Ne işçinin ne patronun hatırlamak isteyeceği yıl: 2017

2017 ekonomide fırtına gibi esti. Vatandaş zam üstün zam görürken işsizlik başını alıp gitti. Hükümet ekonomiyi canlandırmak için önlem üstüne önlem alırken döviz kurlarındaki yükselişin faturası ağır oldu. ABD uçuşlarımızda laptop götürmemizi yasakladı, cam filmini takalım mı çıkaralım mı bit türlü anlamadık. İş dünyasından Feyyar Berker, Firuz Kanatlı ve İbrahim Çağlar gibi duayen isimler aramızdan ayrıldı.

1 OCAK
1 OCAK
BES BAŞLADI
45 yaş altı çalışanların işverenleri aracılığıyla otomatik olarak Bireysel Emeklilik Sistemi'ne (BES) dahil edilmesi uygulaması başladı. İlk etapta bin ve üzeri çalışanı olan özel sektör sisteme girdi.

5 OCAK
5 OCAK
EURO'DAN TARİHİ REKOR
Euro/TL 4 lirayı aştı

7 OCAK
7 OCAK
VARLIK FONU KURULDU
TMSF'ye devredilen veya kayyum olarak TMSF'nin atandığı şirketlerin at yarışları ile şans oyunlarına ilişkin lisans haklarının 49 yıllığına Türkiye Varlık Fonu'na devredilmesi kararları alındı. Türk Hava Yolları ve Ziraat Bankası gibi kurumlar da daha sonra Varlık Fonu'na devredildi.

11 OCAK
11 OCAK
DOLAR REKOR KIRDI
Dolar/TL, teknik açıdan direnç konumunda bulunan 3,90'ı geçti.
12 OCAK
12 OCAK
TÜSİAD'A YENİ BAŞKAN
TÜSİAD'ın yeni Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik oldu.
18 OCAK
18 OCAK
YELLEN: FAİZ ARTIRACAĞIZ
Fed Başkanı Janet Yellen, politika faizini 2019'un sonuna kadar yılda birkaç kez artırmayı öngördüklerini söyledi.

27 OCAK
27 OCAK
DEV KURUMLARDAN ART ARDA KÖTÜ HABERLER
Fitch, Türkiye'nin uzun vadeli döviz cinsi kredi notunu BBB- seviyesinden BB+ seviyesine indirdi ve not görünümünü 'durağan' olarak belirtti. Böylece Türkiye son 'yatırım yapılabilir' kredi notunu kaybetmiş oldu. S&P, Türkiye'nin kredi notunu 'BB' seviyesinde korurken, not görünümünü 'durağan'dan 'negatif'e indirdi.

29 OCAK
29 OCAK
ÇANAKKALE KÖPRÜSÜ İHALE EDİLDİ
1915 Çanakkale Köprüsü 10 milyar 354 milyon 576 bin 202 lira proje bedeli ve 5,5 yıllık yapım süresi dahil olmak üzere 16 yıl 2 ay 12 gün ile en kısa süreyi, Daelim- Limak - SK- Yapı Merkezi OGG verdi.

2 ŞUB
2 ŞUB
GOOGLE DÜNYANIN EN DEĞERLİ FİRMASI OLDU
Bağımsız danışmanlık firması Brand Finance'in yayınladığı 2017 yılı Global 500 adlı raporuna göre, Google 109,5 milyar dolar ile dünyanın en değerli markası oldu.

3 ŞUB
3 ŞUB
BEYAZ EŞYADA ÖTV SIFIRLANDI
Klima, buzdolabı, çamaşır makinesi, su ısıtıcısı, bulaşık yıkama makinesinin de aralarında bulunduğu beyaz eşya ile bazı küçük ev aletlerinden alınan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) 30 Nisan'a kadar sıfıra çekildi. Mobilyaların KDV'si de 30 Nisan'a kadar yüzde 8 olarak belirlendi.

7 ŞUB
7 ŞUB
İSTİHDAM SEFERBERLİĞİ BAŞLATILDI
Cumhurbaşkanı Erdoğan, TOBB Türkiye Ekonomi Şurasında ”Bugün burada TOBB'un tüm üyeleri nezdinde yeni bir istihdam seferberliği başlatıyoruz. Bugün başlattığımız istihdam seferberliğine birliğimizin tüm üyelerini, tüm illerimizi etkin bir şekilde katılmaya davet ediyorum.' dedi.

10 ŞUB
10 ŞUB
FORKES PİYASASINA DÜZENLEME
Kaldıraçlı alım satım işlemlerine (Foreks) ilişkin azami kaldıraç oranı Sermaye Piyasası Kurulu tarafından 100:1'den 10:1'e düşürüldü.
6 MART
6 MART
GOOGLE'A SORUŞTURMA AÇILDI
Rekabet Kurulu, Google'ın rekabeti sınırlayıcı anlaşmalar ve uyumlu eylemler ile hakim durumu kötüye kullanmayı yasaklayan kanun maddelerini ihlal edip etmediğine ilişkin soruşturma açtı.
10 MART
10 MART
KGF LİMİTİ 250 MİLYARA ÇIKTI
Hazine destekli kredilerde Kredi Garanti Fonunca sağlanan kefaletlerin bakiye tutarının üst sınırı 20 milyar liradan 250 milyar liraya çıkarıldı. Kefalet sürecini hızlandıran portföy garanti sistemi tesis edilirken, Hazine, kredinin duruma göre KOBİ dışında yüzde 85, KOBİ'ler için yüzde 90, ihracatçı için yüzde 100 kefil olması sağlandı.
10 MART
10 MART
ABD BITCOIN'I REDDETTİ
ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), sanal para birimi Bitcoin'in borsa yatırım fonu olmaya yönelik başvurusunu reddetti.
15 MART
15 MART
İŞSİZLİK DURDURULAMIYOR
İşsizlik oranı, geçen yıl aralıkta bir önceki yılın aynı ayına göre 1,9 puanlık artışla yüzde 12,7 seviyesinde gerçekleşti. Söz konusu dönemde işsiz sayısı 668 bin kişi artarak 3 milyon 872 bin kişi oldu.

 

18 MART
18 MART
MOODY'S CANIMIZI SIKTI
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, Türkiye'nin kredi notunu 'Ba1' olarak teyit etti ve görünümünü 'durağan'dan 'negatif'e çevirdi.
20 MART
20 MART
ROCKEFELLER HAYATINI KAYBETTİ
ABD'li milyarder iş adamı David Rockefeller, 101 yaşında hayatını kaybetti.

 

21 MART
21 MART
BILL GATES YİNE ŞAŞIRTMADI
Amerikan iş dünyası dergisi Forbes son sayısında dünyanın en zenginleri listesini yayımladı. Microsoft'un kurucusu Amerikalı iş adamı Bill Gates, geçen yıl 75 milyar dolar olan kişisel servetini bu yıl 86 milyar dolara çıkararak listede bir kez daha birinci sırada yer aldı.

 

22 MART
22 MART
KABİN YASAĞIYLA ŞOKE OLDUK
ABD ve İngiltere, Türkiye'nin de içinde bulunduğu birçok ülkeden yapılan uçuşlarda, yolcuların akıllı telefondan büyük elektronik cihazları kabin içine almalarını yasakladı.
23 MART
23 MART
BOOKING.COM'UN FAALİYETLERİ KISMEN DURDURULDU
İstanbul 5. Asliye Ticaret Mahkemesi, online otel rezervasyon portalı booking.com'un Türkiye'deki faaliyetlerine tedbiren durdurma kararı verdi.
29 MART
29 MART
HAKAN ATİLLA GÖZALTINA ALINDI
Halkbank, KAP'a yaptığı açıklamada, Uluslararası Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla'nın, 28 Mart'ta görev için bulunduğu ABD'de gözaltına alındığını duyurdu.
5 NİS
5 NİS
TRİPLEKS TÜNEL HAZIR
Üç Katlı Büyük İstanbul Tüneli Projesi'nin etüt, proje, mühendislik ve danışmanlık hizmetleri ihalesinde, 87,96 puan alan Tecnimont Civil Construction SPA 20 milyon 500 bin lira, 91,27 puan alan Italfer SPA-Sintagma Srl İş Ortaklığı 24 milyon 760 bin lira, 92,09 puan alan Arcadis-Prota Mühendislik Proje Danışmanlık Hizmetleri AŞ İş Ortaklığı 32 milyon 950 bin lira ve 100 puan alan Yüksel Proje Uluslararası AŞ 28 milyon 835 bin lira teklif verdi.

 

5 NİS
5 NİS
İŞSİZLİK DURDURULAMIYORDU
Türkiye'de işsizlik oranı, ocakta geçen yılın aynı dönemine göre 1,9 puan yükselerek yüzde 13'e çıktı. Söz konusu dönemde işsiz sayısı 695 bin kişi artarak 3 milyon 985 bin kişi oldu.
1 MAY
1 MAY
ADİL KULLANIM KOTASI KALDIRILDI
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından Adil Kullanım Noktası 1 Mayıs itibarıyla kademeli olarak kaldırıldı.
5 TEM
5 TEM
ABD KABİN YASAĞINI KALDIRDI
ABD'nin, Türkiye'den uçuşlarda uyguladığı kabinde elektronik eşya yasağı, Türk Hava Yolları'nın Atatürk Havalimanı'ndan New York'a yaptığı tarifeli seferle kaldırıldı.
24 TEM
24 TEM
ŞİMŞEK YİNE DÜMENDE
Yeni hükümette görev dağılımı yapıldı. Ekonominin koordinasyonu, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'in sorumluluğuna verildi.
8 AĞU
8 AĞU
VERGİ REKORTMENİ: SEMAHAT ARSEL
Türkiye'nin vergi rekortmeni, 2016 yılı için 46 milyon 885 bin 202,91 lira vergi tahakkuk ettirilen Semahat Sevim Arsel oldu.
22 AĞU
22 AĞU
FEYYAZ BERKER VEFAT ETTİ
Tekfen Holding kurucu ortaklarından ve TÜSİAD Kurucu Başkanı Feyyaz Berker, 92 yaşında vefat etti.

 

22 AĞU
22 AĞU
ŞÜKRÜ HOCA'YA VEDA
Vergi uzmanı, akademisyen Prof: Şükrü Kızılot Ankara'da vefat etti.

 

27 EYL
27 EYL
TAKTİK MAKTİK YOK: ZAM ZAM ZAM
Gelir Vergisi tarifesinin üçüncü dilimindeki gelirler için uygulanan yüzde 27 oranını yüzde 30'a çıktı. Binek otomobillerin motorlu taşıtlar vergisini yüzde 40 arttı.

 

17 EKİM
17 EKİM
DOMATES YASAĞI BİTTİ
Rusya Başbakan Yardımcısı Arkadiy Dvorkoviç Türkiye'den 4 firmadan 50 bin tonluk domates alımına başlanabileceğini belirterek, “Ancak bu konuda Türkiye'nin de Rus tarım ürünlerine yönelik yapıcı adımlarını bekliyoruz.” dedi.
18 EKİM
18 EKİM
ETİ'NİN KURUCUSU HAYATINI KAYBETTİ
Eti Şirketler Grubu Onursal Başkanı Firuz Kanatlı, Eskişehir'de tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi.
30 EKİM
30 EKİM
İSTANBUL'DAN BAKÜ'YE TREN
Tarihi İpek Yolu'nu canlandıracak 'Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Hattı'nın açılış töreni, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Kazakistan Başbakanı Bakıtcan Sagintayev, Özbekistan Başbakanı Abdulla Aripov ve Gürcistan Başbakanı Giorgi Kvirikaşvili'nin katılımıyla Bakü'de yapıldı. Törende, hattaki ilk tren de yola çıktı.

 

1 KAS
1 KAS
MARKETLERDE UCUZ ET DÖNEMİ BAŞLADI
Et ve Süt Kurumu, KDV dahil kıymayı kilogramı 29 liradan ve kuşbaşını ise kilogramı 31 liradan Türkiye'nin 81 ilinde kendi satış noktalarının tamamında satmayı taahhüt eden zincir marketlere (A101 ve BİM), taze dana karkas et satışına başladı.
2 KAS
2 KAS
YERLİ OTOMOBİLİ YAPACAK ŞİRKETLER BELLİ OLDU
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yerli otomobili üretecek 5 şirketi “Türkiye'nin Otomobili Ortak Girişim Grubu Tanıtım Toplantısı'nda açıkladı. Buna göre Türkiye'nin yerli otomobilini Turkcell, BMC, Kıraça Holding, Zorlu Holding ve Anadolu Grubu üretecek. Türkiye'nin Otomobili Projesine ilişkin Ortak Girişim Grubu İşbirliği Protokolü imzalandı.
6 KAS
6 KAS
CAM FİLMİNDE BİR İLERİ BİR GERİ
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca, taşıtların camlarının görüntüyü değiştirecek seviyede renkli kullanımı veya camların üzerine renkli film tabakaları yapıştırılmasının yasak olduğu bildirilerek, 'Cam filmi yasağı, tüm araçları ve camlara sonradan taktırılan tüm filmleri kapsıyor. Uygulamanın tek istisnası, fabrika çıkışlı 43R onaylı sürücünün arka kısmında kalan renkli camlara sahip araçlar.' ifadesi kullanıldı.
9 KAS
9 KAS
MUSK UYDUMUZU FIRLATACAK
Türksat 5A ve 5B uydularının ihalesini kazanan Airbus ile Türksat AŞ arasında sözleşme imzalandı. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Türksat 5A ve 5B uydularına ilişkin, 'Airbus'ın alt yüklenicisi olan SpaceX'in bizim uydularımızı Falcon 9 roketiyle fırlatılması konusunda da arkadaşlarımız kararlarını verdiler.' ifadelerini kullandı.
12 KAS
12 KAS
HERŞEYE ZAM BÜYÜK İKRAMİYEYE 1 MİLYON LİRA ZAM
Milli Piyango yılbaşı özel çekilişinin büyük ikramiyesi 61 milyon lira olarak belirlendi.
17 KAS
17 KAS
YABANCI SERMAYE İSTEDİĞİMİZ KADAR GELMİYOR
Türkiye'ye uluslararası net doğrudan yatırım girişi, ocak-eylül döneminde geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 18,8 azalarak 7 milyar 340 milyon dolar oldu.
29 KAS
29 KAS
YABANCI BANKALARA CEZA
Rekabet Kurulu, kurumsal krediler alanında faaliyet gösteren 13 banka hakkında yürüttüğü soruşturmada, ING Bank AŞ'ye 21 milyon 113 bin lira, The Royal Bank of Scotland Plc. Merkezi Edinburgh İstanbul Merkez Şubesi'ne de 66 bin 430 lira idari para cezası verilmesini kararlaştırdı.
30 KAS
30 KAS
200 GR EKMEK ÇIKTI!
Ekmekte gramaj düzenlemesi yapıldı. Türk Gıda Kodeksi Ekmek ve Ekmek Çeşitleri Tebliği'nde yapılan değişiklikle, ekmek çeşitleri en az 200 gram ağırlıktan başlamak üzere 10'ar gram artırılarak piyasaya arz edilecek.
5 ARA
5 ARA
CEP TELEFONUNDAN İNTERNETE VERGİ
Cep telefonundan internete yüzde 7.5 ÖTV geldi, kurumlar vergisi önümüzdeki üç yıl yüzde 22 olarak belirlendi.
8 ARA
8 ARA
BITCOIN UÇUYOR
Sanal para birimi Bitcoin'in değeri 19 bin doları aştı
11 ARA
11 ARA
İTO BAŞKANI ARAMIZDAN AYRILDI
İTO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Çağlar, geçirdiği kalp krizi sonucu vefat etti.
11 ARA
11 ARA
İNANILMAZ BÜYÜDÜK!
Türkiye ekonomisi yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 11,1 büyüdü.

 

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...