Dolar ne kadar oldu?

Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla'nın ABD'de tutuklanması dolar/TL'nin ateşini yükseltirken piyasada gözler yurt dışı ekonomik verilere çevrildi. Dolar/TL güne 3.64'ün üzerinde başladı.

Dolar ne kadar oldu?

Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’nın, ABD’de Reza Zarrab’ın yargılanma süreci ile bağlantılı olarak tutuklanmasının ardından dün sert satış baskısı altında kalan TL’de bugün daha yurtdışı odaklı bir seyir öngörülüyor.

Bankacılar bu süreçte Halkbank’ın eurobond ihracının ve ABD’deki yargılanma sürecinin ve bugün ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson Türkiye’ye gerçekleşeceği ziyaretin yakından takip edileceğini ancak yeni bir gelişmeye kadar TL’ye de yeni bir etki beklenmediğini belirttiler.

Analistler olayın politik bir konuya dönüşüp bankayı da olumsuz etkilemesinden endişelendiklerini belirtirken Hakan Atilla’nın ABD’de görevli olarak yer aldığı yatırımcı görüşmeleri tamamlanan Halkbank’ın eurobond ihraç süreci de piyasalarca yakından izleniyor.

Halkbank Genel Müdür Yardımcısı: Eşime söyleyin avukat tutsun İlginizi Çekebilir Halkbank Genel Müdür Yardımcısı: Eşime söyleyin avukat tutsun

Bugün iç piyasada Şubat ayı yabancı ziyaretçi sayısı, Mart ayı ekonomik güven endeksi takip edilirken dış piyasalarda ise ABD haftalık işsizlik maaşı başvuruları ve ABD GSYH verileri izlenecek.

Küresel piyasalarda dolar, Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) genişlemeci para politikasından geri adım atmayacağı sinyalini vermesinin ardından diğer altı büyük para birimi karşısında dokuz günün zirvesinde seyrederken TL ise güne 3.65 ile düne göre anlamlı bir değişim göstermeyerek başladı.

30 MART
08:50
30 MART
08:50
Dolar güne böyle başladı
Dün akşam saatlerinde 3.6550 civarında işlem gören dolar/TL bu sabah 0850'de 3.6464/3.6498 seviyesinde işlem gördü. Aynı saatte sepet bazında TL 3.7837/3.7872, euro/TL 3.9210/3.9246 seviyesindeydi.

Yurtiçi tahvil-bono piyasasında 10 yıllık gösterge olan 24 Şubat 2027 itfalı tahvilde dün ortalama bileşik faiz spot kapanışta yüzde 11.09 valörde son işlem yüzde 11.05 oldu.Öte yandan 11 Temmuz 2018 itfalı iki yıllık gösterge tahvilde ise dün spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 11.55 valörde son işlem yüzde 11.57 oldu.REUTERS