Sözcü Plus Giriş

Vergiler neden arttı? MTV’ye yüzde 40 zam!

Maliye Bakanı Naci Ağbal'ın açıkladığı vergi zamları vatandaşı şoke etti. Motorlu Taşıtlar Vergisi tam yüzde 40 zamlandı. Atıl kalan Mega projelere verilen hazine garantileri ve referandum 'müjdeleri' bütçeyi iyice sarstı. Vatandaş 'hazine garantilerini bize mi sordunuz' diyor. Referandumda hayır oyu veren vatandaş ile evet oyu veren vatandaş faturayı ortak ödüyor.

Sozcu.com.tr
Güncellenme: 14:54, 28/09/2017
Vergiler neden arttı? MTV’ye yüzde 40 zam!

Maliye Bakanı Naci Ağbal dün, çeşitli vergilerde yapılan değişiklikleri açıkladı. Motorlu Taşıtlar Vergisi’nde (MTV) yaşanan yüzde 40 artış vatandaşta şok etkisi yarattı. Yapılan bu zammın nedeni olarak Kredi Garanti Fonu’nun hazineye sağladığı krediler sonucu oluşan açığın kapatılması gösterilebilir.

İlginizi ÇekebilirEkonomik güven endeksi gerilediEkonomik güven endeksi geriledi

Bunun yanında hazine garantisi altında olan ve beklenen sayıda araç geçmeyen Avrasya Tüneli, Osmangazi Köprüsü ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü gibi yapılar da hazineye yük olmaya devam ediyor. Yani yük yine vatandaşın sırtında.

İlginizi Çekebilir'MTV artışı yasal değil''MTV artışı yasal değil'

16 Nisan Başkanlık sistemi referandumu öncesi yapılan vergi indirimleri ve teşvikler de bütçenin açılmasına neden oldu. Referandumda evet oyu da hayır oyu da veren vatandaşlar faturayı ortak ödüyor.
refererfr2
İşte büyük projeler için bütçede büyük gedikler oluşturan hazine garantileri.

AVRASYA TÜNELİ

Ulaştırma, Haberleşme ve Denizcilik Bakanı Ahmet Arslan Avrasya Tüneli'nin açılışında yaptığı konuşmada günde 100-120 bin arası aracın Avrasya Tüneli'nden geçmesini beklediklerini açıklamıştı.

İlginizi Çekebilirİktidara yakın medyanın vergi zamlarıyla imtihanıİktidara yakın medyanın vergi zamlarıyla imtihanı

Bu miktarın 68.500'ü hazine garantisi altında. Şuan tünelden geçen araç saysısı 20 ile 25 bin arasında değişiyor. Yani devlet hergün aradaki farkın miktarını tüneli yapan firmaya ödüyor. Başka bir deyişle aradaki fark vatandaşın cebinden çıkıyor.

İlginizi ÇekebilirAvrasya Tüneli bugün bir başka zarar yazdıAvrasya Tüneli bugün bir başka zarar yazdı

YAVUZ SULTAN SELİM KÖPRÜSÜ

Geçtiğimiz yıl açılışı yapılan mega projelerden olan Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nde hazinenin günlük araç garantisi 135 bin. Ancak geçen araç sayısı bu rakamın altında kaldı. Devlet, Avrasya Tüneli’nde olduğu gibi yine aynı şekilde aradaki farkı köprüyü yapan firmaya ödüyor. Köprüden hiç geçmeyen vatandaş bile şirkete para ödüyor.

İlginizi Çekebilirİki köprünün geliri de Yavuz Sultan Selim Köprüsü'ne yetmiyorİki köprünün geliri de Yavuz Sultan Selim Köprüsü'ne yetmiyor

OSMANGAZİ KÖPRÜSÜ

Osmangazi Köprüsü’nde hazine garantisi 40 bin. Ancak bu proje de bekleneni verebilmiş değil. Köprüden geçen araç sayısı 15 bin civarında. Diğer iki projede olduğu gibi Osmangazi Köprüsü’nde de aradaki fark devlet tarafından ödeniyor.

İlginizi ÇekebilirOsmangazi Köprüsü'nden kimse geçmiyorOsmangazi Köprüsü'nden kimse geçmiyor

 

İLK 7 AY AÇIKLANDI
Maliye Bakanlığı'nın açıkladığı rakamlara göre bütçe, İlk 7 ayda 24.3 milyar TL açık verdi.
Yayınlanma Tarihi:10:52,