Kilosu 25 TL’ye ulaşan hamsi cep yakıyor

Karadeniz Bölgesi'nin en kalabalık ili Samsun’da, yerli hamsinin kilosunun 20 lira olmasına hem vatandaşlar hem de balıkçılar tepki gösterdi. İstanbul'da kilosu 25 TL'den satılan hamsinin fiyatı, neredeyse dana kıymanın fiyatına ulaştı.

Kilosu 25 TL’ye ulaşan hamsi cep yakıyor

“Karadeniz'in incisi” olarak nitelendirilen “hamsi” havaların soğuk gitmesi ve karın yağmasının ardından zamlandı. Geçen sene bu zamanlarda 4-5 lira arasında satılan hamsinin kilosu bugün Samsun tezgahlarında 20 liradan satıcıya sunuldu. 2 kasa hamsinin 500 lira olduğunu ifade eden balıkçılar, fiyatlar yüzünden vatandaşların sadece soru sorup uzaklaştıklarını belirttiler. Vatandaşlar ise kilosu 20 lira olan hamsi için “Kuzudan biraz daha ucuz” yorumunda bulundular.

DENİZDE HAMSİ KALMADI

2 kasa hamsinin değerinin 500 lira olduğunu ifade eden balıkçı Kurtça Aydın, “Kar yağdı hamsi böyle oldu. Şu anda hamsi denizde de yok. Ben satıcıyım bu balığı 5 liraya satmak isterim. Hamsi 5 lira olsaydı bugün sadece ben 50 kasa hamsi satardım. Herkese hamsi verirdim. Şimdi 2 kasa hamsinin değeri 500 lira. Bu sene hamsi yok. Seneye inşallah daha bol olur. Şu anda hamsinin kilosu 20 TL. Şoklu hamsiler de kilosu 10 liradan satılıyor. Kar yağdığı için balıkçılar denize çıkamıyor. Bu da balık fiyatlarının artmasına neden oluyor” dedi.

Kaçak 148 bin 500 kilo hamsiye el koyuldu İlginizi Çekebilir Kaçak 148 bin 500 kilo hamsiye el koyuldu

Hamsinin geçen seneye oranla 5 katı fiyata satıldığını söyleyen balıkçı Batuhan Çağlayan, “Şu anda balık fiyatlarından çok sadece hamsiyi konuşmak gerekir. Hamsinin kilosu 20 lira oldu. Balıkçılar hamsi avına çıkıyor. Koskoca kayıklar 2-3 kasa hamsiyle geri dönüyor. Böyle olunca hamsinin kilosu 20-25 liradan satılıyor. Vatandaşlar da hamsinin fiyatını soruyor, sonrada geçip gidiyorlar. Geçen sene bu zamanlarda hamsi 4-5 lira arasındaydı. Geçen seneye oranla bu sene hiç hamsi yok. Bu sene palamut bol oldu. Palamuttan sonra da hamsi hiç olmadı” diye konuştu. Karadeniz'de balık fiyatlarının bu kadar pahalı olmaması gerektiğini belirten vatandaşlar, hamsinin fiyatının ‘kuzudan biraz daha ucuz’ olduğunu söylediler. Bu fiyatlarda hamsi alamayacaklarını belirten vatandaşlar, büyük gemilerin balıkları daha ucuz satması gerektiğini söylediler.

İSTANBUL’DA BİR KİLO HAMSİ NEREDEYSE BİR KİLO KIYMA KADAR

Hamsisiyle ünlü Karadeniz’de bile kilosu 20 liradan satılan hamsi, İstanbul tezgahlarında daha pahalıdan satılıyor. Kadıköy ve Bakırköy gibi semtlerdeki balıkçılarda kilosu 25 TL’den alıcı buluyor. Et ve Balık Kurumu’nda ise bir kilo dana kıymanın fiyatı 28.5 TL. Yani İstanbul’da hamsinin kilosu neredeyse dana kıymaya eş değer.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...