Reklamsız Sözcü

İstanbullu mimar, keçi çobanı oldu

İzmir'in Ödemiş İlçesi Birgi Mahallesi'nde keçi çiftliği kuran 50 yaşındaki İstanbullu mimar Defne Uçkun, organik peynir, zeytinyağı ve incir ürünlerini tüketicilere sunuyor.

android-time 10:50
İstanbullu mimar, keçi çobanı oldu
İzmir'in Ödemiş İlçesi Birgi Mahallesi'nde keçi çiftliği kuran 50 yaşındaki İstanbullu mimar Defne Uçkun, organik peynir, zeytinyağı ve incir ürünlerini tüketicilere sunuyor.

İstanbul’da 25 yıl mimarlık mesleğini sürdüren girişimci Defne Uçkun, turizmci kardeşi Barış Tuncel ile birlikte Birgi’nin Dedeler Mevkii’nde 35 dönüm incir ve zeytin ağaçları ile donanmış araziyi 3 yıl önce satın aldı.

PARANI ZİYAN ETME

Uçkun, İstanbul’da kendisine, “Paranı keçi çobanlığı yaparak ziyan etme” deseler de hedefinden vazgeçmediğini söyledi. 50 baş Saanen keçisini 3 yılda 140’a çıkaran kardeşler daha fazla verim almak için 3.5 litreden aşağı süt veren keçileri sattı. Çiftliklerinde Ege Üniversitesi’nden alınan 4 damızlık teke ile birlikte 50 keçi ve 30 oğlakları bulunduğunu anlatan Defne Uçkun, çiğ sütten ürettikleri salamur, kekikli, az tuzlu, hellim ve kuru meyveli peynir çeşitleri için patent almak istediklerini söyledi.

resimid_3855861

TEK AMAÇ SÜTTE ORGANİKLİĞİ YAKALAMAK

Özellikle peynir üretimiyle ilgili hem araştırma yaptığını hem de İstanbul’da eğitim aldığını belirten Uçkun, “Soğuk sıkım ve sofralık zeytin konusunda da en iyiyi yapmak için çalışmaları sürdürüyoruz. Doğru beslenme ve fark yaratmak tek amacım. Tabii ki sütte organiği yakalayamadık, çünkü yem konusu önemli. Kimyasal kullanmadan incirlerimizi ve zeytini tam organik olarak piyasaya sürdük. Ticari kaygımız yok. Doğru beslenme en önemli idealimiz. Burada istihdam yaratmak, iyi şeyler üretip insanlara organik ürünler sunmak istiyoruz” diye konuştu.

DOĞAL BİR YAŞAM

Dedesinin Birgili olduğunu ve bu işi yapmayı hep istediğini anlatan Defne Uçkun, İstanbul’da kendisine, “Paranı keçi çobanlığı yaparak ziyan etme” deseler de hedefinden vazgeçmediğine dikkat çekti. Çiftliğinde telefon ya da internet olmadan kendisine doğal bir yaşam kurduğunu dile getiren Uçkun, işinin zor olduğunu ancak büyük keyif aldığını belirtti.

DHA

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 11:0125.08.2017
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more