Sözcü Plus Giriş

Dolar ve Tahvil Faizi hızla yükseliyor! TL nefes alamayacak…

FED 4.2 trilyon dolarlık şişkin bilançosunu 10 milyar dolarlık dilimler halinde azaltmaya başlıyor. Gelişmeler TL’nin rahat nefes almasına fırsat vermeyecek. Peki dolarda son durum ne? İşte son rakamlar...

Recep GENEL
08:30 -
Dolar ve Tahvil Faizi hızla yükseliyor! TL nefes alamayacak…

Ekonomik göstergelerin bozulmaya başladığı, siyasi gelişmelerin para piyasalarını baskı altına aldığı bir ortamda ABD Merkez Bankası (FED) yeni bir adım daha atmaya hazırlanıyor. ABD ile yaşanan vize krizi ve Avrupa Birliği ile gerilen ilişkiler TL üzerinde ağır baskı yaratırken, FED'in arka arkaya atacağı adımlar dikkate alındığında geçen hafta 3.84 lira seviyelerine kadar yükselen doların yönünü aşağı çevirmesi hiç kolay olmayacak. Ekim ayının son gününde toplanacak FED Açık Piyasa Komitesi (FOMC) bankanın 4.2 trilyon dolara ulaşan şişkin bilançosunu küçültmek için harekete geçecek. Eylül ayındaki toplantıda alınan karara göre FED küçültme operasyonuna bilançosundaki tahvilleri ilk üç ayda aylık 10'ar milyar dolar azaltarak başlayacak. Ancak bu başlangıç adımı olacak. FED üç ayda bir küçültme operasyonunu adım adım yükselterek aylık 50 milyar dolarlık bir büyüklüğe ulaşmayı planlıyor. Bankanın hedefi bir yıl içinde bilançoyu yaklaşık 300 milyar dolar küçültmek. Yani FED önümüzdeki aydan itibaren bir yıl içinde piyasalardan yaklaşık 300 milyar dolar likidite çekmeyi planlıyor.

ekran-alintisi1

900 MİLYAR KÜÇÜLECEK

İkinci yıl ise bu rakam 600 milyar dolara çıkacak. FED Başkanı Janet Yellen'ın yaptığı açıklamaya göre ekonomide bozulma göstergeleri ortaya çıkmadığı sürece FED iki yılda 4.2 trilyon dolarlık portföyünü yaklaşık 900 milyar dolar azaltmayı planlıyor. Yani aralık ayında bir kez daha faiz artırmayı planlayan FED önümüzdeki yıl, bir yandan faiz artırırken, diğer yandan da hızla bilanço küçültme adımları atacak. Böylece gelişen ülkelerden sermaye çıkışı hız kazanırken, aşırı düzeydeki küresel likidite bolluğu da hızla azalacak. 31 Ekim-1 Kasım tarihlerinde yapılacak FOMC toplantısında verilecek mesajlar önemli olacak. Ancak, bu hafta piyasalar yeni FED Başkanı'nın kim olacağını da görmek istiyor. Geçen hafta yaşanan son gelişmeler Yellen'ın yeni dönemde başkan olarak göreve devam etmeyeceğini gösteriyor. Ancak bu göreve en yakın ismin halen FED Yönetim Kurulu üyesi olan Jerome Powell olması piyasaları rahatlattı. Powell'ın karşısındaki en güçlü aday olan faiz artışı yanlısı Stanford Üniversitesi Öğretim Görevlisi John Taylor'ın başkan olması ihtimali ise kaygı uyandırıyor.

ekran-alintisi

BEKLENTİLER 2018’E GÖRE ŞEKİLLENİYOR

BU hafta, FED'in bilanço küçültme operasyonunun piyasa üzerinde etkisinin olmayacağını kaydeden Alnus Yatırım Menkul Değerler Araştırma Uzmanı Vahap Taştan, “Daha önce de belirttiğim gibi piyasa FED'in 2017 ajandasını eylül toplantısından önce kapattı. Artık beklentiler 2018 için şekilleniyor” dedi. Son günlerdeki faiz yükselişini bir trend olarak enflasyona bağlayan Taştan, şöyle devam etti: “Bununla birlikte önümüzdeki yıla ilişkin enflasyon beklentilerinde iyimser değil piyasa. Bu nedenle faizlerde bir düşüş göreceksek bile kalıcı olmayacaktır. Kısa vadeli şoklarda ise küresel faizlerdeki yükselişi bir dış etken ya da veri olarak kabul edersek, son haftalarda doğruluğunu henüz teyit edemediğimiz Türkiye'ye ilişkin haber akışı faizler üzerinde etkili oldu. ABD Türkiye krizi ve Kuzey Irak süreci Türkiye'ye yönelik risk iştahını aşağı çekecek gelişmeler.” FED yarışı izleniyor

GEDIK Yatırım Algoritmik İşlemler Müdür Yardımcısı Gizmen Nalbantlı, bu hafta piyasaların yine FED yarışının sürdüğü ABD'den gelecek haberleri takip edeceğini kaydetti. “FED Başkanlığı için Jerome Powell'ın öne geçmesi haftanın son gününde TL'ye bir nebze destek olsa da dolar hâlâ 3.80 lira civarında seyretmeye devam ediyor. Kademeli faiz artışını savunan Jerome Powell'ın, Janet Yellen'ın politikalarını devam ettireceği yönündeki beklentiler dolayısıyla piyasalarda daha az dalgalanma olması bekleniyor” diye konuşan Nalbantlı, ekim ayının son günü yapılacak FED toplantısında ise bilanço küçültmenin başlayacağını kaydetti. Nalbantlı, aralık ayında yapılması planlanan faiz artışının ise cepte durduğuna işaret ederek, “ABD'de yükselen  faizler neticesinde gelişen ülke varlıklarında çıkış görülme ihtimalini yüksek görüyorum. Dolar için 3.78-3.80 lira bölgesinin kısa vadede önemli destek olduğunu, bu bölgenin üzerinde 3.87-3.90 lira bölgesinin görülebileceğini düşünüyorum. Gelişmelerin TL lehine olması ve 3.78-3.80 lira bölgesinin kırılması durumunda ise dolar 3.65 lira bölgesine gerileyebilir” dedi.

ÖNCE SİYASİ GÜNDEM NORMALLEŞMELİ

ABD ile yaşanan vize krizinin tam anlamıyla çözülememiş olması itibarıyla normalleşme için önce gündemin normalleşmesine ihtiyaç olduğuna dikkat çeken Kapital FX Araştırma Müdür Yardımcısı Enver Erkan, “Çünkü şu anda TL'nin yüksek carry trade (düşük faiz oranlarına sahip para biriminden borçlanıp, yüksek faiz veren paraya yatırım yaparak aradaki faiz farkı kadar kâr elde etmek) getirisi, politik ve makro riskler çerçevesinde yetersiz kalıyor. Bu açıdan, ABD'de tahvil faiz eğrisinin sert şekilde kayması, yani faizlerdeki artış eğilimi gelişen ülkelere yönelik uzun pozisyonların kesilmesine, yerel paranın değer yitirmesine ve faizlerde yükselişe neden oluyor. Doların 3.78 lira seviyesini aşmasıyla yükseliş ivme kazandı. Doların 3.83 liranın üzerinde kalması durumunda 3.89 liraya doğru bir hareket yaşanabilir” yorumunu yaptı.

KURUN ATEŞİ SÖNMÜYOR

Erkan, FED'in ilk bilanço küçültme adımını bu hafta atacağını ve resmen para politikasında kademeli normalleşmenin başlayacağını kaydederek, aralık ayında da FED'in yüksek ihtimalle faiz artıracağını sözlerine ekledi. Ekim ayı boyunca hem Türkiye'deki gelişmelerin hem de yurtdışı kaynaklı durumların TL tarafında olumsuz sonuçlara yol açtığını kaydeden Işık FX Araştırma Uzmanı Melih Kopuz, “ABD ile yaşadığımız vize krizi ve eylül ayında takip ettiğimiz Kuzey Irak'taki referandum sürecinin ekimde de fiyatlamalara yansıdığını gözlemledik. Fakat kur tarafını biraz daha büyük tabloya bakarak değerlendirecek olursak küresel gelişmelerin etkili olduğu sonucu ortaya çıkarıyor” dedi.

İLGİLİ HABERDolar ne kadar oldu? Yeni haftada dolar fiyatları! (30.10.2017)Dolar ne kadar oldu? Yeni haftada dolar fiyatları! (30.10.2017)

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 09:35 30.10.2017
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more