Sözcü Plus Giriş

19 sene sonra borç istediler

1998 Ceyhan depreminde evi zarar gören vatandaşlar devletin kendilerine o tarihte yaptığını iddia ettiği maddi yardım AFAD tarafından geri istendi. 19 yıl sonra gelen borç için faiz de talep edildi, 20 gün süre verildi.

Güncellenme: 16:03, 27/07/2017
19 sene sonra borç istediler

Adana’da, 1998 yılında meydana gelen Ceyhan depremi sırasında evinde hasar gören vatandaşlara verilen kredi borcunun, olaydan 19 yıl sonra faiziyle birlikte geri istenmesi tepkilere neden oldu. Vatandaşlar verilen paraların kredi değil, yardım olduğunu savunurken, resmi makamlar bu paranın borç olarak senetlendirildiğini ifade etti.

27 Haziran 1998 yılında Ceyhan merkezli meydana gelen 6.2 şiddetindeki depremde Adana’da 128 Osmaniye’de 7 Mersin’de 4 Hatay’da 5 kişi hayatını kaybetti. Depremin ardından evleri zarar görenler, onarım için devletten para aldı.

Evi zarar görüp devletten para alan vatandaşlar, 19 yıl sonra gelen tebligatla şoke oldu. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) başlığıyla gelen yazıda, borçlarının faizleriyle birlikte 20 gün içerisinde Ziraat Bankası’na ödenmesi gerektiği yazıyordu.

aba2

Depremden sonra 750 lira para alan ancak bugün kendisinden bin 300 lira istenen, Seyhan ilçesindeki Dağcı Mahallesi’nde yaşayan vatandaş Ahmet Akgün, olaya tepki göstererek, “Bazı arkadaşlarımız ödüyor ancak bazı arkadaşlarımız ödemiyor. Bankaya gittiğimiz zaman belirsiz açıklamalar yapıyorlar, kimse bir şey bilmiyor. Borcu 5 bin olan var 13 bin olan var. İnsanlar ne yapacaklarını şaşırmış durumda. Olaydan 5 yıl sonra olsa öderdik ancak 19 yıl sonra para istenmesi yanlış. 20 gün içinde ödemezsek icra gelecek. Bizim durumumuz yok” dedi.

DÜNYA BANKASI PARA YARDIMI YAPTI

Süleyman Sihil isimli vatandaş ise depremin ardından Dünya Bankası’ndan para yardımı yapıldığını anlattı. Mahallede deprem nedeniyle 2 kişinin öldüğünü hatırlatan Sihil, “Ben bin 100 lira emekli maaşı alıyorum, ödeme gücümüz yok. Büyüklerimiz, milletvekillerinin, bakanların buna çare bulması lazım. Orta hasar hariç 70 depremzede var mahallemizde” diye konuştu.

Konuyla ilgili bir AFAD Müdürlüğü yetkilisi ise verilen paraların yardım değil, senetlendirilmiş borç olduğunu ve konuyu araştırdıklarını bildirdi.

İHA

145 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ
1998 Ceyhan depremi 6.2 şiddetindeydi, Deprem, 27 Haziran 1998 tarihinde yerel saatle 16:55'te Adana Ceyhan'ı ve bu iki şehir arasında Ceyhan Nehri boyunca yerleşmiş olan köylerde 145 kişinin ölümüne, 1.500 kişinin yaralanmasına ve binlerce kişinin evsiz kalmasına yol açtı.
Yayınlanma Tarihi:15:50,