Reklamsız Sözcü

Fitch Katar’ın notunu açıkladı

Fitch Katar'ın kredi notunu bir kademe düşürürken; ülkeye yönelik yaptırımların ekonomiye verdiği zararın artması halinde Katar hükümeti ekonomi projeleri ve altyapıya yönelik sermaye harcamalarını azaltabilir.

android-time 16:49
Fitch Katar’ın notunu açıkladı
Fitch Katar'ın kredi notunu bir kademe düşürürken; ülkeye yönelik yaptırımların ekonomiye verdiği zararın artması halinde Katar hükümeti ekonomi projeleri ve altyapıya yönelik sermaye harcamalarını azaltabilir.

Fitch Katar’ın kredi notunu bir kademe düşürerek AA-‘ya indirdi, görünümü ise negatif olarak duyurdu. Diğer iki büyük kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s ve Standard & Poor’s da Katar’ı aynı seviyedeki kredi notu ve negatif görünümde değerlendiriyor.

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Mısır, terörizmi desteklemekle suçladıkları Katar ile ilişkilerini 5 Haziran’da kesmişlerdi. Katar’ın tek kara sınırı olan Suudi Arabistan sınırının kapatılması ve Dubai’yi aktarma merkezi olarak kullanmasına son vererek ülkedeki deniz taşımacılığının aksatılması gibi yaptırımlar uyguladılar. Fitch, Katar’ın yaptırımlardan önce bile, 2014-2024 için sermaye harcama planlarını düşük petrol ve doğalgaz fiyatları nedeniyle 180 milyar dolardan 130 milyar dolara çektiğini belirtti.

SENARYOLAR HAZIRLANDI

Fitch “Hükümet, petrol fiyatlarının yeniden düşmesi veya ambargo baskısının artması halinde sermaye harcamalarını daha fazla düşürmek için senaryolar hazırladı” dedi. Fitch, yaptırımlardan kaynaklanan çıkışları telafi etmek için hükümetin yerel bankalara yaptığı para aktarımı nedeniyle, Katar hükümetinin bu yıl net dış varlıklarının gayri safi yurtiçi hasılaya oranının geçen yılki yüzde 185 seviyesinden yüzde 146’ya düşeceği tahmininde bulundu. Fitch, Katar’ı yaptırıma tabi tutan Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) ülkeleri menşeli mevduatların büyük bir kısmının hali hazırda geri çekilmiş olması nedeniyle, çıkışların ilerleyen aylarda yavaşlayabileceğini belirtti. Fitch, KİK haricindeki dış fonlamanın büyük bir bölümünün ise daha yüksek maliyetlerde çevrildiğini, ancak bölgedeki tansiyonun artması halinde bunun da kaçabileceğini söyledi. Fitch, Katar ekonomisinde 2016’da yüzde 2.2 olarak gerçekleşen büyüme hızının yavaşlayarak 2017’de yüzde 2, gelecek sene yüzde 1.3′ olarak gerçekleşeceği öngörüsünde bulundu.

REUTERS

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 17:0028.08.2017
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more