Kamu işçilerinin maaşı ne kadar oldu?

Kamu işçilerinin 2017 için zam oranı yüzde 7.5+5 oldu.

Kamu işçilerinin maaşı ne kadar oldu?

Başbakan Binali Yıldırım kamu işçilerinin zammını açıklarken şunları söyledi:

İkinci yıl için ilk yarıda yüzde 3,5 ve ikinci yarıda yüzde 3,5 olarak kararlaştırıldı. Gerek ilk gerek ikinci yılda enflasyona göre ayarlama yapılacak.

*Bunlar referans artış oranlarıdır. Fark oluşursa bu farklar da verilecek. Bununla beraber ek ödenek bir sefere mahsus 500 TL’den 750 TL’ye yükseltildi. Yüzde 50 oranında bir artış… Ayrıca brüt ücreti 3000 TL altında olan işçilerimize 90 TL ilave artış sağlandı. Yaklaşık olarak burada normal oranın üzerinde bir artış.

TÜRK-İŞ YÜZDE 18 ZAM İSTEMİŞTİ

TÜRK-İŞ 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren yüzde 18. İkinci yıl ücret zammı, 31 Aralık 2017 tarihinde iş yerinde çalışan işçi ücretleri, 2017 yılında gerçekleşen enflasyon oranına 4 puan ilave edilerek ücret zammı talep etmişti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından yapılan açıklamada, 2017-2018 yıllarını kapsayan kamu işçilerine yönelik toplu iş sözleşmesinin detayları paylaşıldı.

MAYISTA BRÜT 750 TL

Kamu işçilerine yönelik 2017-2018 yıllarını kapsayan toplu iş sözleşmesine ilişkin ayrıntılara yer verilen açıklamaya göre, protokolle aylık 3 bin liranın altında olan çıplak brüt ücretlere, bu tutarı aşmamak üzere aylık 90 lira ilaveyle iyileştirme yapılacak.

İyileştirmeler sonrası birinci yılın ilk 6 ayı için yüzde 7,5, ikinci 6 ay için yüzde 5, ikinci yılın ilk 6 ayı yüzde 3,5, ikinci 6 ayı için yüzde 3,5 ücret zammı uygulanacak

ENFLASYON FARKI ÜCRETLERE YANSITILACAK

Ayrıca ilk 6 ay hariç daha sonraki dönemlerde gerçekleşen enflasyonun, ücret zamlarının üzerinde olması halinde, aradaki fark enflasyon farkı olarak ücretlere yansıtılacak.

Toplu iş sözleşmelerinde yer alan maktu ödemeler ve sosyal yardımlar, ücret zammı oranında ve ücret zammının uygulandığı dönemlerde artırılacak.

Yemek yardımı bedeli birinci yıl için günlük 1,5 lira artırılarak uygulanacak, ikinci yıl itibariyle ücret zammı oranında ve ücret zammının uygulandığı dönemlerde artırılacak.

İlk defa daha önceki dönemde yıllık 500 lira olarak verilen denge ödeneği, ek ödeme olarak mayıs ayında brüt 750 lira olarak ödenecek.

Sözleşmeyle, 2017 Ocak ayı itibarıyla en düşük aylık giydirilmiş net ücret, ikramiye, ilave tediye, primler, tazminat, sosyal yardım ve asgari geçim indirimi dahil 2 bin 600 lira düzeyine getirildi.