Sözcü Plus Giriş

Rekora koşan Euro Draghi’yi bekliyor

Küresel piyasalarda Euro’nun rallisi yurtiçi yatırımcıdan destek görünce Euro 4.2119 liraya kadar yükselerek tüm zamanların zirvesini gördü. Euro/dolar paritesi ise 1.1892 seviyelerini test etti.

Recep GENEL
08:17 -
Rekora koşan Euro Draghi’yi bekliyor

Doların baskı altında kalması ve ECB'nin gevşek para politikasını sona erdireceği beklentileri ile Euro rekor yolculuğuna dün de devam etti. Serbest piyasada Euro, sabah saatlerinde 4.2038 liraya kadar yükseldi. Serbest piyasada dolar 3.5350 liradan, Euro 4.1920 liradan güne başladı. Küresel piyasalarda Euro'nun rallisi yurtiçi yatırımcıdan da destek görünce Euro 4.2119 liraya kadar yükselerek tüm zamanların zirvesini gördü. Euro/dolar paritesi ise 1.1892 seviyelerini test etti.

JACKSON HOLE’DE KONUŞACAK

ABD Merkez Bankası'nın (FED) bu yıl tekrar faiz artırmayacağı yönündeki güçlü beklenti dolarda oynaklığın artmasına neden oldu. Yatırımcılar, FED'in eylül ayında faiz artırım olasılığına yüzde 16 ihtimal verirken, aralık ayı toplantısına yönelik beklenti ise yüzde 41'lerde bulunuyor. Dünya dolar endeksi gelişmelerin etkisi ile dün 92.90 seviyesinde hareket etti. Dolar günü 3.5360 liradan Euro ise 4.1940 liradan tamamladı. Doların politik riskler ve ABD'nin para politikasına ilişkin belirsizlikler dolayısıyla zayıflarken, Avrupa ekonomisine ilişkin güçlü toparlanma sinyalleri Euro'nun güç kazanmasına neden oldu. Almanya uzun bir süredir, zayıf Euro dolayısıyla rahatsızlığını beyan ediyordu. Yatırımcılar da Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) eninde sonunda aşırı gevşek para politikasına son vereceğine inanıyor. Yine de yatırımcılar, Euro'nun beklentilerden
hızlı güçlenmesinin ECB'nin geri adım atmasına neden olabileceğine de dikkat çekiyor. Bu bakımdan ‘Süper Mario' lakaplı ECB Başkanı Mario Draghi'nin 24 Ağustos'ta başlayacak Jackson Hole'de yapacağı toplantı oldukça kritik olacak. Draghi'nin Euro'nun beklentilerden daha hızlı güçlenen Euro için yapacağı değerlendirme önemli olacak. Draghi, temmuz ayı ECB toplantısından sonra yaptığı konuşmada parasal genişlemenin eylül ayında ECB'nin gündeminde olacağını dile getirmişti.

BORSA GERİ DÖNDÜ

Borsa İstanbul, güne yüzde 0.51'lik yükselişle 107.067 puandan başladı. İki gündür satış baskısı altında kalan BIST 100 endeksi gelen tepki alımları ile toparlandı. BIST 100 endeksi günü yüzde 0.59 yükselişle 107.153 puandan tamamladı.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more