Sözcü Plus Giriş

Motosiklete ek vergi işsizliği körükleyecek

Avrupa dışından ithal edilecek tüm motosikletlere getirilen ek yüzde 20 gümrük vergisi sektörde şok etkisi yarattı.

Taylan BÜYÜKŞAHİN
Güncellenme: 09:47, 30/07/2017
Motosiklete ek vergi işsizliği körükleyecek

Avrupa dışından ithal edilecek tüm motosikletlere getirilen ek yüzde 20 gümrük vergisi sektörde şok etkisi yarattı. Sektör temsilcileri, Türkiye motosiklet pazarının son yıllarda bir darboğazda olduğunu, alınan bu kararla durumun daha da kötüleşeceğini ifade ediyor. Şu anda yüzde 8 ile yüzde 37 arasında ÖTV ödeyen motosiklet sektörü, son gelen ek gümrük vergisi ile daha fazla maliyetle karşılaşacak.

Yeni getirilen ek vergi ile birlikte pazardaki daralmanın en az yüzde 20 olacağını söyleyen Motosiklet Endüstrisi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Kılıçer, bu verginin yerli üretim ve istihdam artışı sağlamayacağını belirtti. Kılıçer, “Bu yeni düzenlemenin 2005-2015 yılları arasında uygulanan örnek koruma önlemlerinde olduğu gibi istihdam ya da üretimi artıracak bir katkı sağlamayacağını tahmin etmekteyiz. Kaliteli ürünlere olan tercihin ucuz ürünlere doğru kayacağı düşünülse de toplam pazarın küçülecek olması istenilen verimliliğe katkı sağlamayacaktır” ifadelerini kullandı.

1

GÜVENSİZLİĞİ ARTIRACAK

Türkiye'de yerli üretimin zaten korunduğunu dile getiren Kılıçer, yüzde 10'un üzerine çıkan gözetim uygulamasının bulunduğunu hatırlatarak, yeni ek verginin gelmesi ile de ithalat vergisinin yüzde 40'lara kadar yükseldiğini ve bunun sektörde bir şok yarattığını kaydetti. Kılıçer sözlerine şöyle devam etti:

“Pazarın içerisinde bulunduğu inişli çıkışlı güvensizlik ortamına bir yeni olumsuz kararın daha eklenmesi uluslararası markaların ülkemize var olan yatırım yapma düşüncesini de tamamen hedefleri arasından çıkarmasına neden oldu. Ülkemizde uluslararası markaların bulunduğu firmaların dünyada yıllık motosiklet üretimi yaklaşık 20 milyon adet. Pazarın büyümesinin getireceği güven ortamıyla ve büyümenin istikrarlı bir şekilde devam etmesi gerçekleşmeden bu markaların ülkemizde yatırım yapma gibi bir düşüncesi asla oluşamaz. Mevcut olan diğer vergiler ve getirilen ek verginin pazarda büyük bir gerileme yaşatacağını yapacağımız çalışma ile ilgili bakanlıklara sunacağız.”

Getirilen verginin ilk bakışta yerli üretim için avantaj gibi gözükse de uygulamanın aslında bir fayda sağlamayacağının görüleceğini kaydeden Kılıçer, “Ucuz yerli ürünlerde ödenen vergi ve diğer sabit giderlerin yüksek olması pazarın önündeki en büyük engel” dedi.

HAKSIZ REKABET DOĞACAK

Getirilen ek gümrük vergisinin satışları aşağı çekeceğini ve mevcut daralmayı artıracağını söyleyen Suzuki Türkiye Motosiklet Pazarlama ve Satış Koordinatörü Eren Yüksel, uygulamanın birçok bayi ve distribütör için kârsızlık anlamına geldiğini, bunun da istihdamı olumsuz etkileyeceğini kaydetti. Türkiye'de yerli üretimin çok az olduğunu, olanların da ithal parçaları montaj yaparak motosiklet imal ettiğini anlatan Yüksel, müşterinin artık kaliteli mal kullanmak istediğini, son yıllardaki daralmanın biraz da bundan kaynaklandığını dile getirdi. Yüksel, ek vergiden Avrupa'nın ayrı tutulmasının haksız rekabete de neden olacağını sözlerine ekledi.