Sözcü Plus Giriş

Kurbanlık fiyatlarından artış bekleniyor mu?

Afyonkarahisar Kasaplar ve Sucukçular Odası Başkanı İbrahim Yörük, yaklaşan Kurban Bayramı ile ilgili olarak, “Kurban döneminde fiyatların yüksek seyretmeyeceğini, hayvan sayısının yeterli olacağını düşünüyorum. Düve kesimi ile ilgili yapılan manipülasyonların ise Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba'nın idaresinde düzeltileceğini umuyorum” dedi.

null
Güncellenme: 15:41, 31/07/2017
Kurbanlık fiyatlarından artış bekleniyor mu?

Kurban Bayramı ve kurbanlık fiyatları üzerine İhlas Haber Ajansı (İHA) muhabirine açıklamalarda bulunan Başkan Yörük, Afyonkarahisar'ın Türkiye et sektöründe önemli bir yere sahip olduğunu hatırlattı. Fiyatlar ile birlikte kurbanlıkların nasıl seçilmesi konusuna da değinen Başkan Yörük, özellikle sağlıklı ve fiziki görünümü yerinde olan hayvanların kurban olarak seçilmesinin çok önemli olduğunu vurguladı.

1

Başkan Yörük, “Kurbanlıkların fiziki görünüşlerinde olumsuzluk ve anormallik bulunmaması gerekir. Ağız ve burun kısımlarında salya, yara, akıntı, vücutta geniş yara, şişlik ve ödem bulunan hayvanların satın alınmamalıdır. Hayvanın kulak ve kuyruk gibi organlarında eksiklik olmaması gerekmektedir. Büyükbaş hayvanların en az 2 yaşı, küçükbaşların ise en az yetişkin boyuna gelmiş olmalarının bilinmesi gerekmektedir. Ayrıca Kanunlar gereği küpeli ve pasaportlu, yasal yollardan nakil edilmiş hayvanların satın alınması önemlidir” diye konuştu.

İlginizi ÇekebilirKurbanlık fiyatları el yakacakKurbanlık fiyatları el yakacak

“AÇIKLAMANIN BAYRAMA 2 AY KALA YAPILMASI DOĞRU DEĞİL”

Eski Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik'in dişi kurbanlık kesimi açıklamalarını da hatırlatan Başkan Yörük, bu tür açıklamalarının bayrama sadece 2 ay kala yapılmış olmasını da uygun bulmadığını dile getirdi. Başkan Yörük, “Bu tür stratejik hamlelerin, zamanlamasının çok önemli olduğunu düşünüyorum.

İlginizi ÇekebilirDüve kesimine yasak et fiyatlarını zıplattıDüve kesimine yasak et fiyatlarını zıplattı

Tüm dünyada ve ülkemizde perde arkasında ekonomik anlamda bir savaş mevcut. Bu savaşta yapılacak manevranın tam zamanında yapılması önemli bir etkendir. Doğru hamle yanlış zamanda yapılır ise sonuç vermez. Erken yapılan bir manevranın geç yapılan bir manevrayla aynı sonucu vererek fiyasko ile sonuçlanması tarihten de alabileceğimiz bir derstir. Dolayısıyla düve kesimi ile ilgili açıklamanın bu kurban bayramına 2 ay kala değil en azından bir yıl önce konuyla ilgili kişilere bildirilmesi gerekmekteydi.

İlginizi Çekebilir2017 Kurban Bayramı tatili kaç gün olacak? Bayram ne zaman başlıyor? 31 Ağustos tatil mi?2017 Kurban Bayramı tatili kaç gün olacak? Bayram ne zaman başlıyor? 31 Ağustos tatil mi?

Şu andaki durumda vatandaş böyle bir bilgiye sahip olmadığı için yüzlerce düve alıp şu ana kadar besledi peki bu vatandaş bu hayvanları kurbanda da değerlendiremeyecek ise ne zaman ne şekilde değerlendirecektir? Konuyla ilgili bir diğer husus da kurbanın bir ibadet olduğu bilinciyle hareket edilmesi gerekliliğidir. Kurban ibadetini sınırlayacak bu tür kararların daha hassasiyetle ele alınması gerekmektedir ticari kesimlerde düve kesilmesi bu tür kararlarla engellenebilir belki ancak inanç yönü olan kurban ibadetinin sınırlayacak bir uygulamanın bu tür kararlarla engellenmesini de olumsuz buluyorum” şeklinde konuştu.

İlginizi ÇekebilirBakan Fakıbaba'dan kurbanlık fiyatları hakkında açıklamaBakan Fakıbaba'dan kurbanlık fiyatları hakkında açıklama

Türkiye'deki hayvan sayısının yeterli olduğunu yenileyen Başkan Yörük açıklamasında son olarak şunları söyledi:

“Yeni Bakanımız Ahmet Eşref Fakıbaba’nın konuyla ilgili mutlaka tasarrufları olacağını ve bu yanlıştan dönüleceğini tahmin etmekteyim. Bu bir yönüyle inanç dünyamıza bir yönüyle ekonomik iktisadi hayatımıza bir yönüyle de yetiştiricimizin dünyasına bakan bu konunun, yıllara yayılan düzenli bir planlama ile ele alınmasının tüm halkımız adına olumlu olacağını düşünüyorum. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının mücadele etmesi gereken sorunların başında işlemleri ile piyasayı manipüle eden tekel konumunda olan veya stokçuluk yapan işletmelerin bir bir dizginlenmesi olduğunu düşünüyorum. Sonuç olarak tekrar ifade etmek gerekirse bu yıl kurban döneminde fiyatların yüksek seyretmeyeceğini hayvan sayısının yeterli olacağını düşünmekteyim düve kesimi ile ilgili yapılan manipülasyonların ise bakanlık tarafından Bakan Fakıbaba’nın idaresinde düzeltileceğini umuyorum.”

Yayınlanma Tarihi:15:40,