Sözcü Plus Giriş

Marketlerdeki et fiyatlarına müdahale

Kırmızı et fiyatlarının uçması dar gelirli vatandaşı iyice sarstı. Hükümet marketlere ucuz et verilmesi için kolları sıvadı. Perşembe gününden itibaren marketlerdeki et fiyatlarının düşüp düşmeyeceği merak ediliyor.

08:25 -
Marketlerdeki et fiyatlarına müdahale

Türkiye’de et fiyatlarının alıp başını gitmesi vatandaşın gelirini iyiden iyiye azalttı. Dar gelirliler sofralarında eti mumla arar hale gelirken Et ve Süt Kurumu marketlere ucuz et satacağını açıkladı. Buna göre 1 Kasım 2017 Perşembe gününden itibaren büyük marketlere KDV dahil kıyma 29 liradan, kuşbaşı et ise 31 liradan satılacak. Marketlerde kilogramı 36-40 TL arasında değişen kıyma fiyatlarının o tarihten sonra nasıl olacağını takip edeceğiz.

Dünya Gazetesi yazarı Ali Ekber Yıldırım ise bugünkü köşe yazısında hükümetin 2018 yılı programındaki et fiyatlarını düşürme önlemlerini kaleme aldı. İşte Yıldırım’ın yazısının ilgili bölümü:

ENFLASYONU YÜKSELTİYOR

Enflasyon üzerinde önemli baskı oluşturan kırmızı et fiyatında yaşanan yükselişin önüne geçilmesinde kırmızı et arzının artırılmasının önemli bir unsur olduğu belirtilen 2018 Programı'nda şu değerlendirmeye yer verildi:

“Büyükbaş hayvan varlığında yeterli seviyeye ve süreklilik arz eden bir artışa ulaşılamamıştır. Bunun yanı sıra, büyükbaş hayvana bir alternatif kaynak olan küçükbaş hayvan varlığında kırmızı et arz açığını telafi edecek bir artış yaşanmaması önemli sorun olarak görülmektedir. 2016 yılı itibarıyla yaklaşık 14 milyon baş olan sığır mevcudunun yüzde 40.9'u kültür melezi sığırdan yüzde 46.8'i ise saf kültür ırkı sığırdan oluşmaktadır. Ayrıca, yaklaşık 31 milyon baş olan koyun mevcudunun yüzde 93'ünü verimi görece düşük olan yerli koyun ırkları oluşturmakta olup, büyükbaş ve küçükbaş hayvancılıkta özellikle et verimi yüksek ırkların yaygınlaştırılması önem arz etmektedir.

BEŞ YILDA 1.9 MİLYON SIĞIR

Program'da, 2011-2016 döneminde damızlık, besilik ve kasaplık olmak üzere yaklaşık 1.9 milyon büyükbaş hayvan ithal edildiği hatırlatılarak: “Kırmızı et fiyatlarındaki yukarı yönlü seyir nedeniyle fiyatlarda istikrarın sağlanmasına yönelik olarak, 7/06/2017 tarihli ve 2017/10440 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile canlı büyükbaş hayvan ithalatında gümrük vergisi oranı yüzde 135'ten yüzde 26'ya düşürülmüş ve karkas et ithalatında ise yüzde 100 ile yüzde 225 arasında bulunan gümrük vergisi oranları yüzde 40 olarak belirlenmiştir.

Ayrıca, 31/12/2016 tarihli ve 2016/9664 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile 2017 yılı sonuna kadar geçerli olmak üzere Et ve Süt Kurumu'na (ESK) 500 bin baş besilik sığır ithalatı yetkisi verilmiştir. Hayvancılık sektöründe kırmızı et üretiminin artırılmasına yönelik önemli dönüşüm ihtiyacı bulunmaktadır. Bu kapsamda, büyükbaş hayvan varlığının artırılması amacıyla kısa vadeli çözüm olan ithalat yerine yurt içinde üretimin sürdürülebilir şekilde geliştirilmesi önemli görülmektedir.

Aynı zamanda, hayvancılık işletmelerinin büyütülmesi ve uzmanlaşması yönünde destek modellerinin uygulanmasına ihtiyaç duyulmaktadır. Ayrıca, et arzının artırılmasına yönelik, et verimi yüksek olan ırkların geliştirilmesi ve etçi tip sığır yetiştiriciliğinin yaygınlaştırılması ile sütçü işletmelerde mümkün olabildiğince kombine verim yönlü ırklara öncelik verilmesi önemli görülmektedir” bilgisine yer verildi.

EKONOMİDE TARIMIN PAYI DÜŞÜYOR

Tarım sektörünün 2015'te yüzde 9.4 oranında büyürken, başta buğday ve arpada olmak üzere olumsuz hava koşullarına bağlı rekolte kayıpları, ihracatta yaşanan daralma ve baz etkisiyle 2016'da yüzde 2.6 küçüldüğü hatırlatılan programda, “2017 yılı ilk verilerine göre tarımsal üretimde toparlanma görülmekte olup sektörün yılsonunda büyüme oranının yüzde 4.6 olacağı tahmin edilmektedir. Tarımın Gayri Safi Yurtiçi Hasıla içindeki ağırlığı 2016 yılında yüzde 6.2 seviyesine gerilemiş olup bu oranın 2017 yılında bir miktar daha düşerek yüzde 6.1 olması beklenmekte. Sektörün toplam istihdam içindeki payı 2015 yılında yüzde 20.6 iken, 2016 yılında yüzde 19.5'e gerileyerek istihdam 5.3 milyon kişi olarak kaydedilmiştir. 2017 yılında bu oranın yüzde 18.8'e gerilemesi beklenmektedir” bilgisi yer aldı.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 08:30 31.10.2017
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more