Karahan Merkez Bankası’nın politikasını beğendi

Saray başdanışmanları genel olarak Merkez Bankası'nı eleştirmeleriyle tanınırken Cumhurbaşkanı Ekonomi Başdanışmanı Hatice Karahan Merkez Bankası'nın adımlarını olumlu bulduğunu belirterek, "TCMB'nin sıkılaştırma adımları doğru adımlar, riskleri indirgedi; bu nedenle makul politika olduğunu düşünüyorum" diye konuştu.

Karahan Merkez Bankası’nın politikasını beğendi

Cumhurbaşkanı Ekonomi Başdanışmanı Hatice Karahan Reuters ile gerçekleştirdiği söyleşide şunları söyledi:

*Cumhurbaşkanımızın yönlendirmesiyle hem sorunları dinlemek hem ekonomide yönelebileceğimiz alanları görmek, bir vizyon çizmek adına iş dünyası ile istişare toplantıları başlattım.

*İş dünyasıyla yapılan bu toplantılarda insan kaynağında, finans ayağında nasıl bir atılım yapmalıyız, sanayiye nasıl ivme kazanabiliriz, girişimcilikte neler yapılmalı gibi konulara odaklandık.

*İlki bu hafta gerçekleşen toplantıları 2 ay içinde tamamlamayı hedefliyoruz; sonuçları Cumhurbaşkanı’na sunacağım; sonuçlar hükümetin ekonomide atacağı adımlarla birleştirilebilir.

*TCMB’nin sıkılaştırma adımları doğru adımlar, riskleri indirgedi; bu nedenle makul politika olduğunu düşünüyorum.

*Türkiye ekonomisinin fiyat ve finansal istikrar anlamındaki riskleri azaltılana kadar TCMB sıkı politikasını devam ettirecektir.

*Gümrük Birliği güncellenmesinde AB ve Türkiye’nin ilgisinin devam ettiği kanısındayım; Almanya seçimlerinin ardından Gümrük Birliği konusunda ataklar yapılabilir.

*Enflasyonda döviz kuru baskısı hala gözlemleniyor, buradan gelen baskı azalacak olsa da geçişkenlik anlamında kur izlememiz gereken faktör olmaya devam edecek
.
*Enflasyon dalgalı bir seyir izledikten sonra baz etkisiyle yılı tek hanede tamamlayabilir, 2018 ilk çeyrekte yüzde 7-8 bandına gerileyecektir.

*ÜFE artışı yaratan gelişmelere yönelmek ve odaklanmak gerekiyor; atılabilecek adımlar ara malı tarafında önem taşıyor.
.
*Ekonomiyi desteklemek için alınan genişleyici maliye politikası adımları kısa vadeli olarak görülmeli; mali disiplin kesinlikle korunmaya devam edilecek.

*İkinci çeyrekteki büyüme oldukça sağlıklı; 2017 genelinde yüzde 5-6 bandında, 2018’de yüzde 4 civarı bir büyüme bekliyorum.

Hatice Karahan kimdir? İlginizi Çekebilir Hatice Karahan kimdir?

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...