Sözcü Plus Giriş

Mahmutpaşa’da bayram bereketi

Kurban Bayramı’nda tatile gidemeyen dar gelirli vatandaşlar alışveriş için yine Mahmutpaşa’yı tercih etti. İşleri durma noktasına gelen esnaf ise nefes aldı...

08:43 -
Mahmutpaşa’da bayram bereketi

Aydın Demir/SÖZCÜ

Kurban Bayramı tatilinin 10 gün olarak ilan edilmesinin ardından, bayramı tatile çeviren İstanbullular geçen hafta sonundan itibaren tatil yerlerine akın ederken, Bayram tatiline çıkamayan dar gelirli vatandaşlar alışveriş için bu yıl yine Mahmutpaşa'yı tercih etti. 20 TL'ye pantolon, 10 TL'ye gömleğin satıldığı Mahmutpaşa'da işleri durma noktasına gelen esnaf nefes aldı. Dar gelirli vatandaşlar Mahmutpaşa'nın yanı sıra bazı semtlerde kurulan sosyete pazarından da alışveriş yaparak bayrama hazırlandı.

10 LİRAYA GÖMLEK

Bayramı İstanbul'da geçirecek vatandaşlar, bayram alışverişlerini bütçelerine uygun yerlerde yaptı. Dar gelirli vatandaşlar için ucuz alışverişin adresi yine Eminönü ve Mahmutpaşa oldu. Bayramlık yiyecekler için Mısır Çarşısı ile Eminönü Halk Pazarı'nı tercih eden vatandaşlar, alışveriş için de Mahmutpaşa'yı ziyaret etti. İşleri durma noktasına gelen Mahmutpaşa esnafı bayram alışverişi nedeniyle nefes alırken, vatandaşlar ucuza bayramlıklarını almanın sevincini yaşadı. Çoluk çocuk bayram alışverişine çıkan vatandaşlar, AVM ve lüks mağazalarda 80-90 TL arasından satılan pantolonu Mahmutpaşa'da 20 TL'den satın alma imkanı buldu. Mahmutpaşa'da erkek gömlekleri 10 ile 15 TL arasından alıcı bulurken, bayan etek ve pantolonları 15 ile 20 TL arasından satışa sunuldu.

EMEKLİ DE TERCİH EDİYOR

Ailesi ile Mahmutpaşa'ya alışverişe gelen Hasan Kurt, AVM'lerde fiyatların çok pahalı olduğunu, asgari ücretle geçinmek zorunda olduğundan her şeyin hesabını yaptığını belirtti. Kurt, “Mahmutpaşa ve sosyete pazarında bütçemize uygun ürünler bulabiliyoruz. Eşim ve 2 çocuğumla bayram için yaptığımız alış veriş 120 TL tuttu. Bir sonraki bayrama kadar bu elbiselerle idare etmeye çalışacağız” dedi.

Emekli maaşı ile geçinmek zorunda olduğunu kaydeden Kazım Özdoğan ise, “Torunlarım için bayramlık almaya geldim. Mağazaların önünden vitrine bakarak geçebiliyoruz, emekliler için lüks mağazalardan alış veriş yapmak hayal. Eşim ve ben geçen seneki bayramlıklarımızla idare edeceğiz” diye konuştu. Günlerdir durgun bir sezon yaşayan Mahmutpaşa esnafı, bayram alışverişine gelen vatandaşların ilgisi ile nefes aldı. Yaz sıcaklarının da etkisi ile durgun bir sezon geçirdiklerini söyleyen Mahmutpaşa esnaflarından Zeki Erdil, “Bayram alışverişi için gelen vatandaşlarımız sayesinde işlerimiz açıldı” dedi.

TAZE KAHVE İÇİN UZUN KUYRUK

Dar gelirli İstanbullular gıda alışverişini Mısır Çarşısı ve Eminönü Halk Pazarı'ndan yapmayı tercih etti. Tarihi Kurukahveci Mehmed Efendi'nin önünde kahve almak isteyenler uzun kuyruklar oluştururken, 100 gramlık kahve 4.5 TL'den vatandaşa ulaştı. Bayram ikramı dökme şekerin kilosu 8 TL'den başlayıp 19 TL'ye kadar satışa sunulurken, lokumun kilosu 6 ile 12 TL arasında değişen fiyatlardan satıldı.

SEMT PAZARLARI DA GÖZDE MEKANLARDAN

BAYRAM tatilini İstanbul'da geçirecek olan vatandaşların alışveriş için en çok tercih ettiği yerlerden biri de semtlerde kurulan sosyete pazarları oldu. Feneryolu Pazarı, Kadıköy Salıpazarı, Yeşilköy Pazarı, Erenköy Pazarı, Fındıkzade Pazarı, Beşiktaş Pazarı, Beylikdüzü ve Bomonti Bit Pazarı'nda bayram alışverişi yapan vatandaşlar, ucuz ürün bulmanın yanı sıra sosyetenin kullandığı ürünlerin her türlüsünü de ucuza bulma imkanı elde etti. İstanbul Rami'de kurulan sosyete pazarında 5 TL'ye sosyetik gömleğin benzerini bulma imkanı olurken,bu pazarlara en çok İstanbul'un kenar semtlerinde yaşayan gençler ilgi gösterdi. Rami Sosyete Pazarı'nda ayakkabı, pantolon, gömlek, gözlük,çanta gibi akseseuarlar dahil olmak üzere, AVM veya markalı ürünler satan dükkanlardan 600 TL'yi bulan ürünleri 60 TL'ye almak mümkün oldu.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more