Sözcü Plus Giriş

Ev hanımlarına devlet desteği geliyor

Ev hanımlarının emeklerinin ticarileştirilmesine çalıştıklannı vurgulayan Bakan Tüfenkci, "Danışman desteğiyle onları bir araya getireceğiz. Markalar oluşturmalan için bazı vergilerden muaf tutarak teşvik edeceğiz. Satış aşamasında da şirketlerle ve marketlerle anlaşmalarını sağlayacağız" dedi.

null
Güncellenme: 10:22, 24/07/2017
Ev hanımlarına devlet desteği geliyor

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, üretici ve tüketiciyi etkileyecek, ticareti artırmaya yönelik yeni hayata geçirecekleri teşvikleri ve yol haritasnı anlattı. Milliyet gazetesinden Abdullah Karakuş’un haberine göre, Bakan Tüfenkci ev hanımlanın emeklerinin ticarileştirilmesi ile ilgili ciddi bir proje içinde olduklarını belirtti.

İşte Bakan Tüfenkci’nin açıklamalarından konuyla ilgili o kısım:

EV HANIMLARI İÇİN PROJELER

Mesela kadın kooperatiflerini destekleyici çalışmalarımız var. Özellikle ev kadınlarının bir araya gelerek oluşturdukları emeklerinin ticarileşmesi noktasında ciddi bir projemiz var onu yakında sunacağız. O iki türlü olacak. Birincisi danışman desteğiyle onları bir araya getireceğiz. Diyelim ki bir köyde marka oluşturmak. Reçelleri çok iyi veya oyaları, iğne işleri iyi. Onları bir araya getirerek küçük bir destek vererek hem satış aşamasında çeşitli büyük şirketlere marketlerle anlaşmalarını, o yerel ürünlerini o köyün markasını, bizim devreye girerek danışmanlarımız aracılığıyla sağlamak. Vergisel avantajlarla onları bazı vergilerden muaf tutarak teşvik etmek istiyoruz. Diyelim ki konusuna göre, kayısı kurusu, şekerini yapıyorsa, bunların fuarının düzenlenmesi, ticaretini teşvik edeceğiz. Danışmanlar, denetmenlerle yapılacak. Kooperatiflerin önündeki en büyük engel denetlenmemesi. Türkiye’nin kooperatif çöplüğüne de dönmesini istemiyoruz. İlçe bazında olabilir. Birçok faaliyeti yapabilir. Üyeleri onlara yönlendireceğiz, yeni kooperatif kurmak yerine. Ana sözleşmelerini bizler hazırlayacağız. Onlar biraraya gelip üretim yapacaklar. Fransa’da Hollanda’da öyle.

Yayınlanma Tarihi:09:56,