Sözcü Plus Giriş

Dünyanın en zengin adamından yapay zeka yorumu

Dünyanın en zengin adamı Bill Gates yapay zekaya inanıyor. Gates yapay zeka sayesinde daha iyi bir sağlık ve eğitim sistemi olacağını belirtiyor. Dünyaca ünlü fizikçi Hawking ise yapay zekayı 'insanlığın başına gelen en kötü olay' olarak yorumluyor.

Sozcu.com.tr
08:55 -
Dünyanın en zengin adamından yapay zeka yorumu

Yapay zekayla ilgili endişeler devam ederken dünyanın en zengin adamı Bill Gates bu yeni teknolojiyle oldukça barışık gözüküyor.

Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da düzenlenen Misk Forum’a katılan Gates, “Kısıtlı kaynaklara sahip bir dünyamız var. Yapay zeka sorunlarımızı çözmemize yardımcı olacak. Bulaşıcı hastalıkları yenmeliyiz. Sağlık personellerine yardımcı olmalıyız” diyerek yapay zekanın tıp alanında getireceği yeniliklere vurgu yaptı.

Gates Suudi Arabistan'da veliaht prens Muhammed bin Salman ile görüştü. Fotoğraf: Reuters

Gates Suudi Arabistan’da veliaht prens Muhammed bin Salman ile görüştü. Fotoğraf: Reuters

ROBOTLAR VERGİ ÖDEMELİ

Yapay zeka ile birlikte eğitim sisteminde de köklü değişimler yaşanacağını anlatan Gates, “İnsan gücünü üretimden çektiğimiz sürece daha insan odaklı ihtiyaçlara yönelebiliriz” diye konuştu. Gates aynı zamanda robotların da gelir vergisi ödemesi gerektiğine olan inancını bu konuşmasında da tekrarladı.

hawking-1

Dünyaca ünlü fizikçi Stephen Hawking önceki günlerde yaptığı bir konuşmasında yapay zekayı, “İnsanlığın başına gelen en kötü olay” olarak tanımlamıştı.

YAPAY ZEKA NEDİR?
Yapay zeka, bir bilgisayarın veya bilgisayar kontrolündeki bir robotun çeşitli faaliyetleri zeki canlılara benzer şekilde yerine getirme kabiliyetine verilen isim. Yapay zeka çalışmaları genellikle insanın düşünme yöntemlerini analiz ederek bunların benzeri yapay yönergeleri geliştirmeye yönelik olarak kullanılıyor. Bilgisayarın normal olarak insanlar tarafından gerçekleştirilen görevleri yerine getirmesini sağlıyor. Başka bir deyişle, yapay zeka bilgisayarın insanlar gibi düşünmesini sağlar. Makinelerin karmaşık yargılama çağrıları yapmasına, karmaşık sorunları daha insana benzer şekilde çözmesine yardımcı olur. Zeka ve akıl gerektiren sorunlar artık bilgisayarları kullanarak etkili bir şekilde çözülebilir. Temelde bilgisayar bilimi ile ilişkili olmasına rağmen, tarım, tıp, matematik ve biyoloji gibi farklı alanlarda sayısız uygulama için kullanılmakta.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 09:19 15.11.2017
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more