MKS DevO, Bandırma-Gönen yatırımlarını 75 bin metrekareye çıkarttı

Kimya devi MKS DevO, Bandırma ve Karma Organize Sanayi Bölgesi’ne yatırımlari ile toplam 75 bin metrekarelik bir kampüse ulaştı. İnşaat, deterjan, tekstil, ve plastik sektörleri için kimya hammaddesi üreten MKS DevO ideal büyüklüğe ulaştı.

MKS DevO, Bandırma-Gönen yatırımlarını 75 bin metrekareye çıkarttı

MKS DevO Kimya Yönetim Kurulu Başkanı Korgün Şengün, geçtiğimiz yıl mevcut fabrikaya ek tesis yaparak hayata geçirdikleri, plastik üretiminde kullanılan kanserojenik olmayan ftalatsız, organik plastik hammaddeleri üretmeye başladıklarını hatırlattı. Bunun yanı sıra reaktif dijital mürekkep üretimine de hız verdiklerini ve bu iki üretimin ek yatırımın kapasitesini doldurmasıyla yeni bir tesis yatırımı ihtiyacının ortaya çıktığını vurguladı. Buradan yola çıkarak Karma Organize Sanayi Bölgesi'nde 25 bin metrekarelik bir üretim tesisini daha hayata geçirmek üzere projeleri tamamladıklarını ifade eden Korgün Şengün, 2020 yılına kadar yapmayı planladıkları 20 milyon TL.'lik yatırımı da öne çektiklerini 2018 yılı içerisinde tamamlayacaklarını belirtti.

Akaryakıt Sektörüne hammadde üretecek

İnşaat, deterjan, plastik sektörünün önde gelen hammadde tedarikçisi olan MKS DevO Kimya, TÜBİTAK destekli geliştirdiği Euro Diesel hammaddesini de yeni fabrikada üretecek. Korgün Şengün, Euro diesel katkılarının, yerli ikame amaçlı çalışmalarının da başarı ile yürütüldüğünü söyledi.

Yeni tesislerin ihracat hedefi 50 milyon dolar

MKS DevO, Bandırma Organize Sanayi'de kurulu tesislerine geçen yıl yaptığı 4 milyon dolarlık ek yatırımla, plastik üretiminde kullanılan kanserojenik ftalat bazlı hammaddeleri ortadan kaldıracak çevreci, organik plastik hammaddeleri üretmeye başlamıştı. Korgün Şengün, ftalatsız plastik hammaddesi ihracatında Amerika, Güney Afrika gibi ekstrem destinasyonlarda bu geçtiğimiz bir yıl içerisinde büyük başarı elde ettiklerini dile getirerek, Almanya, İtalya, İspanya ve İngiltere ihracatlarını ikiye katlayarak büyüttüklerini söyledi. Bu ek tesis için hedeflemiş oldukları 10 milyon dolarlık ihracat hedefini 20 milyon dolara revize ettiklerini belirtti.

MKS DevO Kimya hakkında:

2003 senesinde kurulmuş 14 yıllık bir müessese olan MKS DevO Kimya, Türkiye'nin 35 Milyar ABD Doları'na yaklaşan kimya ithalatının yerli ikamesi için çalışan bir sanayi kuruluşudur. Ana faaliyet konusu organik kimya olup inşaat sanayi, deterjan sanayi, plastik sanayi,tekstil sanayi gibi birçok sanayi koluna ana hammadde üretmektedir ve sadece üretimden satış yapan firmanın 2016 yılı cirosu 110 Milyon TL büyüklüğe ulaşmıştır.

2017 senesi için %40 büyüme hedefini benimseyen MKS DevO Kimya, Türkiye'nin 1000 büyük sanayi kuruluşu arasına girebilmek için yatırımlarına, Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarına devam etmektedir. Şirket; özellikle yakın gelecekte kömürün enerji kaynağı olarak kullanılmasında yaşanması yüksek muhtemel kısıtlamalar ve küresel ısınmaya karşı 2015 Paris Konferansı sonrasında, ülkeler bazında zorlayıcı önlemler için yerli kömürün kimya olarak ıslahı konusunda ‘'katalitik piroliz'' konusunda ARGE çalışmaları içinde olup halen 3 adet patenti bulunmaktadır.