Maliye Bakanlığı’na ‘Yenimahalle’ soruları

Maliye Bakanı Naci Ağbal, Sayısal Loto ve Süper Loto gibi şans oyunlarının sürekli aynı ilçelere çıkmasıyla ilgili şaibe söylentilerinin doğru olmadığını, oynanan kolon sayısı fazla olan ilçelere daha fazla büyük ikramiye isabet ettiğini söyledi.

Maliye Bakanlığı’na ‘Yenimahalle’ soruları

CHP Kocaeli Milletvekili Avukat Fatma Kaplan Hürriyet, Maliye Bakanı Naci Ağbal'a Milli Piyango İdaresi'nin (MPİ) düzenlediği şans oyunlarıyla ilgili şaibe söylentilerini sordu. Sayısal Loto ve Süper Loto'nun 2014 yılı Kasım ve Aralık tarihli çekilişlerinde aynı bayinin büyük ikramiye kazandırmasının dikkat çekici olduğunu, belli illere ve bayilere büyük ikramiye çıkması ile bunların 5-6 bayide toplanmasının şüphe uyandırdığını belirten Hürriyet, özellikle Sayısal Loto'nun 3 yılda 18 kez Ankara'nın Yenimahalle ilçesine çıkmasının şüpheleri iyice kuvvetlendirdiğini bildirdi. Hürriyet, “Milyonlarca liranın döndüğü şans oyunları üzerindeki şüphe FETÖ'yü işaret etmektedir. İnsanların duygularını sömürerek paralarını alan ve devletin her kurumuna sızmayı başaran FETÖ'nün MPİ'ne sızmadığını düşünmek fazla iyimser olmaktır” dedi.

KAZANANLARI ARAŞTIRDINIZ MI?

Milletvekili Hürriyet, bu tespitlerin ardından Bakan Ağbal'a gönderdiği soru önergesinde MPİ'ne FETÖ operasyonu yapılıp yapılmadığını, büyük ikramiye kazanan kişilerin FETÖ bağlantısının araştırılıp araştırılmadığını, aynı ilçe ve bayilere isabet eden büyük ikramiyelerde şaibe olup olmadığını sordu.

İŞTE EN ŞANSLI İLÇELER

Bakan Ağbal, büyük ikramiyelerin niçin ağırlıklı olarak Yenimahalle'ye çıktığına ilişkin soruya ise, en çok ikramiye isabet eden 6 ilçeyi açıklayarak yanıt verdi. 1 Ocak 2013 ila 11 Kasım 2016 tarihleri arasındaki dönemde sadece Yenimahalle'ye değil bir çok ilçeye de çok sayıda büyük ikramiye isabet ettiğini belirten Ağbal, bu dönemde Çankaya'ya 33, Kadıköy'e 33, İzmir'in Konak ilçesine 24, İstanbul Şişli'ye 20 ve Yenimahalle'ye de 19 kez büyük ikramiye çıktığını bildirdi. Ağbal, “Büyük ikramiyelerin her bilete isabet etme olasılığı aynı olmakla birlikte yerleşim yerindeki oynanan kolon adetleri büyük ikramiyenin isabet etme olasılığını etkilemektedir. Dolayısıyla Yenimahalle'ye diğer ilçelerden daha fazla sayıda büyük ikramiye çıktığı yönünde basında yer alan haberlerin dayanağı bulunmamaktadır” dedi.

KAZANANI MASAK İNCELİYOR

Bakan Ağbal, şans oyunlarında kazanılan ikramiyelerin MPİ tarafından kimlik tespiti yapılarak talihlilerine ödendiğini de belirtirken, 20 bin lira ve üzerindeki ikramiye ödemelerinde talihlilere ait kimlik bilgilerinin incelenmek üzere Mali Suçları Araştırma Kurulu'na (MASAK) düzenli olarak bildirildiğini söyledi.

FETÖ OPERASYONU YAPMADIK

Bakan Ağbal, şans oyunları çekilişlerini kamuoyu ve medyaya açık olarak çekiliş heyeti tarafından ve noter gözetiminde gerçekleştirildiğini, ayrıca çekilişe ilişkin tüm işlemlerin tutanağa bağlanıp kayıt altına alındığını söyledi. MPİ'nin her türlü şaibe iddialarıyla ilgili olarak kurum müfettişleri, Sayıştay ve TBMM KİT Komisyonu tarafından denetlendiğini, bu denetimlerde herhangi bir mevzuata aykırılık tespit edilmediğini belirten Ağbal, MPİ'ne FETÖ örgütü kapsamında herhangi bir operasyon yapılmadığını bildirdi.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...