Fuhuş çeteleriyle mücadelede yapay zeka dönemi

İnternette dolaşan yasadışı fuhuş ve kumar ilanlarına karşı bir yapay zeka geliştirildi. Geliştirilen yapay zeka sayesinde 2012 yılında kaçırılan 12 yaşındaki bir kız çocuğu bulundu.

Fuhuş çeteleriyle mücadelede yapay zeka dönemi

New Scientist'in haberine göre Berkeley Üniversitesi'nden Rebecca Portnoff geliştirdiği yapay zeka teknolojisiyle söz konusu ilanları veren kişilerin hesaplarını ve ödeme türlerini tepsit edebiliyor.

Eğer ödeme bitcoin ile yapıldıysa hangi bitcoin hesabından yapıldığını buluyor. İlan için ödenen miktar da daha önce 10 bin ilanı taramış olan yapay zeka tarafından ortaya çıkarılabiliyor. Bu bilgiler daha sonra polisle paylaşılarak suçluların yakalanmasında delil olarak kullanılabiliyor.

Yüzde 1 sapma ile çalışan yapay zeka 150 bin dolarlık bir fuhuş sitesinin ilanını tespit edip ilandan bulduğu bilgileri polise teslim etmiş.

Rebecca Portnoff'un geliştirdiği sistemle 2012 yılında kaçırılan 12 yaşındaki bir kız çocuğu bulundu. Fuhuşa zorlanan kızın ilanlarını yayımlayan internet siteleri üzerindeki ilanlardan ilanı verenler bulundu.

Geliştirdiği teknolojiyle ilgili konuşan Portnoff, “İlanın zamanına ve kimin bu ilanı verdiğine bakıyoruz. İnternet kanun dışı iş yapmak isteyen insanlara büyük bir yol açıyor biz buna karşı durmaya kararlıyız” diye konuştu.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...