Sözcü Plus Giriş

Memur TÜİK’in eksi zammına inanmadı

Haziran Enflasyonunun düşük çıkması şüpheye yol açtı. Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Hacı Bayram Tonbul, domatesi beş lirayta yediklerini hatırlatarak “Düşük zam yapmak için enflasyonu özellikle mi düşürdüler diye kuşku duyuyoruz” dedi.

null
Güncellenme: 09:18, 12/07/2017
Memur TÜİK’in eksi zammına inanmadı

Milyonlarca memur ve emekli, yüksek maaş zammı alabilmek için haziran ayı enflasyonunu beklerken Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) artış değil, yüzde 0.27'lik düşüş açıkladı. Böylece ilk 5 ayda yüzde 6.18'e yükselen enflasyonla birlikte milyonlarca memur ve emeklinin zam umudu da yüzde 5.89'a düştü. Önümüzdeki ay hükümetle yapılacak toplu sözleşme görüşmelerinin hazırlıklarını sürdüren Memur-Sen, eksi çıkan enflasyon nedeniyle uğranılan zam kaybını masaya getirip getirmemeyi tartışıyor. Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Hacı Bayram Tonbul, hazirandaki eksi enflasyon yüzünden enflasyon farkını düşük aldıklarını belirterek şu değerlendirmeyi yaptı:

ÇARŞI PAZAR BELLİ

“Enflasyon 2017'de yüzde 5'e inecek dendi, şimdiden yüzde 5.89 oldu. Üstelik de bu oran haziran ayı eksi tutturularak yapıldı. Dolar arttı, çarşı pazarda fiyatlar arttı, eksi nasıl oldu? Elimizde birilerini suçlayacak teknik done yok ancak çarşı pazar belli. Biz çarşı pazarı görüyoruz, içinde yaşıyoruz. Sebze meyve ucuzladı diye enflasyonun eksi çıktığını söylüyorlar. Tezgahta domates 5 lira, salatalık 3 lira. Bir ucuzluk göremedik. Enflasyonun düştüğüne inanmak mümkün değil. Acaba memura düşük zam yapmak için enflasyonu özellikle mi eksiye düşürdüler diye kuşku duyuyoruz.”

Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Hacı Bayram Tonbul

Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Hacı Bayram Tonbul

Tonbul, önümüzdeki ay başlayacak memur toplu sözleşme görüşmelerinde masaya getirecekleri zam talebini görüşmek için bugün başkanlar kurulunu toplayacaklarını, 23 Temmuz'da da ülke genelindeki il başkanları ve diğer yöneticilerle görüşüp taleplere son şeklini vereceklerini bildirdi. Masada yüzdelik zammın yanı sıra büyümeden pay isteyeceklerini belirten Tonbul, bunun dışında vergi dilimi nedeniyle oluşan kaybın telafisi, özel hizmet tazminatı, toplu sözleşme ikramiyesi ve önceki sözleşmeden kalan 20 maddenin yerine getirilmesini talep edeceklerini söyledi.

İŞÇİ ZAMMI HEM İYİ KÖTÜ

Hacı Bayram Tonbul, kamu işçileriyle imzalanan toplu sözleşmeye de dikkat çekerken, işçilere 2017 yılı için yapılan yüzde 7.5+5'lik zammın kendilerini heyecanlandırdığını ancak 2018 yılı için yapılan yüzde 3.5+3.5'lik zammın ise korkuttuğunu söyledi. Tonbul, “2017 bizim için geride kaldı. Biz 2018'e bakıyoruz” dedi.