Sözcü Plus Giriş

İşsizlik maaşı bayramdan önce yatacak mı? İşsizlik maaşı ne zaman yatıyor?

Normalde ayın sonunda yatan işsizlik maaşının bayram tatilinden önce yatıp yatmayacağı merak ediliyor. İşsizlik maaşı yattı mı sorusunu soran vatandaşlar PTT'yi telefon yağmuruna tutuyor. İşsizlik maaşları ne zaman yatacak?

Sozcu.com.tr
15:46 -
İşsizlik maaşı bayramdan önce yatacak mı? İşsizlik maaşı ne zaman yatıyor?

Ayın sonunda yatan işsizlik maaşlarının bayramdan önce yatıp yatmayacağı merak ediliyor. Yetkililerden henüz resmi bir açıklama gelmese de işsizlik maaşlarının yatıp yatmadığını öğrenmek isteyen birçok kişi PTT’nin çağrı merkezlerini arayarak konu hakkında bilgi almaya çalışıyor. İşsizlik maaşlarının henüz yatmadığı ve ne zaman yatacağına dair resmi bir açıklama yapılmadığı biliniyor…

BAŞVURU İÇİN GEREKEN ŞARTLAR NELERDİR?

İşsizlik maaşının alınabilmesi için gerekli şartlar, kanunla belirlenmiştir. Kanunda yer alan ifadelere göre;
1 – Çalışma istek, yetenek, sağlık ve yeterliliğinde olmasına rağmen, kendi istek ve kusuru dışında işini kaybedenler,
2 – Son 120 gün içinde prim ödeyerek sürekli çalışmış olmak kaydıyla son 3 yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olanla, iş sözleşmesinin feshinden sonraki 30 gün içerisinde başvuru yapmaları koşuluyla maaş başvurusunda bulunabilirler.

BAŞVURU NEREDEN YAPILIR?

Başvurular çeşitli şekilde gerçekleştirilebilir. Şartlarda da belirtildiği üzere 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine veya elektronik ortamda www.iskur.gov.tr adresine başvuru yapılabilir. Bunlara ek olarak e- Devlet üzerinden de başvuru talebi iletilebilir. 30 gün içerisinde başvurulmaması halinde, başvuru geçersiz sayılır.

İŞSİZLİK MAAŞININ KESİLDİĞİ DURUMLAR

Belirli şartlar doğrultusunda verilen işsizlik maaşı hakkı, bazı durumlarda geri alınabiliyor. İşte, ödeneğin kesildiği durumlar;
İŞKUR tarafından teklif edilen bir işin son iş yerindeki şartları kapsamasına rağmen işi, haklı bir nedene dayanmaksızın reddedenlerin ödenekleri tekrar başlatılmamak üzere kesilmektedir.
İşsizlik ödeneği aldığı dönemde kayıt dışı olarak çalıştığı tespit edilenlerin vatandaşların işsizlik ödenekleri tekrar başlatılmamak üzere kesilmektedir.
İşsizlik ödeneği aldığı süre içinde herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşundan yaşlılık aylığı öğrenilen vatandaşların “Emeklilik” gerekçesiyle yaşlılık aylığını almaya başladığı tarih itibarıyla kesilir.
İŞKUR tarafından önerilen meslek geliştirme, edindirme ve yetiştirme eğitimini haklı bir neden göstermeden reddeden veya kabul etmesine karşın devam etmeyen ve haklı bir nedene dayanmaksızın Kurum tarafından yapılan çağrıları zamanında cevaplamayan, istenilen bilgi ve belgeleri öngörülen süre içinde vermeyenlerin işsizlik ödenekleri kesilmektedir. Ancak, bu hallerin sona ermesi durumunda, ödemelere yeniden başlanmaktadır. Ödemenin süresi başlangıçta belirlenmiş olan toplam hak sahipliği süresinin sona erdiği tarihi geçememektedir.

İLGİLİ HABEREmekli maaşları ne zaman yatacak? Emekli maaşları bayram öncesi yatar mı?Emekli maaşları ne zaman yatacak? Emekli maaşları bayram öncesi yatar mı?İLGİLİ HABERKurban Bayramı tatili ne zaman başlayıp ne zaman bitecek? Kurban Bayramı tatili ne zaman başlayıp ne zaman bitecek?
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more