İşsizlik rekor kırıyor peki vatandaş ne diyor?

İşsizlik vatandaşın en büyük sorunlarından biri... 15-65 yaş arası 4 milyona yakın insan sokaklarda iş arıyor. İş-Kur verilerine göre 65 yaşın üzerinde 370 kişi amca ve teyze iş aramakta. Sorunu yerinde görmek için İstanbul Kadıköy'de bulunan İş-Kur binasının önüne gittim. Kamer Teyze işsizliğin boyutlarını gözler önüne seren şu cümleyi söyledikten sonra başka bir şey yazmaya gerek yok gibi aslında: Kaynatamdan kalan gecekonduda oturuyorum. Borçlarım var. 3 aydır iş arıyorum. Fakat bulamıyorum. 


İşsizlik rekor kırıyor peki vatandaş ne diyor? paylaşan: Sozcu

Türkiye İstatistik Kurumu 2016 Aralık dönemi için işsizlik oranını yüzde 12,7 olarak açıkladı. Genç nüfusta işsizlik oranı yüzde 24’ü aşarken Türkiye genelinde işsiz vatandaş sayısı neredeyse 4 milyona dayandı.

İşsizlik rakamları açıklandı İlginizi Çekebilir İşsizlik rakamları açıklandı

Sabah 9.30’da İş-Kur’a vardığımızda beni oldukça şaşırtan bir görüntü ile karşılaştım. İşsizliğin bu kadar yükselmesine karşın kurum ofisi oldukça tenha idi. Hatta kurum önünde birkaç saat bulunmamıza karşın içeri girip başvuru yapan sayısı 25-30’u geçmedi. Görüştüğümüz kişiler arasında 5 yıldır iş arayan da geçici işlerde çalışıp kalıcı iş bulamaya gelen de vardı.

İş-Kur’a başvuran vatandaşlar arasında işsizlerin yanında çalıştıracak eleman arayan işverenler de göze çarptı. Kimi işveren devletin kendilerine tanıdığı imkanları yetersiz bulurken kimi de çalıştıracak işçi bulamamaktan yakındı.

Kamer Tozan adındaki bir ev hanımı, borçlarının çoğalması üzerine 3 aydır iş aradığını, ne iş olsa yapacağını söyledi. Tozan, kayın pederinden kalan bir gecekonduda oturduklarını sözlerine ekledi. Tozan, “Borcum var iş arıyorum. İki göz bir gecekondum var. Çalışmak zorundayım” diye konuştu. Askerden geldikten sonra 6 aydır iş aradığını söyleyen Celal Karaca ise, askere gitmeden önce de 2 sene iş bulamadığını belirtti. İşletme mezunu olan Karaca, toplamda 2,5 senedir iş bulamadığını ifade etti.

8

Bir işverenin vekili olan soyadını paylaşmak istemeyen Taner Bey ise perakende sektöründe işçi aradığı için İş-Kur’a başvuruda bulunduğunu ve belirtti. Ancak Taner bey, devletin yetersiz teşviklerinden yakındı ve aldıkları işçi için biçilen 3 aylık staj süresinin yetersiz olduğunu söyledi.

7

Bir vatandaşın söyledikleri ise işsizliğin boyutlarını gözler önüne serdi. Mehmet Günhan ismindeki vatandaş, 4-5 senedir iş aradığını ifade etti. Daha önceden nakliyecilik sektöründe çalıştığını belirten Günhan, zor durumda olduğunu ve kirasını bile ödeyemediğini aktardı. Günhan, “4-5 senedir iş arıyorum. Kiramı ödeyemiyorum” diye konuştu.

3

Hasret Kaya ismindeki başka bir işveren ise başka bir soruna dem vurdu. “Catering” (Toplu yemek) hizmeti veren bir firma adına personel temini için İş-Kur’a gelen kaya, asgari ücretin üzerinde maaş vaadetmelerine karşın 4.5 aydır personel bulma konusunda sıkıntı çektiklerini söyledi.  Kaya, işsizlik sorununun yanında vatandaşların işi beğenmediği için de çalışmadığını öne sürdü.

4

Bir senedir iş aradığını söylediğini belirten Fatih Bulut, taşeron olarak geçici işlerde çalıştığını ancak kalıcı bir iş bulamadığını ifade etti. Bulut, işe girmek için umudu olduğunu ancak buna karşın hep geçici işlerde idare ettiğini dile getirdi.

1

İsminin Mesut olduğunu belirten  ve sosyoloji bölünden yeni mezun olduğunu söyleyen bir vatandaş, başvurduğu heryerden olumsuz cevaplar aldığını belirtti. 6 aydır iş arayan Mesut bey, işverenlerin kendisine yaklaşan referandum ya da kriz ortamı nedeniyle iş vermediğini öne sürdü.

2

Aslıhan Türker ismindeki bir eczacı, personel bulmak için İş-Kur’a başvurduğunu ancak olumsuz yanıt aldığını aktardı.

Haber: Eren Sakarya
Kamera: Çağatay Gürücü

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...