Sözcü Plus Giriş

İki farklı Merkez Bankası yorumu

Faizlerin ne olacağını artık sokaktaki vatandaş bile merak eder oldu. Ekonominin son derece hassas olduğu, her açıklamaya kulak kesildiği bir dönemde Merkez Bankası'ndan sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek Merkez Bankası'nın faiz kararıyla ilgili yorum yapmayacağını bankanın görevinin belli olduğunu ifade ederek politik bir yanıt verdi. Şimşek'ten sonra canlı yayında açıklamalar yapan Cumhurbaşkanı Ekonomi Başdanışmanı Cemil Ertem, "Faiz silahı masadadır, Yeni dönem merkez bankacılığına adım atıyoruz" ifadelerini kullandı.

Sozcu.com.tr
Güncellenme: 12:44, 19/01/2017
İki farklı Merkez Bankası yorumu

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek Davos’ta gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu. Şimşek Merkez Bankası’nın 24 Ocak’ta açıklayacağı faiz kararının çok önemli olduğunu belirtti.

Şimşek yaptığı açıklamada, “Kısa vadede Merkez Bankası’nın doğru zamanda doğru şekler yapması kadar önemli bir şey bilmiyorum” dedi.

Merkez Bankası’ndan sorumlu olan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, bankanın bağımsızlığına vurgu yaparken, “Merkez Bankası’nın faiz kararı ile ilgili yorum yapmıyorum. Merkez’in görevi belli, enstrümanları belli” diye konuştu.

Başbakanlık'ın internet sitesinde bakanların sorumlu olduğu kurumlar belirtiliyor.

Başbakanlık’ın internet sitesinde Başbakan Yardımcıları’nın sorumlu olduğu kurumlar belirtiliyor.

Bloomberg HT yanınında bu sözleri söyleyen Şimşek’ten kısa bir süre sonra Cumhurbaşkanı Ekonomi Başdanışmanı Cemil Ertem NTV yayınına bağlandı. Ertem burada yaptığı konuşmada Merkez Bankası’nın politikalarına ilişkin görüşlerini açıkladı. Ertem, “Merkez Bankası faiz aracını kullanabilir bu da masadadır. Yeni dönem merkez bankacılığına adım atıyoruz. Faiz silahı önemlidir ancak bunun oynaklık karşısında tek araç olmadığını piyasa görecek” ifadelerini kullandı.

 

İlginizi ÇekebilirCumhurbaşkanlığı dolar tahmini veriyor!Cumhurbaşkanlığı dolar tahmini veriyor!

 

İlginizi ÇekebilirMerkez Bankası'nın kararını Bulut ve Ertem önden duyurduMerkez Bankası'nın kararını Bulut ve Ertem önden duyurdu
Yayınlanma Tarihi:12:27,