Reklamsız Sözcü

Fındık üreticileri KDK’ya başvurdu

Fındık fiyatlarındaki düşüşe tepki gösteren üreticiler, bu konudaki mağduriyetin giderilmesi için Kamu Denetçiliği Kurumuna (KDK) başvurdu.

android-time 12:35
Fındık üreticileri KDK’ya başvurdu
Fındık fiyatlarındaki düşüşe tepki gösteren üreticiler, bu konudaki mağduriyetin giderilmesi için Kamu Denetçiliği Kurumuna (KDK) başvurdu.

Fındık fiyatlarının açıklanmasının ardından fındık üreticilerinden gelen tepkiler kamuoyuna yansıdı. Fiyatlardaki düşüşe tepki gösteren fındık üreticilerinin tarlaya girmeyi bırakacağı konuları da gündeme geldi.

İLGİLİ HABERFındık alım fiyatları açıklandı! İşte 2017 fındık fiyatları...Fındık alım fiyatları açıklandı! İşte 2017 fındık fiyatları...

Bu kapsamda fındık üreticileri, Türkiye'ye yaklaşık yıllık 2,5 milyar dolar döviz girdisi sağlayan fındığın açıklanan fiyatının maliyeti karşılamayacağı belirtilerek zararın giderilmesi için Kamu Denetçiliği Kurumuna (KDK) başvurdu.

İLGİLİ HABERSerbest piyasada fındık fiyatları üreticiyi memnun etmediSerbest piyasada fındık fiyatları üreticiyi memnun etmedi

KDK’ya yapılan başvuruda, Türkiye'de 600 bin ailenin doğrudan, 1,5 milyon ailenin ise dolaylı geçim kaynağı olan fındığın, dünyada üretiminin yüzde 75'ini, ticaretinin de yüzde 85'ini Türkiye'nin karşıladığını, yüzde 90'ının ihraç edildiğini ve dünya fiyatının belirleyicisi olduğunu, bu nedenle fındığın Türkiye'nin petrolü olduğunu belirtildi.

İLGİLİ HABERFındığın fiyatını ülke menfaati belirlemeliFındığın fiyatını ülke menfaati belirlemeli

Rekoltenin düşük olduğu yıllarda ihraç fiyatlarının 15-16 dolarlara kadar çıktığını, döviz girdisinin 2,5 milyar doları bulduğunu ve ürünü 22 TL seviyesine kadar satabildiklerini belirten üreticiler, buna rağmen 2017 sezonunun başladığı bugünlerde ihraç fiyatlarının 5,5 dolara düştüğünü, satış fiyatının ise 9 TL'ye gerilediğini bu nedenle üreticinin mağdur olduğunu bildirerek zararın ve mağduriyetin giderilmesi talebiyle KDK'ya başvurdu.

İLGİLİ HABERÜreticiler köle haline getirildiÜreticiler köle haline getirildi

Fındığın alıcı pazarı olan Avrupa'da talep elastikiyeti olmadığını, fiyatın düşük olduğunda Türkiye'nin daha çok mal satıyor anlamına gelmediğini belirten başvurucu, mevcut duruma süratle müdahale edilmediği takdirde milyonlarca kişinin mağdur olacağını, döviz girdisinin 1 milyar dolar azalarak 1,5 milyar doların altına ineceğini, ihraç miktarının ise artmayacağını ve kamunun da zarara uğrayacağını bildirdi.

İLGİLİ HABERFındık üreticisine ‘goruk' şokuFındık üreticisine ‘goruk' şoku

Ayrıca başvurucu, devletin arz fazlası fındığı TMO veya başka bir kuruma aldırmasını ya da fiyatın arttırılmasını istedi.

İHA

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more