Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Para Politikası Kurulu toplantısı sonucunda faiz kararını açıkladı. Merkez politika faizini yüzde 8 seviyesinde sabit tuttu.

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

TCMB Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında bir haftalık repo faizini yüzde 8, faiz koridorunun üst bandı olan gecelik borç verme faizini yüzde 9.25, faiz koridorunun alt bandı olan gecelik borçlanma faizini de yüzde 7.25, geç likidite penceresi (GLP) borç verme faizini yüzde 12.25’te bıraktı.

PPK’nın faiz kararına ilişkin açıkladığı metin şöyle:

Para Politikası Kurulu (Kurul), Merkez Bankası bünyesindeki Bankalararası Para Piyasası ve Borsa İstanbul Repo–Ters Repo Pazarlarında uygulanmakta olan faiz oranları ile bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının aşağıdaki gibi sabit tutulmasına karar vermiştir:

a) Gecelik faiz oranları: Marjinal fonlama oranı yüzde 9.25, Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 7.25,

b) Bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı yüzde 8.

c) Geç Likidite Penceresi faiz oranları: Geç Likidite Penceresi uygulaması çerçevesinde, Bankalararası Para Piyasası’nda saat 16.00–17.00 arası gecelik vadede uygulanan Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 0, borç verme faiz oranı yüzde 12.25.

07-murat-cetinkaya

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya

Son dönemde açıklanan veriler iktisadi faaliyetteki toparlanmanın güç kazandığına işaret etmektedir. İç talepteki iyileşme devam ederken Avrupa Birliği ülkelerinin talebindeki artışın ihracat üzerindeki olumlu etkisi sürmektedir.

Kurul, yapısal reformların uygulamaya geçirilmesinin büyüme potansiyelini önemli ölçüde artırabileceğini değerlendirmektedir.

Piyasa yıl sonu doları neden 3.63 bekliyor? İlginizi Çekebilir Piyasa yıl sonu doları neden 3.63 bekliyor?

Enflasyonun  bulunduğu yüksek seviyeler ve çekirdek enflasyon  göstergelerine  ilişkin  gelişmeler fiyatlama davranışlarına  dair  risk  oluşturmaktadır. Bu çerçevede Kurul, sıkı para politikası duruşunun  korunmasına karar vermiştir.

Merkez Bankası fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir. Enflasyon  görünümünde  belirgin bir iyileşme sağlanana kadar para politikasındaki sıkı duruş sürdürülecektir. Enflasyon  beklentileri, fiyatlama  davranışları ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlardaki gelişmeler yakından izlenerek ihtiyaç duyulması halindeilave parasal sıkılaştırma yapılabilecektir.

DOLAR 3.45’İN ALTINA GERİLEDİ

Güne 3.46’nın üzerinde başlayan dolar Merkez Bankası’nın faiz kararını açıklamasının ardından kritik seviye olan 3.45’in altına inerek 3.4460 seviyesini gördü.

 

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...