Reklamsız Sözcü

Koskoca Eskişehir’de 10 saat ustası var

Dijital saatler yaygınlaştıkça saat ustası olmak isteyenlerin sayısı azaldı. 1 milyonluk Eskişehir'de sadece 10 tane saat ustası bulunurken işin ustası gençlerin meslekte önünün açık olduğunu belirtiyor.

android-time 12:21
Koskoca Eskişehir’de 10 saat ustası var
Dijital saatler yaygınlaştıkça saat ustası olmak isteyenlerin sayısı azaldı. 1 milyonluk Eskişehir'de sadece 10 tane saat ustası bulunurken işin ustası gençlerin meslekte önünün açık olduğunu belirtiyor.

Yaklaşık 1 milyon kişinin yaşadığı Eskişehir'de sadece 30 saat tamircisi bulunurken, bunların sadece 10'u usta seviyesinde vatandaşlara hizmet veriyor. Teknolojinin de gelişmesiyle her geçen gün biraz daha arka planda kalan saat tamirciliği, alttan çırak yetişmemesi ve bu konuda bir mesleki eğitimin olmaması sebebiyle zor günler geçiriyor. İyi bir geliri olan saat tamirciliğini gençlere teşvik etmeye çalışan saat ustaları ise ilgisizlik sebebiyle üzüntülerini dile getirdi.

eskisehir2

Saat tamirciliğinin, yetenek ve sabır işi olduğunu belirten Eskişehir Saatçiler Odası Başkanı Selahattin Kahveci, bugün çırak olmaya niyetli gençlerin son yıllarda arka planda kalan bu mesleği gelecekte
avantaja çevirebileceklerini aktardı.

30 TAMİRCİ VAR 10’U USTA

Başkan Kahveci, “Eskişehir'in nüfusu artık 1 milyona yaklaştı. Şuan Eskişehir’de 30 tane saat tamircisi var. Bunların ise yalnızca 10’u usta seviyesinde. Yani 1 milyon kişiye 10 saat ustası düşüyor. Bu aslında bir dezavantaj gözükmekle birlikte, bugün mesleğe girecek olan gençlerin kısa süre içerisinde sivrilmelerini de sağlayabilecek bir durum. Bu mesleğin parası da gerçekten çok iyi. Asla pişman olmazlar. Biz bu mesleğin devamını arzuluyoruz. İnanıyorum ki saat tamirciliği gelecekte değerlenecek” şeklinde konuştu.

eskisehir3

Alttan çırak yetişmesi için gençleri teşvik etmeye çalıştıklarını aktaran Selahattin Kahveci, buna ek olarak mesleğin zorlukları hakkında şu ifadeleri kullandı:
“Sabır ve yetenek çok önemli unsurlar. Pil takmakla saat tamircisi olunmuyor. Kurmalı saatler var, otomatik saatler var. Bunların bir çok detayı var. Bunların hepsini yapmak iyi bir ustalık ister. Ben Artvinliyim. Bizim oralarda iş seçeneği azdır. Bu sebeple bu işe girdik. Çıraklıktan saat tamirciliğini öğrendik. Bu işin okulu yok. Pratik işi. Biz böyle başladık. Gençlerimiz de böyle başlayabilir. Saat tamirciliğinde çok güzel para var. Gençlere öneriyorum.”

İHA

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 12:2426.08.2017
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more