Sözcü Plus Giriş

Piyasalar iki merkez bankasının kararlarına odaklanacak

Piyasalar iki merkez bankasının kararlarına odaklanacak FED’in bilanço küçültme sinyalleri vermesi, Merkez Bankası’nın ise ‘sıkı duruş’a devam etmesi bekleniyor.

Recep GENEL
Güncellenme: 09:09, 24/07/2017
Piyasalar iki merkez bankasının kararlarına odaklanacak

Küresel piyasalarda devam eden belirsizlik, yurtiçi piyasalarda arka arkaya yaşanan olağanüstü gündemler piyasaları yorarken, Merkez Bankası'nın para politikasında gevşemeye gitme ihtimalini de zayıflatıyor. 18 Ocak'tan bu yana para piyasalarını sıkılaştıran Merkez Bankası'nın perşembe günü yapacağı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında “sıkı duruş” mesajlarına devam etmesi bekleniyor. Piyasaları geç likidite penceresi üzerinden yüzde 12.25 faizle fonlayan Merkez Bankası diğer taraftan maliyeti yüksek olmakla birlikte krediye erişim imkanlarını da artırmaya çaba harcıyor.

İlginizi ÇekebilirMerkez Bankası yaşlı personeli göndermeye çalışıyorMerkez Bankası yaşlı personeli göndermeye çalışıyor

ABD Başkanı Donald Trump'ın politikalarına duyulan güvensizliğin etkisi ile doların zayıflamasına karşın küresel piyasalarda onun yerini Euro almaya başladı. Avrupa'nın finansal krizin etkilerini üzerinden atarak para politikasını sıkılaştırma yönünde adım atacak olması Euro'yu güçlendiriyor. Euro'nun önümüzdeki dönemde güç kazanmaya devam etmesi bekleniyor. Dolayısıyla dolardaki dalgalanma durulmuş olsa da onun tahtına Euro'nun talip olması da Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya'nın işini zorlaştırıyor. Türkiye'nin en büyük ticari partneri Avrupa Birliği (AB) ile gerilen ilişkiler de Çetinkaya'nın para politikasını yönetmeye devam etmesini güçleştiriyor.

İlginizi ÇekebilirMerkez Bankası'ndan 'faiz inmeyecek' mesajıMerkez Bankası'ndan 'faiz inmeyecek' mesajı

YÜKSEK ENFLASYON ENGEL

Nitekim, faiz indirim çağrıları ile tanınan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, bu kez farklı bir çıkış yaptı. Zeybekci “Nominal faiz, mevduat ve kredi faizleri hakikaten olması gerekenin üzerinde. Bunu aşağı çekmenin yolu enflasyonla kalıcı mücadele ve Türkiye'nin finans imkanlarını genişletmektir” dedi.

ABD merkezli yatırım bankası JP Morgan, yerel algının güçlü büyüme ve liranın istikrarlı seyrinin etkisiyle iyileştiğine dikkat çekerek Merkez Bankası'nın kredibilitesini iyileştirmek için para politikasını sıkı tutma konusunda kararlı göründüğü belirtti. JP Morgan, bankanın faiz indiriminde en azından aralık ayına kadar uzak durmasını bekliyor.

Türkiye'deki enflasyonun gerilemesine rağmen tatmin edici oranların çok uzağında olduğunu kaydeden, Meksa FX Araştırma Müdürü Eren Can Ümüt, Merkez Bankası'nın faiz indirimine gitmesinin uzak bir ihtimal olduğunu aktardı. Ümüt, “Enflasyonda gerileme emareleri görülse bile diğer toplantılarda olduğu gibi sıkı duruşun korunduğuna vurgu yapılacaktır” dedi.

FED’İN GÜNDEMİ BİLANÇO

ABD Merkez Bankası'nın (FED) faiz artırma konusunda hızlı hareket etmeyeceğinin görülmesine karşın 4.5 trilyon dolarlık bilançoyu küçültmeye başlayacak olması da yatırımcıları endişelendiriyor. 25 Temmuz'da toplanması beklenen FED Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) eylül ayında bilanço küçültmeye başlayacağını açıklaması durumunda piyasalar hareketlenebilir. FED Başkanı Janet Yellen geçtiğimiz günlerde önümüzdeki dönemde FED'in bilanço küçültmeye başlayabileceğini açıklamıştı.

FED TOPLANTISI HEYECANSIZ OLUR

Araştırma Uzmanı Vahap Taştan, bu hafta açıklanacak FED'in faiz kararının basın toplantısız ve projeksiyonsuz olarak planlanlaması dolayısıyla ‘heyecansız' olacağına dikkat çekerek, asıl kararın ise eylül ayında verileceğini dile getirdi. Taştan, “Faiz artıramayan FED için finansal istikrar önemli bir problem yaratır. Borsaların yükselişi bir finansal balon tehlikesi yarattı.Bu durumda FED için bilanço küçültme operasyonunu gündeme alması muhtemel” dedi.

ABD EKONOMİSİ KAFA KARIŞTIRIYOR

Bu hafta piyasanın takip edeceği iki ana aktörün FED ve TCMB olacağına işaret eden IşıkFX Araştırma Uzmanı Melih Kopuz, ABD ekonomisinin bozulduğuna dair izlenimlerin kafa karıştırdığını dile getirdi. Kopuz, “Bilanço küçültme konusunun popülerliğini artırarak faiz beklentilerinin önüne geçtiğini söyleyebilirim. Bu tablo ise FED'in faiz pimini çekmesini daha da geciktirecektir. Her ne kadar bilanço sürecinin eylül ayında planlanması bekleniyor olsa da bence bu haftaki toplantının teması faiz değil, bilanço sürecine açıklık getirilmesi olacak” diye konuştu.