Reklamsız Sözcü

İşsizlik maaşları ne zaman hesaplara yatacak?

İşsizlik maaşı ödemeleri bugün itibariyle başladı. Vatandaşlar maaşlarını PTT şubelerinden alabilecek.

android-time 12:47
İşsizlik maaşları ne zaman hesaplara yatacak?
İşsizlik maaşı ödemeleri bugün itibariyle başladı. Vatandaşlar maaşlarını PTT şubelerinden alabilecek.

İşsizlik ödeneği, kısa çalışma ödeneği, ücret garanti fonu, yarım çalışma ödeneği ve iş kaybı tazminatı ödemeleri bugün itibariyle alınabilecek. Normal şartlar altında söz konusu ücretler her ayın son günü yatırılıyordu.

İLGİLİ HABERGenç işsizlik tehlikeli boyutlara ulaştıGenç işsizlik tehlikeli boyutlara ulaştı

Alınan bu kararda Kurban Bayramı’nın etkili olduğu düşünülüyor.

Konuyla ilgili olarak İŞKUR’dan da açıklama yapıldı. Söz konusu açıklamada, “İlgililer, T.C. Kimlik Numaralı nüfus cüzdanları ile birlikte PTT şubelerine başvurarak ödemelerini alabilecekler” ifadeleri kullanıldı.

İLGİLİ HABERHer dört gençten biri ne okuyor ne çalışıyorHer dört gençten biri ne okuyor ne çalışıyor

İŞSİZLİK MAAŞI BAŞVURUSU İÇİN GEREKEN ŞARTLAR NELERDİR?

İşsizlik maaşının alınabilmesi için gerekli şartlar, kanunla belirlenmiştir. Kanunda yer alan ifadelere göre;
1 – Çalışma istek, yetenek, sağlık ve yeterliliğinde olmasına rağmen, kendi istek ve kusuru dışında işini kaybedenler,
2 – Son 120 gün içinde prim ödeyerek sürekli çalışmış olmak kaydıyla son 3 yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olanla, iş sözleşmesinin feshinden sonraki 30 gün içerisinde başvuru yapmaları koşuluyla maaş başvurusunda bulunabilirler.

İLGİLİ HABEREğitimsiz ve işsiz genç sayısında şampiyonuzEğitimsiz ve işsiz genç sayısında şampiyonuz

BAŞVURU NEREDEN YAPILIR?

Başvurular çeşitli şekilde gerçekleştirilebilir. Şartlarda da belirtildiği üzere 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine veya elektronik ortamda www.iskur.gov.tr adresine başvuru yapılabilir. Bunlara ek olarak e- Devlet üzerinden de başvuru talebi iletilebilir. 30 gün içerisinde başvurulmaması halinde, başvuru geçersiz sayılır.

İLGİLİ HABERDiplomalı işsizler umutsuzDiplomalı işsizler umutsuz

İŞSİZLİK MAAŞININ KESİLDİĞİ DURUMLAR

Belirli şartlar doğrultusunda verilen işsizlik maaşı hakkı, bazı durumlarda geri alınabiliyor. İşte, ödeneğin kesildiği durumlar;
İŞKUR tarafından teklif edilen bir işin son iş yerindeki şartları kapsamasına rağmen işi, haklı bir nedene dayanmaksızın reddedenlerin ödenekleri tekrar başlatılmamak üzere kesilmektedir.
İşsizlik ödeneği aldığı dönemde kayıt dışı olarak çalıştığı tespit edilenlerin vatandaşların işsizlik ödenekleri tekrar başlatılmamak üzere kesilmektedir.

İLGİLİ HABERMis gibi dev tesisler var işsizler iş beğenmiyorMis gibi dev tesisler var işsizler iş beğenmiyor

İşsizlik ödeneği aldığı süre içinde herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşundan yaşlılık aylığı öğrenilen vatandaşların “Emeklilik” gerekçesiyle yaşlılık aylığını almaya başladığı tarih itibarıyla kesilir.

İŞKUR tarafından önerilen meslek geliştirme, edindirme ve yetiştirme eğitimini haklı bir neden göstermeden reddeden veya kabul etmesine karşın devam etmeyen ve haklı bir nedene dayanmaksızın Kurum tarafından yapılan çağrıları zamanında cevaplamayan, istenilen bilgi ve belgeleri öngörülen süre içinde vermeyenlerin işsizlik ödenekleri kesilmektedir. Ancak, bu hallerin sona ermesi durumunda, ödemelere yeniden başlanmaktadır. Ödemenin süresi başlangıçta belirlenmiş olan toplam hak sahipliği süresinin sona erdiği tarihi geçememektedir.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 12:5225.08.2017
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more