Apple’a dava açılıyor

Cep telefonlarını yavaşlattığını kabul eden Apple'a, bu itiraftan sonra Türkiye'den ilk dava açılıyor.

Apple’a dava açılıyor

Apple’ın iPhone’ları güncellemeler ile yavaşlattığını kabul etmesinin ardından Türkiye’de de şirkete ilk dava açılıyor. ABD'nin Kaliforniya Eyaleti’nde yaşayan Violetta Mailyan, iPhone’ları kasıtlı olarak yavaşlatarak insanları daha yeni iPhone modelleri almaya teşvik etmesi nedeni ile Apple’a 1 trilyon dolarlık tazminat davası açılmıştı. Apple dün gece yaptığı açıklamada telefon bataryaları için özür diledi ve bir değişim programı anons etti.

YILBAŞINDAN HEMEN SONRA BAŞLIYOR

Bataryalarını değiştirmek isteyen müşterilere 50 dolar (Türkiye için en az 190 TL) indirim yapacağını açıkladı. Apple’ın bu hareketi üzerine Türkiye’deki tüketicilerde harekete geçti. Tüketici Başvuru Merkezi Hukuk Komisyonu Üyesi Ersin Kula ve Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu sozcu com tr’ye süreçle ilgili bilgi verdi. Kula, “Apple suçlamaları kabul etti. Yılbaşından hemen sonra konu ile ilgili hukuki süreci başlatacağız.” diye konuştu.

Apple özür diledi! 50 dolar indirim yaptı İlginizi Çekebilir Apple özür diledi! 50 dolar indirim yaptı

ÇALIŞMALAR BAŞLADI

Türkiye’deki hukuk sürecinin ABD ile aynı olmadığını ve ABD’deki gibi bir miktarla tazminat açılamayacağını söyleyen Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu konuşmasında” Türkiye’deki hukuki süreç ABD’deki gibi işlemiyor. Bizde bu miktarlarda bir dava açılamaz. En fazla ürün iadesi olarak bir dava açılabilir. Bizde bu konu ile ilgili çalışmalar yapıyoruz. Yılbaşından hemen sonra ilk davamızı açacağız” şeklinde konuştu.

Konuşmasının devamında ‘Ağaoğlu yapılanların kabul edilemez olduğunu, pilot davanın arkasının geleceğini belirterek en sert tepkiyi vereceklerini ifade etti. Ağaoğlu  “IPhone şirketi, tüketicisiyle adeta dalga geçercesine güvenini istismar etmekten çekinmemekte ve tüketici mecburiyetini kötüye kullanmaktadır.  Sektöründe dünya liderlik koltuğunda bulunan şirket yetkililerinin unutmaması gereken en önemli faktör, liderliği muhafaza etmenin liderliği elde etmekten daha zor olduğudur. Açıkçası kendisini lider koltuğuna oturtturan müşterilerine karşı takındığı bu tröst tavrını sürdürüyor olması halinde bu şirketin de yakında markalar çöplüğünde yer alması kaçınılmazdır.” dedi.

Apple'ın CEO'su Tim Cook

Apple’ın CEO’su Tim Cook

TAZMİNAT KÜLTÜRÜ AYNI DEĞİL!

Tüketici Başvuru Merkezi hukuk komisyonu üyesi Ersin Kula ise sozcu.com.tr’ye yaptığı açıklamada “Tazminat kültürü ne yazık ki bizde aynı değil. ABD’de bir kişinin Apple dava açması ile Türkiye’deki bir kişinin Apple dava açması aynı oranda sonuç vermiyor. Biz Apple konusu ile ilgili çalışmalarımızı yaptık. Yılbaşından sonra hem Rekabet Kurumu’na hemde hemde mahkemelere ilk şikayetimizi yapacağız. Konu ile ilgili tüm yazılarımızı yazdık, hazır. ” şeklinde konuştu.

Apple'a yavaşlık davası İlginizi Çekebilir Apple'a yavaşlık davası

MAKSİMUM ÜRÜN İADESİ

Türkiye’deki açılan davalara maksimum ürünün iadesi olabileceğini söyleyen Kula “Açılan davada ADB’deki gibi bir miktar talep etmek çok mümkün değil maksimum ürünün iadesi ve az miktarda bir para talebinde bulunulabilir” şeklinde konuştu.

Eski model iPhone'lar için bomba iddia! Apple'a 1 trilyon dolarlık dava açıldı! İlginizi Çekebilir Eski model iPhone'lar için bomba iddia! Apple'a 1 trilyon dolarlık dava açıldı!

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...