Sözcü Plus Giriş

Dolu hasarsızlıkları bozdu

İstanbul tarihinde görmediği bir sel felaketi ile boğuşurken daha aracında çizik olmayan sürücülerin bile dolu yüzünden 'hasarsızlık' durumları kayboldu.

Sozcu.com.tr
Güncellenme: 12:55, 28/07/2017
Dolu hasarsızlıkları bozdu

Normal koşullarda aracınıza çarpan biri kusurlu ise sigorta şirketleri hasarı çarpan tarafa rücu edebiliyor fakat örneğin biri aynanıza çarpıp kaçarsa söz konusu şahıs ortada olmadığı için hasar yine kasko sahibinden alınıyor.

İlginizi ÇekebilirSelden ve doludan zarar gören vatandaş ne yapacak?Selden ve doludan zarar gören vatandaş ne yapacak?

Sozcu.com.tr’ye açıklamalarda bulunan Sigortacılar Acenteleri Derneği Başkanı Turusan Bağcı, dolu yüzünden oluşan zararı rücu edecek bir taraf olmadığı için hasarın sürücüden alındığını ve hasarsızlığın bozulduğunu ifade ediyor.

dolu2

KÜÇÜK HASARLARLA UĞRAŞILMAMASI İÇİN GETİRİLDİ

Sürücülerin bir çoğunun ucuz poliçe tercihlerinden dolayı doluyu muafiyet kapsamında bıraktıklarını açıklayan Bağcı, “Bazı poliçelerde ek primler ile muafiyet ortadan kalkabiliyor. Fakat o zaman primler 2 katına kadar çıkabiliyor” diye konuştu. Sigortacılıkta muafiyet sisteminin detaylarını da açıklayan Bağcı bu sistemin büyük afet gibi durumlarda sigorta şirketlerinin ‘küçük hasarlarla’ uğraşmaması için getirildiğini belirtiyor.

İlginizi ÇekebilirHaydarpaşa Limanı kapandı... Zarar büyükHaydarpaşa Limanı kapandı... Zarar büyük

YENİ YÜZYILIN ALIŞILDIK DOĞA OLAYLARI

Fakat dün bazı uzmanların yaptığı yorumlarda Metoroloji’nin önden haber vermesinden dolayı olayın bir doğal afet olarak sınıflandırılamayacağı belirtiliyordu. Sigortacılığa bakışın da yeni afetler ile değiştiğini belirten Bağcı artık dolu ve tsunami gibi hasarların da poliçelerde değerlendirilmeye başladığını anlatıyor. Bağcı bu durumları, ‘Yüzyılın alışıldık doğa olayları’ olarak tanımlıyor.

Dolu araç sigortalarında genellikle muafiyet kategorisinde yer alıyor. Fotoğraf: Sozcu.com.tr

Dolu araç sigortalarında genellikle muafiyet kategorisinde yer alıyor. Fotoğraf: Sozcu.com.tr

Yayınlanma Tarihi:12:38,