Sözcü Plus Giriş

Kıyma 32 TL olacak dendi 44 TL oldu

Et ve Süt Kurumu (ESK) kasaplara ucuz et vererek kıyma ve kuşbaşının satış fiyatına tavan getirdiğini, kıymanın vatandaşa 32 liradan satılacağını açıklamıştı. Ancak bu açıklama kasap reyonlarına yansımadı. Çünkü kasaplar açıklamanın eksik yapıldığını, 32 liradan tavan fiyatı belirlenen kıymanın sığır eti olduğunu söylüyor. Lezzet ve sertlik olarak dana etinden daha kalitesiz sığır etine müşterilerinin rağbet göstermediğini belirten kasaplar, eti ucuz yemenin tek yolununun mobilyada olduğu gibi et üzerindeki KDV'nin de indirilmesi olduğunu belirtiyor. Vatandaş ucuz ve kaliteli ete kavuşması için ne yapması gerektiğini bilemiyor...

Turgut ERAT
13:20 -

Kıyma 32 lira olacak dediler 44 lira oldu paylaşan: Sozcu

Dana kıyma 44 TL, kuşbaşı 46 TL, dana antrikot 62 TL. Et ve Süt kurumunun “kıyma 32 lira olacak” açıklamasının ardından kasaplara giden vatandaşlar şok oldu. Çünkü kilosunu 32 liraya almayı planladıkları kıyma 44 lira olmuştu.

ESK NE DEMİŞTİ?

Et ve Süt Kurumu (ESK) önceki gün kasaplara kilogram başına 22.5 TL artı KDV fiyat ile taze karkas et sattığını açıklamıştı. ESK'nın internet sitesinde yer alan bilgilere göre kasaplar, kurumdan satın aldıkları karkas etleri perakende olarak kilogram başına kıyma için 32 TL, kuşbaşı için 34 TL fiyat ile satışa sunacaktı.

Görüştüğümüz bir kasap dana kıymaya geçen haftaya göre 2 TL zam geldiğini söyledi.

Görüştüğümüz bir kasap dana kıymaya geçen haftaya göre 2 TL zam geldiğini söyledi.

BAKANLIK DA KIRMIZI ET AÇIKLAMASI YAPMIŞTI.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik de cumartesi günü bir açıklama yapmış, kırmızı et piyasasında fiyatlarları tırmandırma gayreti içinde olanları görmezden gelemeyeceklerini belirtmişti. Bakan Çelik, “Pazartesiden itibaren, kasaplarımıza kilogramı 22,5 lira fiyatla taze karkas sığır eti, yemek ve et sanayicilerine de 20,5 lira fiyatla dondurulmuş karkas sığır eti satışı yapılacak.”demişti.

DANA DEĞİL SIĞIR ETİ

Bu açıklama ile kıymayı 32 liradan alacağının sanan tüketiciler kasaplara gidince kıymanın fiyatının 44 lira olduğunu gördü. Kasaplar açıklamaların eksik yapıldığını ve yanlış anlaşıldığını savunarak “32 lira olması beklenen sığır eti. Sığır eti de dana eti gibi lezzetli değil ve sert. Bu yüzden rağbet görmüyor” diyor.

Görüştüğümüz başka bir kasap ise ette indirimin kalıcı yolunun KDV indiriminden geçtiğini söyledi.

Görüştüğümüz başka bir kasap ise ette indirimin kalıcı yolunun KDV indiriminden geçtiğini söyledi.

KDV İNERSE ET FİYATI İNER

Türkiye Kasaplar Federasyonu Genel Başkan Vekili Osman Yardımcı devletin ete müdahalesinin doğru olduğunu söylerken KDV indiriminin de yapılmasının ardından et fiyatlarının 5 TL ucuzlayacağını söyledi.

İLGİLİ HABEREt fiyatları ile ilgili flaş açıklamaEt fiyatları ile ilgili flaş açıklama

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 16:39 29.03.2017
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more