Reklamsız Sözcü

Merkez Bankası’ndan döviz kararı!

Merkez Bankası'ndan dolara müdahale geldi. Rezerv opsiyonu mekanizması (ROM) kapsamında kullanılabilen döviz imkanında üst sınırı yüzde 60'tan yüzde 55'e düşürdü. Buna göre Merkez Bankası piyasaya 1.4 milyar dolar sürdü. Merkez'in bu hamlesinden sonra dolar/TL 3.88 seviyesinden 3.85 seviyesine indi.

android-time 10:23
Merkez Bankası’ndan döviz kararı!
Merkez Bankası'ndan dolara müdahale geldi. Rezerv opsiyonu mekanizması (ROM) kapsamında kullanılabilen döviz imkanında üst sınırı yüzde 60'tan yüzde 55'e düşürdü. Buna göre Merkez Bankası piyasaya 1.4 milyar dolar sürdü. Merkez'in bu hamlesinden sonra dolar/TL 3.88 seviyesinden 3.85 seviyesine indi.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) son dönemde piyasalarda ekonomik temellerle uyumlu olmayan sağlıksız fiyat oluşumlarının gözlendiğini belirterek rezerv opsiyonu mekanizması kapsamında döviz imkânına ilişkin üst sınır ile dilim aralıklarında değişiklik yaptı.

TCMB rezerv opsiyonu mekanizması kapsamında döviz imkân oranı üst sınırını yüzde 60’tan yüzde 55’e düşürürken, tüm dilim aralıkları da 5’er puan aşağı çekti.

İLGİLİ HABER'Merkez Bankası'nın enflasyon hedefi iki günde çöktü''Merkez Bankası'nın enflasyon hedefi iki günde çöktü'

TCMB tarafından yapılan yazılı açıklamada, son dönemde piyasalarda ekonomik temellerle uyumlu olmayan sağlıksız fiyat oluşumları gözlendiği belirtilerek, “Bu durum dikkate alınarak, fiyat istikrarına ve finansal istikrara destek sağlanması maksadıyla rezerv opsiyonu mekanizması kapsamında döviz imkânına ilişkin üst sınır ile dilim aralıklarında değişiklik yapılmıştır” denildi.

İLGİLİ HABERDolarlı faizli sezon finali!Dolarlı faizli sezon finali!

Açıklamaya göre söz konusu değişiklik ile yaklaşık 5.3 milyar TL likiditesi piyasadan çekilecek, yaklaşık 1.4 milyar dolar döviz bankaların kullanımına geçecek.

basliksiz-2

‘TL’NİN MİKTARINDAN ÖNCE FİYATI SIKILAŞTIRILMALI’

Merkez Bankası’nın bu adımı hakkında sozcu.com.tr’ye açıklamalarda bulunan Gedik Yatırım Algoritmik İşlemler Müdür Yardımcısı Gizmen Nalbantlı, “Kurda 3.90 seviyesine yaklaşılmasıyla Merkez ‘den bir müdahale geldi.” dedi. Rezerv opsiyon mekanizması kapsamında döviz imkan oranı %60'dan %55 düşürülürken, dilimler 5'er puan aşağı çekildiğini söyleyen Nalbantlı, “Böylece piyasadan yaklaşık 5.3 milyar  TL çekilip, 1.4 milyar dolar döviz bankaların kullanımına geçecek.” dedi.

“Piyasa etkisini baktığımızda kuru 3.86'lara getirdiğini ancak etkisinin sınırlı olduğunu söyleyebiliriz.” yorumunda bulunan Gizmen Nalabantlı, “Bu tarz likidite hamlelerinin tahvil ve mevduat faizi tarafına olumsuz yansıması olabilir. Bazen böyle yöntemler yerine olayı kökten çözmek gerekir. Bunun için TL’nin miktarından önce fiyatı sıkılaştırılmalı.” ifadelerini kullandı.

Nalbantlı sözlerini şu şekilde njoktladı: ABD'de faizlerin yükseldiği, içeride jeopolitik risklerin olduğu ve  risk priminin yükseldiği bir ortamda bu tip önlemlerin etkisinin sınırlı kalacağını düşünüyorum.

DOLAR NASIL TEPKİ VERDİ?

Merkez Bankası’nın yaptığı bu düzenlemenin ardından dolarda aşağı yönlü bir hareket izlendi. 3.88 TL sınırına yakın seyreden dolar, karardan sonra 3.86’lı seviyelere geriledi.

Dolar saat 10.40 itibariyle 3.8625 TL’den işlem görüyor.

REZERV OPSİYONU MEKANİZMASI (ROM) NEDİR?
ROM, bankaların TCMB'de tutmak zorunda oldukları Türk lirası zorunlu karşılıkların belirli bir yüzdesini döviz (dolar ve/veya euro) ve standart altın cinsinden tesis edebilmelerine imkân tanıyan bir uygulama. ROM ile bankalara Türk lirası likidite gereksinimlerini karşılamak için döviz varlıklarını belli oranlarda kullanabilme imkânı sunuluyor. Böylelikle bankalar, Türk lirası zorunlu karşılıkları tesis etmede esneklik kazanmakta ve gönüllü olarak Merkez Bankasında döviz rezervi biriktiriyor. Otomatik dengeleyici olarak çalışması beklenen ROM, sermaye akımlarının yurt içi piyasalarda oluşturduğu döviz kuru oynaklığını düşürüyor ve bu nedenle faiz koridoruna olan ihtiyacı kısmen azaltıyor.

REUTERS

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 10:2807.11.2017
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more