Sözcü Plus Giriş

Hermes 500 kişiyi işe alacak

Dünya çapında artan lüks ürün tüketimi karşılamakta zorlanan Hermes 500 kişiyi işe almaya karar verdi.

Sozcu.com.tr
13:43 -
Hermes 500 kişiyi işe alacak

Dünyadaki en büyük sorunlardan biri işsizlik… 7 kıtada insanlar işsizlik ve hayatta kalma mücadelesi verirken lüks tüketim harcamaları da her geçen gün artıyor.

Bloomberg’ün haberine göre; Dünyaca ünlü Fransız çanta markası Hermes artan lüks tüketime yetişemediği için 500 kişiyi daha işe alacağını açıkladı. İşsizliğin yüzde 9.5 olduğu Fransa’da Macron döneminde işsizlik rakamlarında iyileşme olduğu gözleniyor.

10 bin dolarlık (38 bin TL) Birkin marka çantası ile ünlü firma Bordeaux fabrikası için 250, Paris fabrikası için 250 kişiyi işe alacak.

Hermes'in Birkin model çantası. Fotoğraf: Hermes

Hermes’in Birkin model çantası. Fotoğraf: Hermes

Öte yandan Bain & Company, İtalyan Lüks Mal Üreticileri Federasyonu Fondazione Altagamma işbirliği ile hazırladığı 14. Küresel Lüks Tüketim Malları Raporu’nun sonuçlarını açıkladı. Rapora göre, küresel lüks tüketim, 2015 yılında ortalama yüzde 5 büyüme göstererek 1 trilyon euroyu aştı. Pazarın liderliğini yüzde 8’lik artışla lüks otomobiller yaptı. Turistler, lüks için değer kaybeden euro ve yenden fayda sağlamak amacıyla Avrupa ve Japonya’ya akın ederken, Amerika pazarı aşırı değerlenen dolar nedeniyle turist harcamalarında düşüş yaşadı.

EN LÜKS ÇİNLİLER YAŞIYOR

Asya pazarında Güney Kore, 11 milyar euroluk ciro ve yüzde 4’lük reel büyümeyle bölge birincisi oldu. Aralarında deri aksesuarlarının, moda, parfüm ve kozmetik ürünlerinin yer aldığı kişisel lüks tüketim malları kategorisi ise aynı dönemde 253 milyar euroya ulaştı. En çok harcamayı Çinliler yaptı.

YÜZDE 1’LİK SERVET YÜZDE 99’A EŞİT

İngiliz yardım kuruluşu Oxfam’ın raporuna göre dünyanın en zengin yüzde 1’lik kesiminin serveti, geri kalan yüzde 99’luk kesimin servetinin toplamına eşit.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 14:04 31.10.2017
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more