Sözcü Plus Giriş

Sigara ve alkole zam geliyor mu?

Maliye Bakanlığı Temmuz-Aralık dönemi için tütün ve sigarada maktu-asgari maktu ÖTV tutarlarının artırılmamasının uygun görüldüğünü açıkladı. Sigaraya otomatik zam uygulanmayacak. Alkole ise ÖTV zammı yapılacak. Alkol zammı haziran ayı enflasyonu ile belli olacak. Yılın ilk 6 ayında enflasyonun yüzde 6'yı aşması bekleniyor.

null
Güncellenme: 10:41, 01/07/2017
Sigara ve alkole zam geliyor mu?

Maliye Bakanlığı enflasyon gelişmelerinin hedeflerinin göz önünde bulundurularak Temmuz-Aralık dönemi için tütün ve sigarada maktu-asgari maktu ÖTV tutarlarının artırılmamasının uygun görüldüğünü açıkladı.

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan Bakanlar Kurulu kararı ile tütün ürünlerinin asgari maktu ve maktu vergi tutarlarında, ÖTV kanununa göre ÜFE oranında yapılması öngörülen otomatik maktu vergi artırımı Temmuz-Aralık dönemi için uygulanmayacağı açıklanmıştı.

Sigara ve diğer tütün mamulleri üzerinden alınan maktu ve asgari maktu ÖTV tutarları, her yıl Ocak ve Temmuz aylarında TÜİK tarafından ilan edilen Yİ-ÜFE oranı kadar artırılmakta.

MALİYE BAKANLIĞI’NDAN AÇIKLAMA YAPILDI

Maliye Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada “Bu yılın Temmuz-Aralık dönemi için ise 2017 yılı enflasyon gelişmeleri ve yılsonu hedefleri göz önünde bulundurularak, sigara ve diğer tütün mamulleri üzerinden alınan söz konusu maktu ve asgari maktu ÖTV tutarlarının artırılmaması uygun görülmüştür” denildi.

Yılın ilk 6 ayında enflasyonun yüzde 6’yı aşması bekleniyor.

İlginizi ÇekebilirAlkol ve sigaraya zamAlkol ve sigaraya zam
Yayınlanma Tarihi:10:33,