Mülteci açıklaması Starbucks müşterilerini kızdırdı

Starbucks'ın 5 yıl içinde 10 bin mülteciyi işe alacağını açıklaması marka algısını olumsuz etkiledi. Yapılan bir araştırmaya göre bir daha kahve almak istediklerinde Starbucks'tan tekrar kez alışveriş yaparım diyenlerin oranı yüzde 30'dan yüzde 24'e düştü.

Mülteci açıklaması Starbucks müşterilerini kızdırdı

Starbucks’ın Trump’ın 7 ülke vatandaşlarına geçici seyahat yasağı getiren uygulamasının ardından 5 yıl içinde 10 bin mülteciyi işe alacağını açıklaması marka algısını olumsuz etkiledi.

YouGov’ın yayımladığı BrandIndeks raporuna göre 1 Şubat 2017 ile 24 Şubat 2017 tarihleri arasında markayla ilgili olumsuz intibası olan kişilerin endeks puanı yüzde 50’den fazla düştü. Starbucks’ın CEO’su Howard Schultz seyahat yasağına ilişkin yaptığı açıklamada, “Belirsizliklerle dolu bir zamanda yaşıyoruz. Ülkemizin sağduyusuna tanıklık ediyoruz” ifadelerini kullanmıştı.

Starbucks zam yaptı İlginizi Çekebilir Starbucks zam yaptı
Business Insider’ın haberine göre; Schultz’un Trump’ın yasağı üzerine yaptığı açıklamadan önce müşterilerin yüzde 30’u Starbucks’tan bir ürün aldıktan sonra tekrar kahve almak istediklerinde yine tercihlerinin Starbucks olacağını söylüyorlardı. Açıklamanın ve göçmenlerin işe alınacağının bildirilmesinden sonra bu oran yüzde 24’e indi.

Schultz'ün açıklama yaptığı tarihten sonra marka algısında olan düşüş grafikteki kırmızı okun sağ tarafında gözlenebiliyor. Kaynak: Business Insider

Schultz’ün açıklama yaptığı tarihten sonra marka algısında olan düşüş grafikteki kırmızı okun sağ tarafında gözlenebiliyor. Kaynak: Business Insider

Ocak ayında Starbucks’ın Facebook sayfasında firmayı eleştiren bir kullanıcı, “10.000 mülteciyi işe alma kararını verdikten sonra Starbucks’ta hiç para harcamayacağım” ifadesini kullandı. Starbucks’ın ABD’de gazileri destekleyen bir programı da bulunuyor. Şirket 2014 yılından bu yana 8 bin gaziyi işe almış.

Starbucks, İtalya'da ilk kahve dükkanını açacak İlginizi Çekebilir Starbucks, İtalya'da ilk kahve dükkanını açacak

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...