Sözcü Plus Giriş

Motor çalıştıkça enflasyon artacak

Benzin ve motorin fiyatlarında son 5 aydaki artış vatandaşa zam olarak dönecek. Enflasyon artacak, faizler ve işsizlik yükselecek.

Taylan BÜYÜKŞAHİN
02:52 -
Motor çalıştıkça enflasyon artacak

Akaryakıta art arda gelen zamlar vatandaşın belini iyice büktü. Bugünden geçerli olmak üzere benzine 12 kuruş, motorine de 17 kuruş yeni zam geldi. Böylece benzinin litresi İstanbul'da 5.50 TL'ye ulaşırken, Ankara'da 5.53 TL oldu. Motorin litre fiyatı da İstanbul ve Ankara'da 4.93 TL'ye yükseldi. Böylece benzin ilk kez 5.50 TL seviyesini aşarken, motorin de 5 TL sınırına dayandı. Son zamlarla birlikte akaryakıt fiyatları son 5 ayda aralıksız artmış oldu. Haziran ayında benzinin litre fiyatı 5.01 TL, temmuzda 5.05 TL ve ağustosta 5.18 TL'ydi. Eylül ayında gelen zamla birlikte 5.27 TL'ye ulaşan benzinin fiyatı, ekim ayındaki artışla da 5.38 TL'yi bulmuştu. Bu zamlarla birlikte benzinin fiyatı son 5 ayda yüzde 10 arttı.

Motorin fiyatı ise aynı dönemde daha fazla artış gösterdi. Haziranda motorinin litre fiyatı 4.35 TL'ydi. Temmuzda 4.42 TL, ağustosta 4.53 TL olan motorin fiyatı eylül ayında 4.74 TL'ye yükseldi. Ekim ayında 4.76 TL'yi bulan motorin, bugün geçerli olan zamla birlikte son 5 ayda yüzde 13.3 artmış oldu. Haziran ayında 60 litrelik bir aracın deposu 300 TL'ye doluyordu. Son zammın ardından rakam 331 TL'ye çıktı. Yine haziranda dizel bir aracın 55 litrelik deposu 239 TL'ye dolarken, bugün 271 TL'ye doluyor. Motorin kullanan TIR ve kamyon gibi büyük tonajlı araçların maliyetleri daha da artacağı için pek çok tüketim malına da zam gelecek. Fiyat artışları enflasyonu daha da artıracak. Satılan akaryakıtın önemli bir kısmını vergiler oluşturuyor. Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu'nun (EPDK) en son ağustos ayında yayınladığı verilere göre, bir litre benzinden yüzde 61.11 oranında vergi alınıyor. Son zamla 5.53 TL'yi bulan benzinin yaklaşık 3.43 TL'si doğrudan vergi olarak devletin kasasına gidiyor.

3.6 MİLYAR TL EK YÜK

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, Türkiye'de akaryakıttan yüzde 60'ın üzerinde vergi alındığını, benzin ve mazota yapılan zamların asıl itibarıyla vergi zammı olduğunu, benzine son yapılan zamlarla vatandaşın sırtına günlük 10 milyon lira daha fazladan vergi bindiğini söyledi.

Erdoğdu, “Eğer yılsonuna kadar benzine zam yapılmazsa vatandaşlar 3 milyar 600 milyon TL daha fazladan vergi ödeyecek. Akaryakıta yapılan zamlar üretimlerin temel girdisi olduğu için iğneden ipliğe her ürünün fiyatına yansıyacak” diye konuştu.

31szt06a_ist_izm_ant_trb_ank_adn

Zengin AB ile aynı vergiyi ödüyoruz

Türkiye, akaryakıttaki vergi oranıyla gelişmiş Avrupa Birliği (AB) ülkeleri ile hemen hemen aynı seviyede bulunuyor. AB'ye üye 28 ülkenin ortalama akaryakıt vergi oranı yüzde 62.04. Kendi gelir grubu içinde benzin fiyatı en yüksek olan ülke olduğumuzu ifade eden Aykut Erdoğdu şöyle konuştu: “Türkiye'de akaryakıt üzerinden alınan vergiler gelirimiz Avrupa ülkeleri ile denkmişçesine uygulanıyor. Bu da vatandaşların alım güçlerini düşürüyor. AKP vergi alması gereken kesimlerden vergi alamıyor ve bu acziyetin faturasını da yoksulun sırtına yüklüyor. Mevcut vergi politikalarıyla AKP vergi topladığı kesimleri, yine bu vergiler nedeniyle yoksulluğa sürüklüyor.”

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 08:04 31.10.2017
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more