Sözcü Plus Giriş

Halkın enflasyonu ekimde 1.83 arttı

Gıda fiyatlarında Eylül ayında başlayan yükseliş eğilimi ekim ayında da devam etti. Eylülde yüzde 2,58 artan gıda fiyatları ekim ayında da yüzde 1,83 oranında artış kaydederken son iki aydaki toplam artış yüzde 4,46 olarak gerçekleşti. Ekimde sebze fiyatları yüzde 1,79, meyve fiyatları yüzde 0,59, süt, peynir, yumurta fiyatları ise yüzde 0,30 oranında artış kaydetti.

11:50 -
Halkın enflasyonu ekimde 1.83 arttı

Birleşik Kamu-İş Sendikası’nın hazırladığı verilere göre; gıda fiyatlarındaki yaz ucuzluğunun sona erdiği eylül ayından sonra ekim ayında da halkın enflasyonu hızla yükselmeye devam etti. Eylülde yüzde 2,58 oranında artış yaşanan gıda fiyatlarında ekim ayında da bir önceki aya göre ortalama yüzde 1,83 oranında artış kaydedildi. Parasının büyük bölümünü gıdaya ayırmak zorunda bulunan yoksul halkın enflasyonu son iki ayda yüzde 4,46 oldu.

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu AR-GE biriminin, Ankara'daki pazar ve marketlerden düzenli olarak derlediği fiyatları esas alarak yaptığı “halkın enflasyonu” araştırmasının ekim ayı sonuçları, dar ve sabit gelirliler üzerindeki enflasyon baskınının gıda fiyatlarındaki yükselişle birlikte giderek artmakta olduğunu ortaya koydu.

1

TÜİK'in tüketim harcamaları araştırmaları, en yoksul yüzde 10'luk kesimin harcadığı her 100 liranın 30,9 lirasını gıda için yaparken, en zengin yüzde 10'luk kesimin 100 liralık harcaması içerisinde gıdanın aldığı pay ise 12,7 lirada kalıyor. Dolayısıyla gıda fiyatlarında yaşanan artış ve azalışlar yoksulların bütçesini zenginlere göre çok daha derinden etkiliyor.

Birleşik Kamu-İş'in araştırmasına göre Türkiye'deki aileler gıda için harcadıkları her 100 liranın 18,7 lirasını pirinç, ekmek, bulgur, buğday unu, makarna ve şehriye gibi ürünlere harcıyor. Diğer ülkelere göre miktar olarak çok az tüketilmesine rağmen, dünyanın belki de en yüksek fiyatlarının geçerli olması nedeniyle et ve balık için yapılan harcamalar ise gıda harcamalarının yüzde 24,3'ünü oluşturuyor. Süt, peynir, tereyağı ve diğer süt ürünleri ile yumurtanın gıda harcamaları içerisindeki payı ise yüzde 18'i buluyor. Türkiye'de gıda için harcanan her 100 liranın 5,3 lirası tereyağı dışındaki yağlara,8,2 lirası meyveye, 13,3 lirası sebzeye 1,5 lirası bakliyata, 10,7 lirası ise diğer gıda ürünlerine ayrılıyor.

Bu arada TÜİK'in araştırmalarına göre yoksullar gıda harcamalarının büyük bölümünü ekmek, tahıl ve sebzeye ayırırken, zenginlerin gıda harcamalarının büyük bölümünü et balık ve  deniz ürünleri meydana getiriyor.

Ekim ayında pirinç, ekmek, bulgur, makarna ve benzerlerinin fiyatlarında bir önceki aya göre yüzde 0,08 oranında artış yaşandı. Et-balık fiyatlarında ise yüzde 1,95 oranında azalış gözlenirken, süt, peynir ve yumurta fiyatları yüzde 1,65 oranında artış gösterdi.  Ekimde katı ve sıvı yağ fiyatları yüzde 3,54 oranında azaldı. Meyve fiyatları yüzde 7,17, sebze fiyatları ise yüzde 13,45 oranında artış kaydetti.  Bakliyat fiyatları ise yüzde 0,72 oranında arttı. Diğer gıda fiyatlarında ise yüzde 1,99 oranında düşüş yaşandı.

Eylül-Ekim döneminde ise pirinç, ekmek, bulgur, makarna ve benzerlerinin fiyatlarında bir önceki aya göre yüzde 0,56 oranında artış yaşandı. Et-balık fiyatlarında ise yüzde 5,55 oranında azalış gözlenirken, süt, peynir ve yumurta fiyatları yüzde 4,15  oranında artış gösterdi.  Son iki ayda katı ve sıvı yağ fiyatları yüzde 1,41 oranında arttı. Meyve fiyatları yüzde 20,69, sebze fiyatları ise yüzde 19,75 oranında artış kaydetti.  Bakliyat fiyatları ise yüzde 6,19, diğer gıda fiyatları ise yüzde 5,39 oranında artış gösterdi.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more