Reklamsız Sözcü

Enerjide dünyanın en büyüğü olacak

Çin'de iki kamu şirketinin birleşmesiyle 278 milyar dolar değerinde dünyanın en büyük enerji üreticisi ve dağıtımcısı oluşacak.

android-time 15:45
Enerjide dünyanın en büyüğü olacak
Çin'de iki kamu şirketinin birleşmesiyle 278 milyar dolar değerinde dünyanın en büyük enerji üreticisi ve dağıtımcısı oluşacak.

Çin’in en büyük kömür madeni işletmecisi Shenhua Group Corp Ltd, ülkenin en büyük beş enerji üreticisinden biri olan China Guodian Group şirketini satın alarak, 278 milyar dolar değerinde ve dünyanın en büyük enerji dağıtımcısını oluşturacak.

İLGİLİ HABERÇin hükümetinden flaş yasakÇin hükümetinden flaş yasak
Beijing, borçlu ve verimsiz çalışan kamu enerji sektörünü yenilemeye, bu alandaki şirket sayısına düzen getirmeye ve enerji üretimi alanında rekabet gücüne sahip kuruluşlar yaratmaya çalışıyor.

İki şirketin birkaç aydır birleşme konusunda görüşmeler yürüttüğü biliniyordu.

İLGİLİ HABERTürk öğrenci Çin'de dünya birincisi olduTürk öğrenci Çin'de dünya birincisi oldu
Guodian-Shenhua birleşmesi dün Çin’in Kamu Varlıkları Denetleme ve Yönetim Komisyonu (SASAC) tarafından açıklandı.Shenhua’nın grup şirketlerinden China Shenhua Energy Co Ltd tarafından yapılan açıklamada, ana şirketin Guodian’ı bünyesine katacağı ve yeni şirketin adının National Energy Group olacağı duyuruldu.

İLGİLİ HABERÇakma'da Çin ile yarışıyoruzÇakma'da Çin ile yarışıyoruz
Wood McKenzie’de Asya-Pasifik enerji ve yenilenebilir enerji danışmanı Frank Yu, yeni kuruluşun kurulu kapasitesinin 225 gigawatt’ı aşacağını ve böylece Fransız EDF ve İtalyan Enel’i geride bırakarak dünyanın en büyük enerji ve dağıtım şirketi olacağını söyledi.

Yu, yeni şirketin aynı zamanda, sahip olacağı 33 gigawatt kapasiteyle dünyanın en büyük rüzgar enerjisi üreticisi ve en büyük kömür üreticisi de olacağını söyledi.

REUTERS

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 15:4929.08.2017
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more