Sözcü Plus Giriş

Mercedes’in yeni E serisi ailesi tanıtıldı

Mercedes-Benz Türk, kuruluşunun 50. yılında yenilenen E- Serisi ailesinin üyeleriyle Türkiye’deki ilk basın test sürüşünü gerçekleştirdi. Sozcu.com.tr olarak sizler için tüm Mercedes-Benz E-Serisi'nin yeni araçlarını zorladık! İşte Mercedes'in yeni oyuncakları ve özellikleri...

Ali AĞIRBAŞ
11:08 -
Mercedes’in yeni E serisi ailesi tanıtıldı

Türkiye'deki 50. Yılını kutlayan Mercedes, yeni E serisi ailesini bir basın gezisi düzenleyerek tanıttı. Sozcu.com.tr olarak katıldığımız basın gezisinde, İstanbul'dan başlayıp Trakya Bölgesi'nde Istranca Dağları'nın eteğindeki Arcadia Bağları’na uzanan rotada test sürüşümüzü gerçekleştirdik. Sizler için tüm Mercedes-Benz E-Serisi'nin yeni araçlarını test ettik. İşte Mercedes'in yeni oyuncakları ve özellikleri:

YENİ MERCEDES-BENZ E-SERİSİ SEDAN
2016 Mayıs itibariyle yollara çıkan Mercedes-Benz E-Serisi Sedan, tamamı 9G-TRONIC otomatik şanzımanla kombinlenen E 180, E 220 d 4MATIC, E 300 ve E 350 d 4MATIC versiyonları ile sunuluyor.
Yeni motor seçenekleri ise aracın sahip olduğu mimariyle birlikte birçok avantaj sunuyor.

sedan

Daha hafif yapı ve daha fazla güç, daha atak sürüş özellikleri ve ileri seviyede sürüş keyfi anlamına geliyor. “Aklın başyapıtı” olarak tanımlanan yeni Mercedes-Benz E-Serisi, sahip olduğu teknolojik yenilikler ile bugüne kadar yüksek konfor ve güvenlik seviyesi sunarken aynı zamanda sürücünün yükünü hafifletmeye yönelik çözümlere tamamen yeni bir boyut kazandırıyor.
e-220-d-4matic-sedan-exclusive-1

TELEFONLA ARAÇ YÖNETİMİ
Sürücüye istediği şeride güvenli bir şekilde geçerken yardımcı olan Aktif Şerit Değiştirme Yardımcısı ve zor park manevralarını akıllı telefon üzerinden araç dışından yönetmeyi etmeyi sağlayan Araç Dışından Park Etme Yardımcısı gibi yenilikçi çözümler ise yeni E-Serisi'ni sınıfının en akıllı aracı yapıyor.

DAĞ –BAYIRI DÜZ YOL GİBİ ÇIKAN MAKİNE: ALL-TERRAIN 4MATIC
İstanbul'da 21-30 Nisan 2017 tarihinde düzenlenen Autoshow'da sergilenen ve aynı anda Türkiye'de satışa sunulan yeni E-Serisi All-Terrain, station wagon otomobillerin pes ettiği yollarda yerden yüksek yapısı ile standart olarak sunulan dört tekerlekten çekiş sistemi 4MATIC ve AIR BODY CONTROL hava süspansiyonu ile E-Serisi All-Terrain sorunsuz bir şekilde yoluna devam ediyor.
e-220-d-4matic-all-terrain-26
Üç farklı tasarıma sahip 19 ve 20 inç'lik jantlar sadece daha çekici bir dış görünüm sunmakla kalmıyor aynı zamanda yerden yüksekliği ve bununla birlikte bozuk yollardaki konforu da arttırıyor. İlk etapta 195 beygirlik dört silindirli dizel motora sahip All-Terrain E 220 d 4MATIC sunuluyor. DYNAMIC SELECT donanımını standart olarak sunan All-Terrain, farklı motor, şanzıman, ESP® ve direksiyon ayarlarını beraberinde getiren beş farklı sürüş programını da barındırıyor.
e-220-d-4matic-all-terrain-15

TASARIMDA ZİRVE: E-SERİSİ COUPÉ
Teknik olarak sedan versiyonu baz alan sportif lüks E-Serisi Coupé aynı zamanda Mercedes-Benz tasarımının gelmiş olduğu son noktayı gözler önüne seriyor. Türkiye'de Nisan 2017 itibarıyla satışa sunulan ve gran-tourismo sınıfına has güzelliği ileri teknoloji ile bir arada sunan yeni E-Serisi Coupé sportif lükse vurgu yapıyor.
e-220-d-4matic-coupe-amg-12
İnce tasarımlı LED stop lambaları isteğe bağlı MULTIBEAM teknolojili LED farlar eşliğinde selamlama fonksiyonu da ilk defa yeni E-Serisi Coupé'de kullanılıyor. Aracın merkezi kilidinin açılmasıyla stop lambalarındaki LED'ler içten dışa doğru ışıldıyor. Kapıların kilitlenmesiyle ise süreç dıştan içe doğru ilerliyor. Araç sahibini selamlayan stop lambalarındaki görsel şölene ön farlardaki mavi ışık huzmesi eşlik ediyor.
4.826 mm uzunluğa, 1.860 mm genişliğe ve 1.430 mm yüksekliğe sahip olan yeni E-Serisi Coupé önceki nesil ile kıyaslandığında belirgin bir büyüme ortaya koyuyor.
e-220-d-4matic-coupe-amg-26
Vites geçişlerini son derece hızlı gerçekleştiren 9G-TRONIC otomatik şanzıman, düşük devirde sürüşe imkân tanıyor. Böylece yakıt verimliği artarken kabin içi gürültü en aza indiriliyor. Standart olarak
DYNAMIC SELECT sistemine ait orta konsoldaki kumanda üzerinden sürücü, otomobilin karakteristiğini üç tanesi “Comfort”, “Sport” ve “Sport+” olan beş farklı program üzerinden ayarlayabiliyor.

coupe
TATLININ SON KAŞIĞI: E-SERİSİ CABRIOLET
Mercedes-Benz, E-Serisi ürün gamını Türkiye'de Ağustos ayı itibarıyla satışa sunduğu en yeni aracı E-Serisi Cabriolet ile tamamlıyor.
Geleneksel kumaş tenteye sahip dört koltuklu cabriolet otomobil, dört kişilik geniş yaşam alanını, uzun yol konforunu ve modern teknolojiyi bir arada sunuyor. İsteğe bağlı olarak sunulan elektrikli rüzgâr deflektörü AIRCAP ve standart olan ense bölgesi ısıtma sistemi AIRSCARF gibi donanımlarla üstü açık sürüş keyfi yeni bir boyuta taşınıyor.
e-300-cabriolet-13
Ayrıca E-Serisi Cabriolet ilk kez dört tekerlekten çekiş sistemi 4MATIC ile de donatılabiliyor. Üstü kapalı kullanıldığında E-Serisi Coupé ile aynı silueti sergileyen E-Serisi Cabriolet, coupé kardeşiyle aynı zarif çizgilere ve gövde ölçülerine sahip. Sedan modelden 15 mm daha alçak olan yürüyen aksam, Mercedes-Benz E-Serisi Cabriolet'nin lüks sportif görünümünü desteklerken standart olarak sunulan AMG paketini 19 inçlik jantları sportif görünümü tamamlıyor.
e-300-cabriolet-10
Mercedes-Benz E-Serisi lüks otomobil sınıfındaki Cabriolet'nin S-Serisi Cabriolet modelinden alınan kumaş tentesi; koyu kahve, lacivert, koyu kırmızı veya siyah olmak üzere 4 renk alternatifiyle sunuluyor. Tam elektrikli akustik tente, kapsamlı yalıtım uygulamaları ile rüzgâr ve yol gürültüsünü en düşük seviyeye indiriyor.
e-220-d-4matic-coupe-amg-26
Bagaj 385 litre (tente açıkken 310 litre) hacimle günlük kullanıma uygun bir yapı sergiliyor. Sportif tasarımlı 4 adet bağımsız koltuk, güçlü yan yükseltileri ve standart olarak sunulan ense bölgesi ısıtma sistemi AIRSCARF ile benzersiz bir sürüş deneyimi vaat ederken, otomatik emniyet kemeri uzatma sistemi de standart olarak sunuluyor.
Özel olarak geliştirilen iklimlendirme sistemi, üstü açık veya üstü kapalı sürüşleri algılıyor ve iklimlendirmeyi buna göre uyarlıyor.

“E-SERİSİ AİLESİNİN YENİ ÜYELERİ İLE ÇITAYI YUKARI TAŞIDIK“
Mercedes-Benz Türk Otomobil Grubu Direktörü Şükrü Bekdikhan, “Mercedes-Benz Türk olarak, yarım asırdır hedefimiz mükemmel müşteri deneyimini her alanda gerçekleştirmek oldu ve bu yolda yürümeye devam ediyoruz. Geçen yıl Türkiye'de otomobil pazarında yeni bir satış rekoruna imza attık ve Premium Segment'in 1 numaralı markası olduk. 2017 yılına da önceki yıllardaki başarılarımızı sürdürme kararlılığı ile yola çıktık.

Bu yıl, Mercedes-Benz E-Serisi ailesinin yeni üyeleri olan All-Terrain ve Coupé modellerini Türkiye'de satışa sunarak markamızın tutkunlarının beklentilerini karşılarken basın test sürüşümüzde ilk kez deneyimle fırsatı bulduğumuz E-Serisi Cabriolet‘yi de Ağustos ayında satışa sunarak çıtamızı daha da yükselttik.

Kuruluşumuzun 50. yılında E-Serisi ailesi ile basın mensuplarını bir araya getirmekten memnuniyet duyuyoruz. Bizim için de ilk olan ve bu nedenle ayrı bir heyecan yaratan basın test sürüşümüzde bizlerle birlikte olduğunuz için teşekkür ediyorum“ dedi.

Mercedes connect me ve Araç Dışından Park Etme Yardımcısı
Mercedes-Benz, me connect hizmelerini Türkiye'de ilk kez E-Serisi ile birlikte sunuyor. Basın test sürüşünde tanıtılan Mercedes connect me uygulaması ve bununla birlikte COMAND donanımına sahip araçlarda beraberinde gelen Araç Dışından Park Etme Yardımcısı, Bluetooth® üzerinden sisteme bağlanan Android ve iOS akıllı telefonlar ile kumanda ediliyor. Araç Dışından Park Etme Yardımcısı dar park alanları ve garajlardaki zor park manevralarını kolaylaştırılıyor. Park yerinden çıkma manevrasından önce aracın kilitleri açılıyor. Ardından daha önce sisteme tanımlanan akıllı telefonu araç sistemine bağlayabiliyor ve araca maksimum 3 metre uzaklıktaki sürücü aracı park yerinden uzaktan kumandayla çıkartabiliyor. Park etmek için ise sistem tarafından önerilen ve önceden sisteme tanımlanmış olan; dikey veya paralel, sol veya sağ, önden veya geri geri olmak üzere park senaryolarından birinin seçilmesi gerekiyor. Ardından araç dışına çıkılarak harekete geçirilebiliyor. Sistem, sürücü akıllı telefon üzerinden herhangi bir müdahalede bulunmadıkça tercih edilen manevra senaryosuna uygun olarak manevrayı otonom olarak gerçekleştiriyor. Süreci dışarıdan gözlemleyen sürücü bütün manevra boyunca aracın sorumluluğunu üstleniyor.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 14:51 31.10.2017
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more