Sözcü Plus Giriş

Karadağ: Büyük ölçekte halka arz için hazırlık var

Borsa İstanbul (BIST) Yönetim Kurulu Başkanı Himmet Karadağ, yakın dönemde 1 milyar lira veya dolar üstü piyasa değeri olan şirket halka arzlarının görüleceğini belirterek, gelecek sene büyük ölçekli 12-13 adet halka arz için hazırlık yapıldığını söyledi.

16:56 -
Karadağ: Büyük ölçekte halka arz için hazırlık var

Türkiye Sermaye Piyasaları Kongresi’nde açıklamalarda bulunan Borsa İstanbul (BIST) Yönetim Kurulu Başkanı Himmet Karadağ, halka arzlarda kur riski ve finansman sıkıntısı yaşayan belirli ölçekteki şirketleri hedeflediklerini belirterek, bununla ilgili kotasyon yönetmeliğini değiştirip Sermaye Piyasası Kurulu’ndan da onay aldıklarını söyledi.

“Sadece ortak satışı yoluyla halka arzlara izin vermeyeceğiz, bu kotasyon yönergesine aykırı, şirkete fon sağlayarak yapılan halka arzlar bizim için önemli” diyen Karadağ şöyle devam etti:

“(Şirketlerin) Kur ve finansman riskinden batma riski var, kur hopluyor bunlar hopluyor. Bir de bunlara hem uluslararası hem de ulusal bankalar kredi vermiş. Krediler batacak. Biz diyoruz ki ona gel bir halka açılma planı yap. Bu en az 1 milyar dolar veya lira gelir getirici olsun. Buna da sana kredi verenler öncülük etsin. Şimdiden hazırlanan 12-13 şirket var. Ortak satış sınırlı veya hiç olmayacak. Ortak satışı yapanı almayacağım. Bu yeni gelenlerin hepsi de Yıldız Pazar’da, BIST 30’da yer alacaklar.”

BORSA İSTANBUL’UN HALKA ARZI

Borsa İstanbul’un halka arzının önündeki problemin Merkez Bankası geç likidite penceresi (GLP) kullanımının olduğunu belirten Karadağ, “Merkez Bankası operasyonu gereği GLP kullanımı nedeniyle BIST’tan işlem yapmıyor ve bizim yıllık 50 milyon lira gelirimizi etkiliyor. En temel problemim bu, gelir projeksiyonumda sıkıntı oluyor” dedi ve ekledi:

“Ben 17-20-25 çarpanla satacağım belki ama mali tablolarım 50 milyon lira aşağıda olursa yazık. TCMB Ocak’ta yine Borsa İstanbul’dan işlem yapmaya başlarsa, bu bizim gelirlerimizi etkiler, ilk çeyrek bilançomuzu görürüz; sonra da en geç 2018 ikinci çeyrekte halka arzı bitirmek istiyoruz.”

REUTERS

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more