Sözcü Plus Giriş

Ekonomi güven endeksi arttı

Ekonomik güven endeksi Şubat ayında bir önceki aya göre yüzde 6.8 arttı. Endeks 91.5'e çıkarken 'ortalama üzeri güven' seviyesi olan 100'e biraz daha yaklaştı.

Güncellenme: 10:29, 27/02/2017
Ekonomi güven endeksi arttı

TÜİK’in açıkladığı rakamlara göre, ekonomik güven endeksi Şubat’ta bir önceki aya göre yüzde 6.8 artışla 91.5 değerini aldı.

Ekonomik güven endeksindeki artış, hizmet sektörü, reel kesim (imalat sanayi), inşaat sektörü ve perakende ticaret sektörü güven endekslerindeki artışlardan kaynaklandı.

Endeks, tüketici güven endeksi ve mevsim etkilerinden arındırılmış reel kesim (imalat sanayi), hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörleri güven endekslerinin alt endekslerinin ağırlıklandırılarak birleştirilmesinden oluşuyor. Alt endeksler her ayın ilk iki haftasında derlenen veriler kullanılarak hesaplanıyor.

İlginizi ÇekebilirTÜİK bir şey yaptı milli gelir 2000 dolar yükseldiTÜİK bir şey yaptı milli gelir 2000 dolar yükseldi

Ekonomik güven endeksinin 100’den büyük olması ortalama üzeri güveni; 100’den küçük olması ise ortalama altı güveni göstermekte.

TÜİK endeksin, ekonomik büyümeye ilişkin olarak diğer ekonomik göstergelere kıyasla daha erken bilgi sağladığından öncü bir gösterge olduğunu belirtiyor.

Geçtiğimiz günlerde TÜİK Türkiye’deki mutluluk endeksini açıklamış, zor geçen 2016’da insanların 2015 yılından daha mutluğu olduğunu belirtmişti.

İlginizi ÇekebilirTürkiye 2016 yılında daha da mutlu olduTürkiye 2016 yılında daha da mutlu oldu
Yayınlanma Tarihi:10:20,