Sözcü Plus Giriş

ASELSAN nasıl Türkiye’nin en değerli şirketlerinden biri oldu?

Savunma sanayi alanında teknoloji üreten ASELSAN (Askeri Elektronik Sanayii), Salı günü hisselerinde görülen yüzde 8,4'lük bir artışla Türkiye'nin en değerli şirketi oldu. Garanti Bankası ve Koç Holding'i geçerek zirveye oturan şirketin bu alandaki liderliği bir gün sürdü.

16:50 -
ASELSAN nasıl Türkiye’nin en değerli şirketlerinden biri oldu?

BBC Türkçe’nin derlediği habere göre; ASELSAN’ın piyasa değeri Salı günü 45 milyar liraya kadar yükseldi. Daha sonra ise gerçekleşen satışlarla ASELSAN hisselerinde toplamda yüzde 30’a varan bir düşüş kaydedildi.

ASELSAN, Türkiye’nin en değerli şirketleri sıralamasında birkaç basamak geriye düşse de, şirketin hisselerinin 2017’nin başından bu yana yüzde 256 artması dikkat çekici. Türkiye’nin en değerli şirketlerinden biri olmasının nedenlerine baktığımızda ise Türkiye’nin savunma sanayine yatırımlarını artırmasını ve sanayini millileştirme kararı almasını görebiliyoruz. ‘Hisselerde yaşanan hareketi anlatmak çok güç’ Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı (TSKGV), ASELSAN hisselerinin yüzde 84,58’ine sahip. Şirketin hisselerinin yüzde 15,30’luk kısmı ise Borsa İstanbul’da işlem görüyor. Zirveye oturduktan bir gün sonra şirketin hisse senetlerinde yüksek oranda düşüş yaşanması, Borsa İstanbul’un ASELSAN için Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi’ni (VBTS)devreye almasına neden oldu.

gui

Şirket hisselerinde görülen aşırı dalgalanmanın önüne geçilmesi istenen uygulama kapsamında ASELSAN hisselerine 30 Kasım’a kadar açığa satış ve kredili işlem yasağı getirildi. BGC Partners Türkiye Yurtdışı Satış’tan Müge Koen, “ASELSAN hisselerinde son haftalarda yaşanan hareketi anlatmak gerçekten çok güç” yorumunda bulunuyor.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more