Sözcü Plus Giriş

İnşaatta rakamlar olumsuz

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2017 yılı birinci çeyrek (Ocak-Mart) inşaat işgücü girdi endekslerini açıkladı. Türkiye'nin lokomotif sektörü inşaatta maaşlar azaldı patronlar yeni iş imkanı yaratamamaya başladı.

null
Güncellenme: 11:40, 30/05/2017
İnşaatta rakamlar olumsuz

Türkiye’nin lokomotif sektörleri arasında gösterilen inşaat sektöründen olumsuz rakamlar geldi. İnşaat sektörü referandum nedeniyle durgunlaşmıştı. Referandumun ardından demire talep artınca ortaya bir de demir sıkıntısı çıktı. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı birinci çeyrek inşaat işgücü girdi endeksinde rakamlar olumsuz.

İlginizi ÇekebilirDemir sıkıntısında referandum etkisiDemir sıkıntısında referandum etkisi

İnşaat sektöründe istihdam yüzde 3,5, çalışılan saat yüzde 3,6, brüt ücret-maaş da yüzde 0,4 azaldı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2017 yılı birinci çeyrek (Ocak-Mart) inşaat işgücü girdi endekslerini açıkladı. Buna göre; mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış inşaat istihdam endeksi 2017 yılı birinci çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 3,5 oranında azaldı. Takvim etkilerinden arındırılmış inşaat istihdam endeksi ise, bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 12,6 oranında azaldı.

İlginizi ÇekebilirATO'dan demir fiyatları hakkında uyarıATO'dan demir fiyatları hakkında uyarı

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış inşaat çalışılan saat endeksi 2017 yılı birinci çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 3,6 oranında azaldı. Takvim etkilerinden arındırılmış inşaat çalışılan saat endeksi ise, bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 13,1 oranında azaldı.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış inşaat brüt ücret-maaş endeksi 2017 yılı birinci çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 0,4 oranında azaldı. Takvim etkilerinden arındırılmış inşaat brüt ücret-maaş endeksi ise, bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 1,1 oranında arttı.

Yayınlanma Tarihi:11:22,