Petrol Ofisi’nin satışını Akbank ve ING Bank koordine etti

Petrol Ofisi’nin satın alma finansmanını Akbank ve ING Bank koordine etti. Akbank ve ING Bank’ın ortak koordinatörlüğünde gerçekleştirilen “500 milyon dolar ve 720 milyon liralık” satın alma finansmanı ile Petrol Ofisi’nin Vitol Investment Partnership’in Türkiye iştiraki olan VIP Turkey Enerji tarafından OMV AG’den satın alınması işlemi tamamlandı. ING Bank satın alma finansmanında aynı zamanda dokümantasyon temsilcisi, kredi temsilcisi, teminat temsilcisi ve hesap bankası olarak rol aldı.

Petrol Ofisi’nin satışını Akbank ve ING Bank koordine etti

Türkiye'nin en büyük akaryakıt dağıtım şirketlerinden Petrol Ofisi Holding'in (Petrol Ofisi), Hollandalı enerji devi Vitol Investment Partnership'in Türkiye iştiraki olan VIP Turkey Enerji tarafından, Avusturyalı OMV AG'den satın alınması işlemi, Akbank ve ING Bank ortak koordinatörlüğünde düzenlenen yılın en büyük hacimli satın alma finansmanıyla gerçekleştirildi.

Petrol Ofisi resmen satıldı! İlginizi Çekebilir Petrol Ofisi resmen satıldı!

Toplam 500 milyon dolar ve 720 milyon liralık kredi tutarıyla, yılın ilk yarısı itibarıyla en büyük hacimli satın alma finansmanı (satın alım finansmanı) olan işleme, coğrafi olarak geniş bir alana yayılmış 14 kredilendirme ofisi tarafından temsil edilen, Akbank ve ING Bank koordinatörlüğündeki toplam 11 uluslararası ve yerel Türk bankasından oluşan bir grup katıldı.

Akbank Kurumsal Bankacılık ve Yatırım Bankacılığından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Levent Çelebioğlu finansmanla ilgili açıklamasında, “Toplam 700 milyon doları ya da 2.5 milyar lirayı bulan miktarı ile şimdiden bu yılın en büyük hacimli satın alma finansmanı olmaya aday olan Petrol Ofisi’nin satış işleminde ortak koordinatörlüğü üstlenmiş olmaktan gurur duyuyoruz. Türkiye'yi, Türkiye finansal piyasasını çok iyi bilen bir banka olarak, ihtiyaçlarını bilen tüm kurum-kuruluş ve yatırımcılarla uyumlu ve esnek bir biçimde çalışabilecek uzmanlığa ve altyapıya sahibiz. Piyasaya ve tüm mevzuata hakim bir Türk bankası olarak, kuruluşlara, onların yararına olabilecek fırsatları sunuyoruz. Türkiye'nin bu önemli satın alma işleminde üstlendiğimiz koordinatörlük görevimizi, yüksek düzeyde müşteri memnuniyetini hedefleyerek başarıyla yerine getirdik” dedi.

ING Bank Kurumsal Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Alper Hakan Yüksel ise finansmana ilişkin değerlendirmesinde, “Büyük hacimli bu satın alma finansmanı işleminde, ING Bank olarak ortak koordinatörlük görevinin yanı sıra kredi veren bankaların temsilciliğini de üstlendik. Global gücümüzle sağladığımız hizmetle Müşterimiz Vitol için çok önemli bir işleme imza atarak Türkiye ekonomisine ciddi bir katkıda bulunduk. Biz, ING Grubu olarak 40'ı aşkın ülkede faaliyet gösteren gerçek anlamda global bir bankayız.  Bizim için uluslararası deneyim ve birikimimizi, yerel düzeydeki aktif varlığımızla birleştirdiğimiz bir finansman projesi oldu. Satın alım işlemini gerçekleştiren VIP Turkey Enerji'nin bağlı olduğu Vitol Investment Partnership aynı zamanda ING Grubu'nun uluslararası düzeyde hizmet verdiği müşterilerinden biri. Türkiye'de yurtdışı operasyonları bulunan müşterilerimize ve uluslararası şirketlerin Türkiye merkezlerine global ve yerel bilgi birikimimizle destek olmak için çalışıyoruz. Bu satın alma sürecinde de tüm uzmanlığımızı Türkiye'de ve global düzeyde bir müşterimizin hizmetine sunmuş olmaktan büyük mutluluk duyduk. Önümüzdeki dönemde de Türkiye ekonomisine katkı sağlayacak önemli gelişmelerde aktif rol almaya her zaman hazırız” diye konuştu.

Satın alma finansmanı işleminde, ING Bank ayrıca dokümantasyon temsilcisi görevini de üstlenmesinin yanı sıra kredi temsilcisi, teminat temsilcisi ve hesap bankası olarak da sürece katkı sundu. Toplam 500 milyon dolar ve 720 milyon liralık, 5 yıla kadar vadeli finansman için talebin üzerinde başvuru yapılmış olmasına rağmen, miktar artırımına gidilmedi.  Bu süreçte Kredi Verenler, Esin Attorney Partnership ve Linklaters'dan hukuki destek alırken, Borçlu'nun hukuki danışmanlığını Allen & Overy ile birlikte Gedik & Eraksoy yürüttü.  İşleme, Görevlendirilmiş Lider Düzenleyiciler olarak, Akbank AG, Akbank T.A.Ş, ING Bank A.Ş., ING European Financial Services Plc., HSBC Bank Middle East Limited, Qatar National Bank (Q.P.S.C.), Finansbank A.Ş Marmara Şubesi, Isbank AG, Türkiye İş Bankası A.Ş., T. Garanti Bankası A.Ş. ve Lider Düzenleyiciler olarak da,  Arab Petroleum Investments Corporation (APICORP), CITI, J.P. Morgan Limited, First Abu Dhabi Bank PJSC katıldı.

VİTOL

Rotterdam'da 1966 yılında kurulan Vitol, 2016 yılındaki 152 milyar dolarlık geliri ile dünyanın en büyük bağımsız petrol alım-satım, dağıtım ve pazarlama grubu olarak faaliyet gösteriyor. Dünya çapında yaklaşık 40 ofisle müşterilerine hizmet sunan Vitol küresel bazda çeşitli enerji varlıklarına yatırımlar yaptı. Bunlar arasında 6 kıtada yaklaşık 15.9 milyon metreküp depolama alanı ve Afrika, Avustralya ve Avrupa'da 3,000 servis istasyonu da yer alıyor.

PETROL OFİSİ

Türkiye genelinde 1,700'den fazla servis istasyonuyla en geniş perakende akaryakıt satış ağını oluşturan Petrol Ofisi, ayrıca ülkenin en büyük yakıt depolama ve lojistik ağına sahip bulunuyor. Toplam depolama kapasitesi 1 milyon metreküpü de aşıyor. Bunun yanı sıra Türkiye'nin en büyük madeni yağlar dağıtıcısı da olan Petrol Ofisi, 20 havalimanında jet yakıtı tedarikçisi konumunda. Şirketin 2016 yılındaki toplam satış hacmi 10.68 milyon ton olarak gerçekleşti.