Enerjimizin yüzde 80’ini bürokrasiye harcıyoruz

Arsa fiyatlarının yüksekliği nedeniyle ucuz konut üretmede zorlandıklarını belirten Tahincioğlu, bürokrasiden dert yandı.

Enerjimizin yüzde 80’ini bürokrasiye harcıyoruz

Gayrimenkul sektörünün önde gelen oyuncularından Tahincioğlu Holding'in Yönetim Kurulu Başkanı Özcan Tahincioğlu, bir işe girildiğinde işin yüzde 60'ının planlamaya gitmesi gerektiğini belirterek “Maalesef ülkemizde enerjimizin  yüzde 80'i bürokrasiye gidiyor. Şehirlerin imar planları yapılırken müteahhitlerle de diyalog içinde olunmalı” dedi.

DÜZELME OLMAZ

Uludağ Ekonomi Zirvesi'nde konuşan Özcan Tahincioğlu, Türkiye'nin şu an ihtiyacı olan konutların daha alt gelir grubuna yönelik ucuz konutlar olduğunu ifade ederek, o alana yönelmek istediklerini ama arsa fiyatlarının yüksekliğinin buna engel olduğunu dile getirdi. Şu anda İstanbul'da 5 milyon metrekare ofisin mevcut olduğunu ve önümüzdeki 3 yılda bu rakamın 7.5 milyon metrekareye ulaşacağını bildiren Tahincioğlu, “Talebe bakarsak sektörde balon olduğunu inanmıyorum” diye konuştu. New York'ta yatırımları olduğunu kaydeden Tahincioğlu, “Son dönemde Türkiye'den yurtdışına gayrimenkul alımı için ödenen para ciddi miktarlara ulaştı. Maalesef Türk gayrimenkul sektöründeki yabancı yatırımları kötü bir konumda. Kısa vadede düzelme beklemiyorum” diye konuştu.