Sözcü Plus Giriş

Lüks uçağın ilk sahibi Koç Grubu oldu

Koç Grubu Fransız Dassult imalatı olan Falcon 8X uçağının ilk sahibi oldu. Standart fiyatı 58 milyon dolar olan uçak durmadan İstanbul'dan ABD'nin en batısına kadar gidebilecek.

08:35 -
Lüks uçağın ilk sahibi Koç Grubu oldu

Hürriyet Gazetesi yazarı Uğur Cebeci bugünkü yazısında efsane uçak Falcon’un 8X modelinin ilkini Koç Grubu’nun satın aldığını kaleme aldı. İşte Cebeci’nin yazısının ilgili bölümü: Fransız Dassult imalatı Falcon uçakların en uzun menzillisi 8X'in ilkini Koç grubu satın aldı.

Şirket, 14 koltuklu yeni uçağını Ekim ayı sonunda Dassult'nun teslim merkezi olan ABD'de Little Rock'tan alacak. Standart fiyatı 58 milyon dolar olan üç motorlu Falcon 8X'in uzunluğu 24,46 metre. Kanat açılığı 26,90 metre. Menzili ise 11 bin 945 km.

koc22

İŞ JETİNİ ÇOK KULLANIYORLAR

Yani İstanbul kalkışından sonra hiçbir yere inmeden Amerika'nın en batı yakasında bir çok noktaya non-stop uçabiliyor. Maksimum kalkış ağırlığı olan 33 bin 113 kg ile 1792 metrelik pistten kalkabiliyor. 51 bin feet yani 15 bin 545 metreye kadar çıkabiliyor. Bu yükseklik türbülansların neredeyse sıfıra indiği, hava trafiğinin yolcu uçaklarının da olmadığı en sakin zirvesi. Uçak inişte 680 metre içinde durabiliyor. Şirket filosunda kullandığı Falcon 900LX uçağını imalatçıya iade edecek. Koç grubu, Türkiye'nin en yaygın iş jeti kullanan gruplarının başında geliyor.

 

FİLODA NELER VAR?

Rahmetli Mustafa Koç'un havacılığa merakı ve pilot oluşu şirketin havacılık yapısındaki doğru büyümeyi de sağlamıştı. Koç grubunun filosunda 14 koltuklu bir adet Falcon 7X, bir adet Falcon 900LX, 9'ar yolcu kapasiteli iki adet AgustaWestland 139 tipi helikopter ile 8 yolcu taşıyabilen amfibik yani hem denize hem karaya inip kalkabilen Cessna Grand Caravan tipi deniz uçağı bulunuyor.

Son güncelleme: android-time 08:49 23.08.2017
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more