Sözcü Plus Giriş

Dolar daha önce bu rakamı hiç görmedi! Dolarda artış haberleri peş peşe geldi

Dolar/TL 3.97'yi aşarak tarihi rekorunu kırdı. Euro/TL ise 4.65'i aşarak tarihi zirvesini tazeledi. Vatandaş döviz bürosundan bir dolar almak istese para üstü alamayacak, çünkü bir kuruş piyasada bulunmuyor. Öte yandan 5.2752 ile sterlin de rekor kırdı.

Sozcu.com.tr
09:11 -
Dolar daha önce bu rakamı hiç görmedi! Dolarda artış haberleri peş peşe geldi

2017 yılının başında 3.50 civarında olan dolar/TL yıl sonuna doğru 3.95’i aştı. Böylece Türk Lirası yıl başından bu yana dolar karşısında yüzde 12 değer kaybetti. Vatandaş döviz bürosundan bir dolar almak istese para üstü alamayacak, çünkü bir kuruş piyasada bulunmuyor.

Doların bir yıllık seyri. Grafik: Bloomberg

Dolar/TL’nin son bir yıllık seyri. Grafik: Bloomberg

Euro ise bugün en yüksek 4.6408’i gördü.

Euronun son bir yıllık seyri. Grafik: Bloomberg

Euro/TL’nin son bir yıllık seyri. Grafik: Bloomberg

Reuters’ın haberine göre; Dolar/TL, gelişmekte olan ülke para birimleri genelinde görülen satış baskısının yanı sıra enflasyon riski, ABD ve Avrupa ile gerilen ilişkiler ve hükümet kanadından gelen faizin düşmesi gerektiğine yönelik söylemlerin Merkez Bankası’na dönük eleştirilerle güçlenmesinin etkisiyle 3.94’ü aşarak yeni tarihi zirveye çıktı.

21 KAS
09:37
21 KAS
09:37
Kur bu sabaha hareketli başladı
Dolar/TL 3.9537/3.9546'dan Euro/TL ise 4.6452/4.6460'dan işlem görüyor.

CDS NİSAN’DAN BU YANA EN YÜKSEK SEVİYEDE

Türkiye’nin 5 yıllık kredi iflas takası (CDS) primleri IHS Markit verilerine göre dünkü kapanışa kıyasla 4 baz puan artarak Nisan ayından bu yana en yüksek seviye olan 222 baz puana yükseldi.

‘AÇIKLAMALAR KUR ÜZERİNDE BASKI YARATIYOR’

Gedik Yatırım Algoritmik İşlemler Müdür Yardımcısı Gizmen Nalbantlı doların tarihi rekorunu sozcu.com.tr’ye değerlendirdi. Nalbantlı, “Kurda bir önceki zirve olan 3.94 seviyesinin geçilmesi ile yeni zirve 4 seviyesinde olabilir. Piyasada siyasi gelişmeler fiyatlanıyor. Gösterge tahvil faizi %14.21 seviyesine yükseldi. Kurda ise 3.9650 görüldü. Hükümet tarafından enflasyonun düşmesi için faizlerin düşürülmesi gerektiği açıklamaları kur üzerinde baskı yaratıyor. ABD ve AB ile diplomatik sorunlar devam ediyor. Diğer taraftan Zarrab davası ve NATO krizi bu hareketleri hazırladı diyebilirim” derken doların 4 TL üzerine çıkabileceğini söyledi.Nalbantlı sözlerini şöyle devam etti: Siyasi gelişmelerin devam etmesi baskının devamını da yanında getirecektir. 4 seviyesinin üzerine çıkarsak 4.10-4.15 bölgesi görülebilir. Aralık ayında FED'in faiz artışı ve önümüzdeki yıl yapmayı planladığı faiz artışları da bir kenarda duruyor.

İLGİLİ HABER1.97 olacaktı 4'e dayandı1.97 olacaktı 4'e dayandı

‘FONLAMA UCUZ KALDI’

Reuters’a konuşan Reel Kapital Menkul Değerler Araştırma Müdür Yardımcısı Enver Erkan, “NATO ile artan tansiyon, Cumhurbaşkanı ve hükümet kanadından gelen Merkez Bankası eleştirileri ve ABD’de Zarrab ve Atilla davalarına ilişkin belirsizlik TL üzerinde baskı unsurları; aynı zamanda fonlama oranının yüzde 12’nin hemen altında kalması, buna karşılık yüzde 14 üzerine çıkan gösterge faiz, yüzde 13 üzerini gören 10 yıllık faiz itibariyle fonlamanın ucuz kaldığını göstermektedir” dedi.

İLGİLİ HABER21 Kasım çeyrek altın ve gram altın ne kadar oldu?21 Kasım çeyrek altın ve gram altın ne kadar oldu?
Son güncelleme: 14:25 04.12.2017
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more