İşçilere vincin üzerinden seslendi

Tekirdağ'daki bir fabrikadaki işçilere seslenmesine izin verilmeyen sendika temsilcisi vincin üzerine çıkarak işçilere seslendi. Öz İplik İş Sendikası Trakya Bölge Başkanı Mehmet Çakır işçilerin mola vakitlerini kollayarak megafonla anons yaparak işçileri sendikalarına katılmaya çağırdı.

İşçilere vincin üzerinden seslendi

Öz İplik İş Sendikası, bin 200 işçinin çalıştığı tekstil ve konfeksiyon fabrikasında örgütlenmek için işçilere megafonla anons yapmaya başladı. Fabrika yönetimi sendikacıya, ‘iş ve çalışma hürriyetini ihlal suçu' iddiasıyla dava açtı. Mahkeme sendikacıyı suçlu buldu, ‘100 metreden fazla yaklaşma' cezası verdi. Türkiye'de ilk kez bir sendikacının fabrikaya yaklaşmasının yasaklanması, aynı yöntemle örgütlenme yapan tüm sendikalarda büyük endişeye neden oldu.

vinc2

MEGAFON YÖNTEMİYLE

Hak-İş'e bağlı Öz İplik İş Sendikası, Tekirdağ'ın Çerkezköy ilçesinde faaliyet gösteren Beks Çorap ve İç Giyim fabrikasında örgütlenmek, işçileri sendika üyesi yapmak için karar aldı. Öz İplik İş Sendikası Başkanı Murat İnanç, fabrikada çalışan yaklaşık bin 200 işçiyle temas kurması için sendikanın Trakya Bölge Başkanı Mehmet Çakır'ı görevlendirdi. Fabrika işçisi olmadığı için tesise giremeyen Çakır, işçilere ulaşmak üzere son dönemde bir çok sendikacının uyguladığı uzaktan megafonla anons yöntemine başvurdu. Çakır, günde iki kez çay, bir kez de yemek paydosu için bahçeye çıkan işçilere her defasında megafonla seslenip, sendika üyesi olmaya davet etti. Mahkemeye kadar giden ilginç sendikalaşma sürecini Başkan Murat İnanç SÖZCÜ'ye şöyle anlattı:

BRANDA ÇEKTİLER VİNCE ÇIKTIK

“Son dönemde hemen hemen tüm sendikacılar megafon yöntemini işçilere ulaşmak için mecburen kullanıyor. Fabrikaya giremediğimiz için mesai giriş ve çıkışları ile mola saatlerinde tel örgülerin dışından işçilere sesleniyoruz. Beks fabrikasında da öyle yaptık. Bizim çağrımız başlayınca işveren tel örgülere branda çekip işçilerle temasımızı kesmeye çalıştı. Merdiven getirip brandanın üzerinden anonslara başladık. Ancak brandayı daha da yükselttiler. Biz de vinç getirip branda engelini aştık, daha yüksekten işçilere ulaştık. Şikayetlerin ardı arkası kesilmedi. Sonunda huzuru bozduğumuz gerekçesiyle mahkemeye verdiler. Mahkeme de sendika bölge başkanımız Mehmet Çakır'ın fabrikaya 100 metreden daha fazla yaklaşmasını yasakladı.”

alva2

ÇOK TEHLİKELİ BİR KARAR

Uyguladıkları megafon yöntemi sayesinde çok sayıda işçiyi sendika üyesi yaparak örgütlenme yetkisi için gereken sayıya yaklaştıklarını belirten Murat İnanç, işverenin ise sendikaya üye olan 17 işçiyi işten attığını, gerekçe olarak da siparişlerin azalmasını gösterdiğini söyledi. İnanç, sendikal örgütlenmenin Anayasa ile güvence altına alındığını, mahkemenin kararının Anayasa'ya aykırı olduğunu savunurken, “Bu karara itiraz edeceğiz, peşini bırakmayacağız. İlk kez bir sendikacıya fabrikaya yaklaşma yasağı verildi. Bu çok tehlikeli karar emsal olursa, Türkiye'de sendikacılık büyük bir darbe almış olur. Buna izin veremeyiz” dedi.

12ph21hp21ph

ANAYASAL HAKKIMI KULLANDIM

Fabrikaya yaklaşma cezası alan Mehmet Çakır mahkemede yaptığı savunmada, Anayasa'nın sendika hakkını düzenleyen 51'nci maddesinin verdiği hakkı kullandığını söyledi. Fabrikanın bahçesine dahi girmediğini, uzaktan anonsla işçilere ulaşmaya çalıştığını anlatan Çakır, sendikal faaliyetlerinin işveren tarafından duvar örülerek, branda çekilerek ve polise şikayet edilerek önlenmeye çalışıldığını söyledi. Aynı davada şüpheli olarak sorgulanan ancak ceza almayan fabrika işçileri Derya Öztürk, Ercan Akkaya, Mehmet Ali İsimbay, Neşe Aktaş, Nuh İçli ve Samet Ceylan ise işveren tarafından sendikalı oldukları için tazminat ödenmeden işten atıldıklarını söylediler.

Kıdem tazminatı düzenlemesi Bakanlar Kurulu'nda İlginizi Çekebilir Kıdem tazminatı düzenlemesi Bakanlar Kurulu'nda

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...