Domates’in başkenti Antalya’da fiyatlar can yakıyor

Domatesin anavatanı Antalya'da domates fiyatlarının Büyükşehirlere göre neredeyse aynı fiyatlardan satılması Antalyalıları üzdü. Antalya domatesinin tarlada  toptan alış fiyatı kilogramda 80 kuruş ile  1 TL arasında alıcı bulurken pazarda fiyatlar iki katına çıkıyor.

Domates’in başkenti Antalya’da fiyatlar can yakıyor

Antalya’da  kent genelinde üreticinin güçlükle ve büyük umutla yetiştirdiği meşhur Antalya domatesinin  tarlada  toptan alış fiyatı kilogram’da 80 kuruş ile 1 TL arasında değişiyor. Büyükşehirlerde 3 TL’ye kadar çıkan domates fiyatları vatandaşı üzdü.  Antalyalı vatandaşlar tarlada 1TL’ye satılan domatesin pazara geldiğinde neden bu kadar pahalıya satıldığını esnafa soruyor.

FİYATLARIN NEDENİ PAZARCI ESNAFI

Pazarda 2 TL’den alıcı bulan Antalya domatesi vatandaşların tepkisini çekti. İstanbul gibi büyük şehirlerde de aynı fiyattan satılan domates’in Antalya’da da aynı fiyat olması akıllarda şu soruyu uyandırıyor. Domatesin başkenti diyebileceğimiz Antalya’da da domates neden bu kadar pahalı? Antalya Ziraat Odası Başkanı Nazif Alp Sozcu.com.tr’ye yaptığı konuşmada domates fiyatlarının tarlada ucuz , pazarda pahalı olmasının nedeninin serbest ekonomi olduğu söyledi. Alp “pazarcı esnafının kendi kafasına göre  fiyat yazması domatesin bu kadar pahalı olmasının en büyük nedenidir. komisyoncu haricinde pazarcı esnafı ‘mal benim istediğim fiyata satarım’ kafasında ilerliyor. Bu durum da Antalya’da bile fiyatların artmasına neden oluyor” ifadelerini kullandı.

İSTANBUL’DA VE ANTALYA’DA FİYATLAR AYNI

Antalya’da domates fiyatlarının büyükşehirlere göre neredeyse aynı fiyattan satılmasına Antalyalı pazarcıların yorumu şöyle oldu .”Antalya’dan İstanbul, Eskişehir, İnegöl gibi büyükşehirlerin toptancı hal’ine domates  ihracatı çok olduğundan İstanbul’da ve Antalya’da domates fiyatları birbirine yakın oluyor  Bu durumda ne tarladaki çiftçi nede  domatesi tüketen vatandaşın karı oluyor. En çok kar eden kişiler ise  Transfer yapan firmalar oluyor. Tarla domatesinin kilogram fiyatı İstanbul’da 2 ile 3 TL arasında değişirken Antalya’da da 2 TL’den alıcı buluyor. Hal böyle olunca insanın domates alırken bir kere daha düşünmesi gerekiyor.

Domates üreticisi zor durumda İlginizi Çekebilir Domates üreticisi zor durumda

ÇİFTÇİLER KARA KARA DÜŞÜNÜYOR

Genellikle yayla domatesi olarak adlandırılan domatesin fiyatı pazarda 2 TL’den alıcı buluyor. Bölgedeki tarım üreticileri için en önemli gelir kaynağının başında gelen meşhur Antalya domatesinin fiyatları  tarlada ucuz ancak pazara geldiğinde fiyatlar el yakıyor. Tarladaki çiftçiler çok para kazanmadıklarını belirtirken  banka ve kooperatiflere kredi borçlarını nasıl ödeyeceklerini kara kara düşünmeye başladı.

Rusya'dan önemli domates açıklaması İlginizi Çekebilir Rusya'dan önemli domates açıklaması

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...